logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Premiera filmu "Kamilianie"
 


Zakończono pracę nad filmem Sylwestra Latkowskiego „Kamilianie”.  Premiera filmu odbędzie się 29 marca br. w Zamku Ujazdowskim – Centrum Sztuk Współczesnych. Emisja filmu planowana jest w Wielki Czwartek, 8 kwietnia, o godz. 21 w 2 Programie TVP.

Inne spojrzenie na zakonników
„Kamilianie”  Film pokazuje zakon poprzez codzienną pracę kamilianów z osobami chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi. Latkowski nie ukrywa, że jest to inne spojrzenie niż zwykle ma miejsce, gdy mówi się o kościele i jego ludziach w Polsce. Autor już na początku filmu wyznaje: „Do Kamilianów trafiłem dzięki Ks. Arkadiuszowi Nowakowi, którego znam od wielu lat. Nigdy nie interesowało mnie, czym się zajmuje jego zakon. Nawet nie wiedziałem, że noszą habity z czerwonym krzyżem na piersiach. Świat kościoła, a przed wszystkim jego ludzie wydawali mi się obcy, mający mało wspólnego z życiem dzisiejszego człowieka.”

Płacz zakonnika
W pierwszej chwili nie wiedziałem, jak się zachować, gdy zapytałem zakonników, czy potrafią płakać widząc kolejnego umierającego człowieka, a zwłaszcza dziecko i wtedy jeden z nich wspominając rozpłakał się przy kamerze. Długo decydowałem się, czy pokazać tę scenę filmie. Przeważyło jednak we mnie przekonanie by nie ukrywać, iż są to ludzie z krwi i kości.

Świat bez blichtru mediów i polityki
- Zainteresowali mnie dzisiejsi kamilianie, pracujący wśród umierających, upośledzonych, chorych psychicznie, narkomanów - mówi Sylwester Latkowski. - Robią na co dzień to, o czym wolimy nie wiedzieć. Przyznam, że pierwsze dni zdjęciowe były dla mnie niesamowitym przeżyciem. Nagle znalazłem się w świecie dalekim od przemocy, blichtru i miałkości mediów i polityki.

Otwarcie drzwi
Zwierzchnicy zakonu znali wcześniejszą twórczość Latkowskiego, uznali, iż w dzisiejszych czasach należy być także otwartym na ludzi, którzy rzadko bywają w kościele. Nie zakreślali Latkowskiemu granic, to on decydował co chce pokazać, co go interesuje.

Sylwester Latkowski przyznaje, że opowiadanie o ludziach Kościoła jest trudne. Zazwyczaj oczekuje się laurki, robionej „na klęczkach". Wielu rozmówców nie potrafi mówić o sprawach wiary w sposób prosty, szczery i obrazowy. - Pytani o podstawowe rzeczy, próbują odpowiadać drewnianym językiem i schematami - przyznaje.

Latkowski chciała przekroczyć schemat, zgodnie z którym o Kościele można mówić albo w sztuczny, cukierkowy sposób, albo negatywnie. Do kamilianów, obojętnie jakie miejsce w  hierarchii zajmują, bez względu na wiek zwraca się po imieniu. Pyta wprost,  zadaje najprostsze pytania, np. czy  nie są wkurzenie na swojego Szefa (Boga), obcując na co dzień z takim cierpieniem ludzi?

Ks. Arek Nowak
Jednym z bohaterów filmu jest m.in. ks. Arkadiusz Nowak, kamilianin, znany ze swojego zaangażowania w działalność profilaktyczną przeciwko AIDS.

O zakonie kamilianów
Kamilianie (Zakon Kleryków Regularnych Posługującym Chorym, MI) to zakon założony w XVII w. przez św. Kamila de Lellis. W Polsce liczy niespełna 90 osób, na świecie jest ich 1100. Kamilianie noszą czarne habity z dużym czerwonym krzyżem na piersiach. Prowadzą kilkanaście placówek dla umierających, narkomanów, chorych psychicznie, niepełnosprawnych, osób w podeszłym wieku. Ich charyzmat to pomoc duchowa i cielesna chorym i ubogim. Składają dodatkowy czwarty ślub (oprócz czystości, ubóstwa i posłuszeństwa) - służenia chorym nawet z narażeniem życia.

W Polsce kamilianie pojawili się w 1904 r. w Miechowicach (obecnie dzielnica Bytomia.
W naszym kraju kamilianie prowadzą 6 domów opieki społecznej dla osób w podeszłym wieku oraz dla dzieci i dorosłych upośledzonych psychicznie. Znanym kamilianinem jest np. o. Arkadiusz Nowak, znawca kwestii związanych z narkomanią i AIDS. Polacy prowadzą także domy misyjne na Madagaskarze i Słowacji.
 
Zdjęcia w Polsce i Włoszech
Zdjęcia się rozpoczęły 17 września 2003 w Seminarium św. Kamila w Burakowie - Łomianki pod Warszawą. Następnie w Tarnowskich Górach, gdzie odwiedziła parafię św. Jana Chrzciciela i św. Kamila, szpital św. Kamila Zakonu OO. Kamilianów w Tarnowskich Górach, Dom Pomocy Społecznej w Zbrosławicach (dla mężczyzn upośledzonych umysłowo) oraz w Pilchowicach (dla dzieci specjalnej troski) i w Zabrzu (dla nieuleczalnie chorych), Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w Zabrzu. Ekipa filmowa realizowała także zdjęcia we Włoszech, gdzie swą misję pełni wielu polskich ojców kamilianów.

Muzyczny debiut
Piotr Krakowski (leader zespołu MILKSHOP) jest autorem muzyki do filmu "Kamilianie". Jest to jego debiut jako autora ścieżki dźwiękowej filmu.
 
Informacje o bohaterach i twórcach
Zakon Ojców Kamilianów  -  www.kamilianie.hg.pl
Sylwester Latkowski       -  www.latkowski.com

Ekipa realizująca film
Scenariusz i reżyseria: Sylwester Patkowski; Zdjęcia: Tomasz Michałowski: Dźwięk: Witold Jacek Kwiatkowski;
Montaż: Krzysztof Szpetmański; Muzyka: Piotr Krakowski; Milkshop; Udźwiękowienie: Paweł Łuczak, Studio Cafe Ole; Lektor: Daniel Kondraciuk; Kierownik produkcji: Sylwester Patkowski, Renata Kozak-Jodziewicz: Producent wykonawczy: Opusnet. Producent: Program 2 TVP S.A.
Metraż filmu  Czas: 50 min.