logo
Niedziela, 26 września 2021 r.
imieniny:
Kosmy, Damiana, Justyny, Łucji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Powstała pierwsza szkoła pijarska na Śląsku
 


Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych rozpoczął uroczyście działalność 2 września 2010 r. w Katowicach. Pierwszą na Śląsku Pijarską Szkołę Podstawową oraz Pijarskie Gimnazjum Zakon Pijarów otworzył we współpracy ze spółką Millenium Inwestycje sp. z o.o. na katowickim Osiedlu Bażantów. Jest to pionierska forma partnerstwa zakonno-prywatnego.

W trakcie uroczystości metropolita katowicki abp Damian Zimoń poświęcił najpierw kaplicę, która jest integralną i niejako centralną częścią szkoły, a po Mszy św. cały obiekt. W kazaniu nawiązał do przypowieści o talentach. Zwrócił uwagę, że rodzice, wychowujący dzieci, często zastanawiają się na tym, jakie talenty trzymały one od Boga. Podkreślił, że nawet najmniejszy Boży dar nie może pozostać bezużyteczny, wskazując, że ewangeliczny gnuśny sługa, który miał tylko jeden talent, został ukarany nie za mały stan posiadania, lecz za to, że tego, co otrzymał, nie pomnożył. „Chcemy, żeby z naszych dzieci wyrośli ludzie pomnażający talenty” - stwierdził metropolita katowicki. Zaakcentował wagę takiego wychowania w kontekście niekorzystnych zmian kulturowych dokonujących się obecnie w Europie Zachodniej, m. in. w Hiszpanii. Jest ono potrzebne dla budowania społeczeństwa obywatelskiego. „Ta szkoła jest świadectwem, że świeccy nie chcą darów Bożych, talentów, marnować” - powiedział abp Zimoń. Zaapelował też, aby nowa placówka nie była tylko szkołą dla dobrze sytuowanych. „Budujcie odważnie na sprawdzonych fundamentach” - zwrócił się do inicjatorów stworzenia w Katowicach pijarskiej szkoły.

Uczestniczący w uroczystości generał pijarów o. Pedro Aguado SP powiedział, że jego zakon angażuje się od dawna w służbę społeczeństwu i Kościołowi w Polsce. Wyrażając wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowej szkoły, prosił uczniów i rodziców, aby nie byli tylko „odbiorcami” kształcenia i wychowania, ale jego czynnie zaangażowanymi uczestnikami.

O. Józef Tarnawski SP, prowincjał Zakonu Pijarów, przypomniał, na czym polega charyzmat zgromadzenia założonego przez św. Józefa Kalasancjusza. Odwołując się do zakonnego hasła, które brzmi Pietas et Litterae (Pobożność i Nauka), wskazał zadania, jakie stawia sobie nowa szkoła: chce dobrze uczyć, dobrze wychowywać we współpracy z rodzinami uczniów oraz dobrze formować w wierze.

Pierwsza na Górnym Śląsku szkoła pijarska to efekt współpracy zakonu i spółki deweloperskiej Millenium Inwestycje sp. z o.o., która jest właścicielem i twórcą katowickiego Osiedla Bażantów, rozległego kompleksu mieszkalnego typu „miasto w mieście” obejmującym ponad 20 hektarów. W rankingu tygodnika „Wprost” osiedle zostało uznane za jedno ze stu najlepszych miejsc do mieszkania w Polsce.

Jak stwierdził prezes Millenium Inwestycje, Krzysztof Lasoń, nowa placówka jest to szkoła niezwykła, łącząca w sobie szkołę pijarską z nowoczesną szkołą XXI wieku.

Spółka jest właścicielem nowej szkoły. Znalazło w niej miejsce m. in. 20 klas, (w tym dwie klasy przygotowane specjalnie dla najmłodszych uczniów 6 i 7 letnich), biblioteka i czytelnia, świetlica, stołówka z zapleczem kuchennym, kaplica, gabinet psychologa szkolnego, gabinet higienistki, pracownia językowa, pracownie naukowe, unikalna pracownia na dachu szkoły - elektrownia (prezentująca wszelkie dostępne źródła energii odnawialnej) oraz obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne. Do dyspozycji uczniów oddane zostały nowoczesne, w pełni multimedialne klasy bogato wyposażone w pomoce naukowe, m. in: informatyczną sieć bezprzewodową, dostęp do Internetu, laptop do dyspozycji nauczyciela, komputery-netbooki dla uczniów, tablice multimedialne, elektroniczne dzienniki.

Umowa między spółką a zakonem została podpisana na 40 lat.