logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Józef Augustyn SJ
Poznaj siebie
 


OD REDAKCJI

Na łamach miesięcznika LIST od maja 1992r. ukazywała się regularnie (z wyjątkiem numerów specjalnych) rubryka Pytania i odpowiedzi, której Redakcja nadała z czasem podtytuł Poznaj siebie. Rubryka ta - jak wykazywały ankiety - cieszyła się dużym powodzeniem u Czytelników, stąd też Redakcja LISTU zaproponowała autorowi publikację książkową Pytań i odpowiedzi.

Pytania, na które autor odpowiadał, nie pochodziły bezpośrednio od Czytelników LISTU, ale od uczestników licznych spotkań i sesji, jakie prowadził Autor w Centrum Duchowości w Częstochowie oraz w innych domach rekolekcyjnych. Niektóre publikowane na łamach LISTU odcinki rubryki Poznaj siebie były dosłownym odtworzeniem treści zapisu magnetofonowego prowadzonych sesji. W niniejszej jednak publikacji wiele odpowiedzi autor przepracował, rozszerzył i uszeregował.

Książka Poznaj siebie nie jest bynajmniej zbiorem systematycznych wykładów na tematy zawarte w pytaniach. Jest ona raczej spontaniczną improwizacją autora na temat problemów postawionych w pytaniach. Jest oczywiste, iż szeroka i wyczerpująca odpowiedź na zadawane przez uczestników sesji pytania była najczęściej niemożliwa. Wiele pytań odzwierciedla bowiem niezwykle złożone, konkretne ludzkie problemy wyrażone nieraz zwięźle w kilku słowach czy zdaniach. Opisują one też nierzadko wielkie ludzkie dramaty i cierpienia. Stąd też w wielu z nich autor - zamiast szukać wyczerpującej odpowiedzi - raczej zachęca i pobudza pytającego do osobistego zaangażowania, ludzkiego i duchowego, w rozeznanie i rozwiązanie postawionego problemu. W niektórych odpowiedziach autor usiłuje też zrozumieć i zinterpretować samo pytanie. Często bowiem ważna jest nie tyle sama treść pytania, ile raczej motywacja, dla której zostaje ono zadane, a która ukryta jest najczęściej pomiędzy wierszami.

Dzięki życzliwości redakcji LISTu, która udostepniła nam te teksty, postanowiliśmy wykorzystać je jako swoiste rozważania rekolekcyjne na ostatnie dni Wielkiego Postu A.D.2003. Mamy nadzieję, że pomogą Wam one w codziennej modlitwie i zachęcą do podejmowania wysiłków by ta modlitwa była coraz bardziej owocna.

  1. Jak odzyskać pragnienie modlitwy?
  2. Czy dobrze się modlę?
  3. Jak rozpoznać natchnienia Boże na modlitwie?
  4. Moja modlitwa wydaje mi się bezowocna
  5. Niezadowolenie z modlitwy
  6. Szkoła przedłużonej modlitwy
  7. Akty strzeliste
  8. Modlitwa oparta na Biblii
  9. Rozproszenia na modlitwie
10. Lenistwo i opór wobec modlitwy
11. Zmęczenie i modlitwa
12. Lęk przed Bogiem na modlitwie
13. Myśli nieczyste w czasie modlitwy

Rozważania znajdują się w czytelni książek jako fragment książki: "Poznaj siebie"

 
Zobacz także
o. Mirosław Jaremczyk
Niepokalane Poczęcie to tajemnica zachowania, przez łaskę, Matki Jezusa Chrystusa nie tylko od wszelkiego grzechu osobistego, ale również od dziedzicznego grzechu pierworodnego. Maryja była święta od poczęcia, a więc w żadnym momencie życia grzech nie miał nad Nią najmniejszego panowania. Dzięki temu została zbawiona w sposób doskonały.
 
ks. Przemysław Bukowski SCJ

Jako ludzie piszemy życiem nasze dzieje. One rozciągają się pomiędzy naszą przeszłością a przyszłością. Wyrastają z czegoś, co wydarzyło się nam wczoraj i prowadzą w stronę naszego nie do końca pewnego jutra. Są nieodłączne od nas. My sami – jakby powiedział Wilhelm Dilthey – jesteśmy dziejami. Nie da się z nich uwolnić. W dziejach rozgrywa się bowiem całe nasze życie, a zatem wszystko, co się z nim wiąże: nasza wolność, marzenia, aktywność na rozmaitych obszarach. Nasze dzieje wiele o nas mówią, ale i wiele nam obiecują. 

 
Ks. Łukasz Kleczka SDS
Kiedy wchodzę do szpitala albo do domu opieki społecznej, spotykam się z tajemnicą. Jest to tajemnica cierpienia ludzkiego, zakorzenionego w Krzyżu Chrystusa, złączonego z cierpieniami Zbawiciela. Te miejsca są jak Golgota. Da się tam słyszeć głosy zwątpienia, ale i przebaczenia oraz zrozumienia sensu cierpienia. Wchodząc do sal, w których leżą chorzy, można zauważyć na stolikach obrazki religijne, książeczki do nabożeństwa, różańce...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS