logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O. Grzegorz Bernard Błoch OFM
Prawa przyrody i prawa człowieka
materiał własny
 



Skąd ten uniwersalizm praw przyrodniczych?

Świat zadziwia nas różnorodnością i ogromem. Podziwiamy jego piękno, ale nie zastanawiamy się nad prawami, które sprawiają, że świat jest właśnie taki. Warto zatem zastanowić się nad prawami i to nie tylko przyrodniczymi.
Gdy chodzi o prawa przyrody, to zadziwiająca jest ich uniwersalność, tzn. takie samo działanie i obowiązywanie w całym kosmosie. Celem nauk przyrodniczych jest m. in. odkrywanie i rozpoznawanie podstawowych praw rządzących otaczającym nas światem. Zostały odkryte i poznane prawa rządzące światem makroskopowym , światem w skali mikro, a także w skali wszechświata jako całości (kosmologia przyrodnicza).
Nauka ciągle pyta: dlaczego prawa te są takie jakie są, skąd się wzięły i czy ewentualnie mogłyby być inne? Najbardziej racjonalną jest postawa tych, którzy przyjmują konieczność istnienia Dawcy tych praw oraz Stwórcy świata, który nadał sens i cel istnienia światu i ludziom.

Dlaczego "podstawowe stałe fizyczne" się uzupełniają?

Zwróćmy najpierw uwagę, że fizycy ciągle mówią o tzw. podstawowych stałych, do których należą m. in. stała grawitacji, stała prędkość światła, stała Plancka i cały szereg innych. Warto tu może zapytać, a co by było gdyby człowiekowi udało się te stałe wartości przyrodnicze nieco pozmieniać? Otóż zmiana wartości liczbowych tychże stałych, jak przewidują uczeni, okazałaby się dla nas i dla świata po prostu katastrofalna. Prawa przyrody zostały przez Kogoś Myślącego dopasowane do tego, abyśmy w ogóle mogli zaistnieć, a jeżeli tak jest, to zanim świat zaistniał prawa przyrody już były.

Tajemniczy porządek

Dla ludzi niewierzących w Boga-Stwórcę całego kosmosu, pytania o pochodzenie praw przyrody oraz o sens i cel istnienia wszystkiego, pozostają głęboką tajemnicą.
Prawa przyrody wskazują na pewien porządek w przyrodzie; dzięki nim zjawiska przebiegają regularnie i jest możliwe racjonalne poznawanie świata przyrody. Prawa te mogą być ciągle na nowo odkrywane i nie można ich lekceważyć. Prawa przyrody są dla dobra samej przyrody jak i człowieka.

Prawa, ale już nie przyrodnicze

Ponieważ człowiek jest istotą społeczną, ma prawo organizować swoje życie bądź to we wspólnocie religijnej (Kościół), bądź to jako obywatel w ramach Państwa. Każda z tych dwóch społeczności ma obowiązek stanowienia praw, odpowiadających potrzebom i aktualnej sytuacji swych członków i dla ich prawdziwego dobra. Do Państwa należy stanowienie ścisłych norm prawnych. Prawo ludzkie musi jednak być normą rozumną stanowioną dla dobra ogólnego. Stanowione przez człowieka normy obowiązują w sumieniu pod warunkiem, że są zgodne z prawem Bożym. Ponadto prawo ludzkie musi być godziwe, sprawiedliwe, celowe i potrzebne, a także możliwe fizycznie i moralnie do wypełnienia.
 

 
1 2  następna
Zobacz także
Krzysztof Guzek
Całkiem niedawno media podały, że zniszczona została "kontrowersyjna" wystawa antyaborcyjna, ukazująca brutalne szczegóły dokonywanych zabiegów przerywania ciąży. Aborcja jest zabiciem człowieka, czyli czymś najbardziej drastycznym. Ale dlaczego wystawa, ukazująca prawdę o tym zjawisku, jest nazywana "kontrowersyjną"? Kontrowersyjna sama w sobie jest aborcja, zaś zdjęcia rozszarpywanych bezbronnych istot ludzkich są brutalną prawdą...
 
Agnieszka Maria Maliszewska

Szczególną rolę w kształtowaniu samooceny mają osoby znaczące, a także środowisko, w którym dziecko funkcjonuje. Bardzo duże znaczenie odgrywa to, jak opiekunowie odnoszą się do dzieci i je oceniają. Zazwyczaj od opiekunów dziecko dowiaduje się, jakie jest, od nich też w dużym stopniu zależy, czy będzie czuło się akceptowane, czy odrzucone.

 
Jacek Poznański SJ

Dwie rzeczywistości w szczególny sposób kształtują życie człowieka: potrzeby i pragnienia. Obie złożył w nas Bóg. Pierwsza bardziej wiąże nas z ziemią, druga – z niebem. Potrzeby wywodzą się z ludzkiej psychofizycznej konstrukcji; pragnienia – z przenikającego ją duchowego wymiaru. W napięciu pomiędzy tymi rzeczywistościami, w ich równowadze i nierównowadze, formuje się szczególna historia człowieka, poczucie spełnienia lub niespełnienia życia.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS