logo
Sobota, 10 kwietnia 2021 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Prawda o Chrystusie Zmartwychwstałym - Poniedziałek Wielkanocny
 


Na Jasnej Górze w Poniedziałek Wielkanocny Msze święte odprawiane są niemal co godzinę, zarówno w Kaplicy Matki Bożej, jak i w bazylice. Do sanktuarium przybywają, choć nielicznie, Częstochowianie i pielgrzymi, aby choć na chwilę pomodlić się w tym świętym miejscu. Wielu wiernych cierpliwie oczekuje na wejście przed Kaplicą. Przy ołtarzu jasnogórskim umieszczony została potężna, ponad metrowa świeca paschalna, która płonie, i figura Jezusa Zmartwychwstałego z chorągwią.

 

Tradycyjnie o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył o. Sebastian Matecki. „Drugi dzień uroczystości Wielkanocnej. Przedłużana jest ona przez oktawę. Pragniemy, aby rzeczywiście w naszych sercach, w naszej świadomości prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa wybrzmiewała, aby stała się ona prawdą naszego codziennego życia. O to gorąco Boga prosimy” - modlił się na początku Mszy św. o. Matecki.

 

Propaganda kłamstwa

 

„Widzimy, że prawda zmartwychwstania spotyka się z wielką opozycją współczesnego świata. Propaganda kłamstwa chce zniszczyć prawdę Boga - mówił w homilii o. Matecki - Wielcy tego świata, kierowani strachem, broniący swojej pozycji i wpływów, zamknięci na prawdę objawioną w Chrystusie, ludzkimi swoimi siłami pragną unicestwić prawdę. Przez co? Przez władzę i pieniądze! Zaszczepiają kłamstwo, i każą kłamać. To jest problem nie tylko tych, którzy czynili tak w momencie zmartwychwstania Chrystusa. To problem odwieczny - przekupstwa, mijania się z prawda, płacenia ludziom za to, aby nie mówili prawdy. To jest problem i dzisiejszego świata. Jak wielu ludzi bierze pieniądze za to, aby głosić nie-prawdę, czyli kłamstwo, aby nie mówić o Bogu. A jeżeli mówić to tak, jakby Go nie było, oddalając Go od świata. Są i dziś tacy opłacani głosiciele fałszywej nauki, fałszywi prorocy. Ale prawda jest prawdą, i jest jedna. I ona się obroni”.

 

Odwaga świadków Prawdy

 

„W tej walce Chrystus zmartwychwstały jest z nami, i pragnie, abyśmy Jemu zawierzyli. Mówi do niewiast - nie bójcie się, idźcie i oznajmijcie moim braciom. A wiec potrzebna jest i odwaga, i wytrwałość w obliczu wrogości wobec Ewangelii. Nie wolno dać się zastraszyć w żaden sposób. Ale mamy zaufać potędze i mocy Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Do tego dzisiaj jesteśmy zaproszeni, w tym kolejnym dniu Wielkiejnocy, abyśmy i my stawali się świadkami Chrystusa, Jego zmartwychwstania, abyśmy przychodząc tu, patrząc w ten symboliczny, pusty grób, wiedzieli, gdzie Chrystusa trzeba szukać, gdzie jest obecny, i skąd płynie Jego prawdziwe życie - to Eucharystia, to ołtarz, to Kościół, to Ewangelia, to modlitwa, to dzieła miłości. Chrystus jest obecny między nami, nie bójmy się. (...) On jest prawdą, tą prawdą, której nic nie zmieni” - podkreślał kaznodzieja.

Koncelebrowaną Mszę św. zakończyło rozesłanie, połączone z życzeniami i uroczystym błogosławieństwem wielkanocnym - Alleluja!

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com