logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Posiedzenie przewodniczących i przedstawicieli Konferencji Episkopatów Europy Środkowo-Wschodniej
 


Publikujemy komunikat prasowy po posiedzeniu przewodniczących i przedstawicieli Konferencji Episkopatów Europy Środkowo-Wschodniej. Konferencja odbyła się w Bratysławie (Słowacja) w dniach 8-9 września 2016 r. Przedstawicielem Polski był Metropolita Łódzki, Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP.
 
Komunikat prasowy po posiedzeniu przewodniczących i przedstawicieli
Konferencji Episkopatów Europy Środkowo-Wschodniej Bratysława, Słowacja, 8-9 września 2016.
 
(tłumaczenie z jęz. włoskiego na użytek Biura prasowego Archidiecezji Łódzkiej) 
 
Dwadzieścia siedem lat temu po upadku komunistycznych reżimów w Europie Środkowej, Europa stoi przed nowymi wyzwaniami. Największym z nich jest kryzys rodziny i połączone z tym problemy demograficzne, kryzys wiary i tożsamości kulturowej. W ostatnim czasie wiele krajów doświadcza zjawiska migracji z Bliskiego Wschodu i Afryki. W dniach 8 i 9 września, przedstawiciele Konferencji Episkopatów Europy Środkowej i Wschodniej spotkali się na Słowacji, w kraju, który przewodniczy Radzie UE, by zastanowić się nad tymi kwestiami.
 
Zdaniem uczestników istotne jest, że istnieje realne partnerstwo wszystkich państwach europejskich oparte na równej godności wszystkich ludzi i wzajemnym szacunku. Równie ważne jest to, że struktury publiczne, krajowe i europejskie dążą do opracowania rzeczywistego dialogu z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich, oraz wyznawcami innych religii.
 
Biskupi konieczne pragną obudzić refleksję na temat Unii Europejskiej, która zawsze była związana z rodziną opartą na małżeństwie między mężczyzną, a kobietą. Kościół jest świadom swego obowiązku, aby dawać świadectwo Dobrej Nowiny o Chrystusie w świecie. Dlatego ceni i pomaga rodzinie, podstawowej ludzkiej wspólnocie, która istnieje zgodnie z planem Stwórcy. Niestety, niektóre decyzje w strukturach europejskich niosą niebezpieczeństwo zagrażające rodzinie i ochrony życia. Obecnie w Europie, potrzeba przede wszystkim stabilnych rodzin i prowadzenia konsekwentnej polityki populacji. Imigracja nie jest rozwiązaniem kryzysu demograficznego.
 
Uczestnicy spotkania są głęboko dotknięci cierpieniem ludzi uciekających z miejsc dotkniętych konfliktami wojennymi, zwłaszcza uciekających ze zniszczonej Syrii. Jednocześnie wyrażają swoje zaniepokojenie atakami terrorystycznymi w Europie, które przyniosły wiele ofiar. Wobec powyższego postulują, aby jeszcze bardziej rozwijać dialog ze światem muzułmańskim i poświęcić więcej wysiłku, aby pomóc potrzebującym zgodnie z Boskim przykazaniem miłości. Biskupi czują szczególny obowiązek by pomóc prześladowanym chrześcijanom, nie wykluczając innych ludzi, którzy potrzebują pomocy, zarówno w regionach kryzysowych na świecie, oraz w naszych krajach.
 
W realizacji tych celów ludzkich i chrześcijańskich, musimy postępować z wielkodusznością i mądrości, biorąc pod uwagę okoliczności, kulturowe, religijne i gospodarcze narodów europejskich i tych, którzy do nich przyjeżdżają. Biskupi podkreślają zasadniczą różnicę między sytuacją w krajach europejskich, tych, które są celem imigrantów i tych z Europy Środkowej i Wschodniej, które są dla nich krajami tranzytowymi, a w których standard życia, dosięga jedynie 20% tego, co na Zachodzie Europy. W tych krajach, migranci na ogół nie chcą pozostać. Pomoc, która ma być dostarczona do nich może wymagać specjalnych działań, innych niż te przyjęte przez inne kraje. W tym kontekście uzasadnione jest, a nawet konieczne, aby zastanowić się, jak zaprojektować przyszłość kontynentu europejskiego, w którym ceni godność ludzką, a i religia na w tym swoje miejsce. 
 
Biskupi modlą się za wszystkie ofiar przemocy, wojny i terroryzmu. Jednocześnie, kierują poważny apel do przywódców wszystkich krajów europejskich w celu wypracowania wspólnego i głębokiej refleksji o przyszłości. Mają nadzieję, że Europa staje się kontynentem, który stawia na pierwszym miejscu szacunek dla ludzkiego życia - od poczęcia, aż do śmierci - oraz, że wsparcie dla rodziny i małżeństwa zajmuje pierwsze miejsce w świadomości przedstawicieli publicznych.
 
 
www.archidiecezja.lodz.pl