logo
Wtorek, 06 grudnia 2022 r.
imieniny:
Dionizji, Leontyny, Mikołaja, Emiliana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Poświęcenie odnowionego wnętrza kościoła w Blankach
 


Wieś Blanki lokowana była między 1333 a 1340 r. Już w pierwszym akcie lokacyjnym wspomniana jest kaplica, a obecny kościół pw. św. Michała Archanioła powstał na przełomie XIV i XV w. Wówczas najpewniej powstała również polichromia na ścianach, zamalowana prawdopodobnie w 1466 r. Renowacja zabytkowych fresków była możliwa dzięki uzyskaniu dotacji. – W 2019 r. rozpoczęliśmy projekt renowacji polichromii. To wielkie wyzwanie i wielkie dzieło. Jestem pełen podziwu dla wszystkich, ponieważ to mała parafia – jedna wieś, a udało się skoncentrować wszystkie siły i przeprowadzić ten projekt od początku do końca – mówił ks. Adam Narbut, proboszcz.

 

Odnowione ściany kościoła poświęcił podczas uroczystości odpustowej abp Józef Górzyński. – Imię patrona waszej parafii oznacza „Któż jak Bóg”. On to ogłasza jako posłaniec Boży, on tego pilnuje, a my mamy uwierzyć w to i wyrazić naszym życiem i znakami, którymi się posługujemy. Ci którzy zostawili nam tę świątynię, uwierzyli w to i tak żyli, zostały po nich znaki jako świadectwa takiego życia – mówił podczas uroczystości metropolita warmiński.

 

– Jesteście depozytariuszami skarbu. On jest trudny, to piękno nie jest takie oczywiste, jest w tym miejscu dość trudne. Tak naprawdę wchodzicie tu, widzicie ściany z freskami, trochę odrapane, nie do końca wiadomo, co tu jest. Tak naprawdę to trzeba się tego nauczyć – kiedy człowiek zacznie rozumieć, wówczas zacznie też doceniać. Esencją pracy konserwatora jest w zasadzie przykazanie „Czcij ojca swego i matkę swoją”. To wszystko zostawili nam nasi przodkowie. Chcemy zostawić to w takiej formie, trochę niedopowiedzianej, jednak nie chcemy dorysowywać ani jednej kreski, ponieważ to jest świadectwo tamtych czasów – mówił Marcin Kozarzewski, wykonawca renowacji.

 

Łukasz Czechyra

archwarmia.pl