logo
Niedziela, 17 października 2021 r.
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Poznań: Największe w Europie Misterium Męki Pańskiej
 


Największe w Europie Misterium Męki Pańskiej będzie wystawione po raz siódmy na poznańskiej Cytadeli w sobotę, 3 kwietnia o godzinie 20.00. Z przekazem "Bóg bogaty w miłosierdzie" ponad 200 aktorów pragnie dotrzeć do kilkudziesięciu tysięcy poznaniaków i gości. Przeżywane na nowo sceny sprzed dwóch tysięcy lat, dramaturgia wydarzeń wzmocniona przez przejmująca muzykę i efekty specjalne, a przede wszystkim głęboka wymowa religijna tego wydarzenia ma pomóc w owocnym przeżywaniu wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcą odczuć dotyk Bożego nieskończonego Miłosierdzia, pod postacią laserowych promieni wydobywających się z Jego serca i przeżyć to w modlitewnej wspólnocie z innymi.
Misterium trwa 70 minut. To syntetyczne, konkretne i wciągające przedstawienie męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, zapierające dech w piersiach.

Przy każdym przedstawieniu pracuje blisko 1000 osób.
- występuje 300 aktorów, 300 harcerzy oświetla drogę krzyżową pochodniami,
- 300 osobowy chór wraz z orkiestrą symfoniczną nagrał ścieżkę muzyczną do przedstawienia.
- ścieżka dźwiękowa emitowana jest z playbacku, co powoduje ogromną dynamikę przedstawienia i nie pozwala na dłużyzny.
- uszyto kilkaset kostiumów osób cywilnych.
- w przedstawieniu biorą udział cztery konie.
Dla potrzeb widowiska zbudowano monumentalną scenografię: kilkumetrowej wysokości Pałac Piłata, Świątynie Jerozolimską, Bramę Jerozolimy oraz wnętrze Pałacu Heroda. Całość pod względem nagłośnienia opracowuje jedna z najlepszych firm w Polsce, co nadaje widowisku ogromne wrażenie, szczególnie podczas wjazdu do Jerozolimy, biczowania, drogi krzyżowej i śmierci Chrystusa oraz Zmartwychwstania. Misterium rozwinięte jest także plastycznie. Są bardzo dobrze dobrane kolory, które przemazują się podczas przedstawienia. Na zmartwychwstanie Chrystusa podnosi się na dźwigach kopia Oblicza Chrystusa z Całunu Turyńskiego w formacie 8x12 metrów namalowana przez uczniów liceum plastycznego w tym roku kopia obrazu Jezusa Miłosiernego. Wykorzystane są ogromnej mocy światła lotnicze do śledzenia samolotów w powietrzu, które oświetlają Chrystusa wchodzącego do Jerozolimy przez bramę, którą jest Dzwon Pokoju oraz drogę krzyżową i Zmartwychwstanie.
Misterium Męki Pańskiej, pomimo swojej nowoczesności oddaje wiernie i w tradycyjny sposób historię męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Scenariusz został napisany na podst. Pisma Świętego oraz książki "Dzień w którym umarł Chrystus" Jima Bishopa. Wszystkie cytaty wypowiadane przez aktorów pochodzą z Pisma Świętego. Przed końcem przemawia zawsze Papież. Jest to cytat ze spotkania z młodzieżą w Poznaniu. Papież mówi o nadziei i że liczy na młodzież.
Misterium to przeżycie jedyne i wyjątkowe w swoim rodzaju.


Dokładniejsze informacje wkrótce w prasie i na stronie internetowej www.misterium.com.pl
Przyjedźcie, nie może Was zabraknąć!

Michał Cieślak