logo
Niedziela, 24 stycznia 2021 r.
imieniny:
Felicji, Roberta, Sławy, Franciszka, Mileny  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Powody nieważności małżeństwa
materiał własny
 


Powody nieważności małżeństwa

Mój mąż rozwiódł się z pierwszą żoną, dlatego wzięliśmy ślub cywilny. Obecnie staramy się o unieważnienie jego pierwszego małżeństwa, gdyż pragniemy żyć po katolicku i przystępować do sakramentów świętych.

Ślub cywilny nie jest, oczywiście, sakramentem, ale wyłącznie kontraktem między stronami. Przez kontrakt katolicy nie zawierają prawdziwego małżeństwa. Sytuacja Pani się komplikuje, gdyż zawarła związek na gruzach sakramentalnego małżeństwa partnera.

Podanie do sądu kościelnego wcale nie oznacza, że nastąpi stwierdzenie nieważności małżeństwa partnera. Trybunały kościelne są bardzo ostrożne. Proces trwa zazwyczaj długo, ponieważ domniemanie prawne przemawia zawsze za ważnością małżeństwa, a nieważność musi być w pełni udowodniona przez małżonków.

Wchodzą w grę trzy powody, które uzasadniają stwierdzenie, że nie doszło do zawiązania się ważnego małżeństwa:

wadliwy akt woli (brak prawdziwej woli jego zawarcia, np. w wyniku przymusu lub świadomego wykluczenia przed zawarciem małżeństwa jednej z istotnych jego cech: jedności, płodności i nierozerwalnej wierności); istniejące przeszkody małżeńskie (brak odpowiedniego wieku, bliskie pokrewieństwo, związanie z innym małżeństwem itd.); niedopełnienie formy zawarcia małżeństwa (wobec kapłana i dwóch świadków). Jeśli ktoś jest katolikiem, powinien budować swoją rodzinę na łasce sakramentalnej. Nie można sobie nawet wyobrazić, aby prawdziwie wierzący rodzice nie chcieli, by ich dzieci przychodziły na świat i wychowywały się w środowisku uświęconym zbawczą mocą Chrystusa. Na tym właśnie polega sens sakramentu małżeństwa, że całe życie rodzinne ogarnia łaska Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Proszę mi wytłumaczyć częstość przyjmowania Komunii świętej. W naszym kościele mamy parę Mszy tego samego dnia i kilka osób przystępuje do Komunii na każdej z nich, rano i wieczorem? Czy tak wolno?
 
Krzysztof Głowacki
Jeśli w naszych komunikatach kierowanych do współmałżonka odnajdujemy cynizm, złośliwość czy sarkazm, powinna zapalić się nam ostrzegawcza lampka. Receptą prof. Johna Gottmana na występowanie pogardy jest tworzenie w relacji kultury życzliwości i podziwu. Być może przez długi czas zwracania uwagi tylko na te rzeczy, które nas w partnerze irytują, zapomnieliśmy o tym, co kiedyś nas w nim zachwycało i warto to sobie odświeżyć. 
 
Klaudia Król
Kluczowym zagadnieniem kształtującym zachowania w sferze psychoseksualnej jest stopień dojrzałości lub niedojrzałości osobowości. Wśród czynników osobowościowych zakłócających prawidłowe funkcjonowanie w małżeństwie można wymienić: niedojrzałość uczuciową, kompleksy, lęki w relacjach z innymi ludźmi, zaburzenia identyfikacji z płcią. 
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー