logo
Wtorek, 04 sierpnia 2020 r.
imieniny:

Jana, Dominiki, Dominika, Protazego – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Prezydent Andrzej Duda na Jasnej Górze
 


Podobnie jak 5 lat temu, tak i tym razem, tuż po wyborze na najwyższy urząd w państwie przybył na Jasną Górę prezydent RP Andrzej Duda. Wizyta miała miejsce w poniedziałek, 13 lipca.

 

Prezydent spędził na Jasnej Górze nieco ponad godzinę. Samochody kolumny prezydenckiej wjechały na dziedziniec jasnogórski tuż po godzinie 20.00, gdzie prezydenta powitali: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry oraz o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Następnie ojcowie paulini, wraz z prezydentem udali się do tzw. pokoi królewskich, a następnie do Kaplicy Cudownego Obrazu.

Tuż przed modlitwą Apelu Jasnogórskiego prezydent Andrzej Duda udzielił krótkiego wywiadu jasnogórskim mediom.

 

„Trzeba podziękować Matce Najświętszej za opiekę nad Ojczyzną, i poprosić o opiekę nad Ojczyzną przez następne 5 lat, kiedy będę sprawował urząd prezydenta Rzeczypospolitej z woli moich rodaków. To dla mnie ważne” – wyznał prezydent Andrzej Duda.

 

Na pytanie, jaką rolę powinna dziś pełnić Jasna Góra, Andrzej Duda odpowiedział: „Najważniejsze, żeby była, żeby można było tutaj pielgrzymować, przybywać, modlić się, szukać wsparcia duchowego. To jest chyba najistotniejsze, że mamy to nasze miejsce, narodowe sanktuarium, gdzie jest Matka Najświętsza, do której tyle razy uciekaliśmy się pod Jej obronę”.

 

„Jako człowiek wierzący mogę śmiało powiedzieć, że to jest miejsce dla mnie osobiście bardzo ważne i dlatego tutaj przybywam, jako pielgrzym” – dodał prezydent RP.

O godzinie 21.00, jak każdego dnia, rozpoczęła się w Kaplicy Cudownego Obrazu modlitwa Apelu Jasnogórskiego.

 

„Polecamy Bogu całą naszą Ojczyznę, dziś na czele z obecnym wśród nas prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej panem Andrzejem Dudą - mówił podczas Apelu o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, a zgromadzeni w Kaplicy Matki Bożej jasnogórscy pielgrzymi, brawami przywitali głowę państwa.

„Dziękujemy za jego obecność tutaj, na Jasnej Górze, dziękujemy za jego świadectwo wiary. U progu drugiej kadencji, oddajemy go w ręce Twoje, Maryjo i wszystkie sprawy naszej Ojczyzny wierząc, że Ty będziesz zawsze przy nim obecna” - mówił kustosz Jasnej Góry.

 

„Boże, błogosław naszej umiłowanej Ojczyźnie, Polsce, wszystkim Polkom i Polakom, błogosław panu prezydentowi najjaśniejszej Rzeczypospolitej na nowy etap jego służby narodowi - prosił przed błogosławieństwem bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej - Wysłuchaj Boże wielkiego pragnienia Twojej i naszej Matki, częstochowskiej Królowej Polski, abyśmy my, jej polskie dzieci, żyli w zgodzie i jedności, abyśmy Boga mieli w sercach, bo tylko on może nas uzdolnić do prawdziwej miłości i pojednania, do mądrego sklejania Polski i duchowego jej odrodzenia”.

 

Modlitwa Apelu Jasnogórskiego zgromadziła głównie uczestników, obecnej w tym dniu na Jasnej Górze, 37. Pieszej Pielgrzymki Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Rozważania poprowadził ks. Paweł Mydłowski, przewodnik pielgrzymki.

 

Po zakończeniu modlitwy prezydent przeszedł do swojej limuzyny, po drodze spotykając się ze zgromadzonymi na jasnogórskim dziedzińcu pielgrzymami, którzy mu gratulowali, dziękowali i życzyli powiedzenia w drugiej kadencji.

 

Andrzej Duda wielokrotnie pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. W maju modlił się tu o oddalenie pandemii koronawirusa. Dwa miesiące wcześniej, w marcu, przybył z modlitwą za Ojczyznę i rodaków rozsianych na świecie. Jako wotum przekazał wówczas onyksowy różaniec z bursztynowym krzyżem. Wygrawerowany napis brzmi: „Na pamiątkę wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny i Rodaków na całym świecie w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze”.

 

o. Stanisław Tomoń

www.jasnagora.com

 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー