logo
Piątek, 28 stycznia 2022 r.
imieniny:
Agnieszki, Kariny, Lesława, Tomasza, Juliana  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Procesja Światła A.D.2021
 


Podobnie jak mieszkańcy Rzymu gromadzą się co roku na Placu Hiszpańskim przed maryjną kolumną wzniesioną na pamiątkę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, tak i my na Ostrowie Tumskim, w kolebce miasta Poznania, stajemy z naręczem kwiatów przed statuą Niepokalanej – mówił abp Stanisław Gądecki (8.12.2021).

 

Akt oddania Maryi Niepokalanie Poczętej poprzedziła procesja światła przez Most Biskupa Jordana.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosił Matkę Bożą, by pomagała Polakom nieustannie wsłuchiwać się w głos Boga. „Niech wołanie ubogich nie spotyka się z naszą obojętnością, cierpienie chorych i potrzebujących niech nie ujdzie naszej uwadze, niech nas poruszają samotność ludzi starszych i bezbronność dzieci, a każde ludzkie życie niech będzie przez nas kochane i otaczane czcią” – mówił abp Gądecki.

 

Metropolita poznański przypomniał słowa św. Efrema, który nazywał Maryję „świętą w swoim ciele, piękną w swoim duchu, czystą w swoich myślach, prawą w swoim rozumie, doskonałą w swoich uczuciach, czystą i niepokalaną w swoim sercu”.

 

W procesji, która odbyła się po raz piętnasty, wzięli udział strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i z Ochotniczej Straży Pożarnej, niosąc pochodnie. Również strażacy umieścili wiązankę kwiatów na szczycie statuy Niepokalanej.

Pomnik ku czci Matki Bożej stoi w miejscu, gdzie powstała pierwsza na ziemiach polskich kaplica chrześcijańska, zbudowana dla księżnej Dobrawy i księcia Mieszka I.

 

www.archpoznan.pl