logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Jacques Philippe
Powołanie
 


o. Jacques Philippe
Wydawca: Salwator
Rok wydania: 2010
ISBN: 14268515
Format: 145x205
Rodzaj okładki: miękka
 

 
Kup tą książkę

 

Praktykowanie wolności, nabieranie dystansu

Aby być gotowym na Boże wezwania, należy koniecznie zachować w sobie pewną przestrzeń wolności. Powinniśmy mieć plany, pragnienie tej czy innej rzeczy jest również całkowicie uzasadnione, lecz pod warunkiem że zawsze zachowuje się pewną wolność, co z kolei wymaga swego rodzaju nabierania dystansu w taki sposób, że kiedy nie spełnią się nasze pragnienia czy plany, będziemy nadal mogli żyć w pokoju.

Kiedy pragniemy pewnych rzeczy, często natykamy się na następujący problem: to, czego pragniemy, jest samo w sobie dobre, lecz sposób, w jaki tego pragniemy, taki nie jest.

Jeżeli na przykład chcę zostać świętym – to wspaniale. Trzeba tego pragnąć, ponieważ jeżeli nie będę chciał zostać świętym, nigdy się nim nie stanę. Lecz należy tego chcieć w taki sposób, jak chce tego Bóg, cierpliwie i nie poddając się zniechęceniu, nawet kiedy odnosimy wrażenie, że nie zbliżamy się szybko do celu. Drogi, jakimi Bóg prowadzi nas do świętości, nigdy nie są tymi drogami, jakie sobie wyobrażaliśmy. A kiedy mam poczucie, że już od trzydziestu lat walczę z tymi samymi wadami i wciąż nie odnoszę nad nimi zwycięstwa, również nie powinienem poddawać się zniechęceniu. Powinienem nadal pragnąć, chcieć i walczyć w oczekiwaniu na Boży czas na zwycięstwo, który nadejdzie w chwili wyznaczonej przez Boga. Trzeba pragnąć z całą siłą, lecz również z całą cierpliwością i posłuszeństwem wobec Bożych decyzji.

Często jesteśmy niecierpliwi także wobec innych ludzi. Chcielibyśmy, aby nawrócili się w dziesięć minut, a jeżeli nie zmieniają się wystarczająco szybko, chcielibyśmy - podobnie jak Apostołowie Jakub i Jan w stosunku do Samarytan, którzy ich nie chcieli przyjąć – aby ogień z nieba spadł na ich głowy! Bóg jest tak bardzo cierpliwy! Bądźmy równie cierpliwi wobec siebie samych, jak i w stosunku do innych ludzi. Zachowajmy nasze pragnienia i plany, lecz nie miejmy pretensji do Boga, innych ludzi ani samych siebie, jeżeli nie udaje nam się ich zrealizować tak, jakbyśmy chcieli.

Nabierzmy dystansu wobec wszystkiego i pozwólmy działać Bogu, na tym właśnie polega postawa otwartości. Pozwólmy Bogu na działanie zgodnie z Jego zamiarem, nie zaś podług naszych zamysłów. W przeciwnym wypadku oznaczałoby to, że staramy się zająć miejsce Dobrego Boga. Pozostańmy na swoim miejscu, to o wiele mniejszy ciężar do udźwignięcia!


Zobacz także
ks. Stanisław Zwyrtek

Pragnienie, by zostać księdzem, zrodziło się we mnie już we wczesnym dzieciństwie. Miałem chyba cztery lata, kiedy przy niedzielnym obiedzie podczas rozmowy rodzinnej o tym, jak było w kościele, uświadomiłem sobie, że ja również mógłbym być kapłanem. Było to dla mnie wielkie odkrycie. Nie zdradziłem tego pragnienia nikomu, przede wszystkim z racji jeszcze wtedy nieuświadomionej ambicji: chciałem, zgłaszając się do seminarium duchownego, wszystkich zaskoczyć.

 
Ks. Mieczysław Piotrowski TChr
Kochać grzesznika, winowajcę, kogoś, kto wyrządził mi wielką krzywdę, oznacza, że pomimo tego, iż na jego widok mogą się spontanicznie rodzić we mnie negatywne uczucia – to jednak decyzją i mocą mojej woli przebaczam mu z całego serca. Jakże wielką duchową mocą dysponuje człowiek, gdy kocha i przebacza...
 
ks. Edward Staniek
Walka ze złem jest celem istnienia Kościoła. Wprawdzie bywały w jego historii okresy, gdy trzeba było mobilizować wszystkie siły, by przetrwać, ale nie to stanowi o jego bogactwie i sile. Kościół jest Bożą plantacją, w której sam Bóg pielęgnuje nowe życie o wymiarze wiecznym.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS