logo
Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Hilarii, Juliana, Lecha, Eupliusza – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Program Przeglądu Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych
 


Znaki Nadziei
II OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD KATOLICKICH PROGRAMÓW TELEWIZYJNYCH I RADIOWYCH 2004

Organizator: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy
Honorowi patroni: JE ks. abp Metropolita Łódzki Władysław Ziółek
prezes Telewizji Polskiej S.A. - Jan Dworak

miejsce - DA "Węzeł" ul. Kopcińskiego 1/3. (przy Kościele pod wezwaniem Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosco w Łodzi).

PROGRAM

17 WRZEŚNIA - PIĄTEK

9,00 - Msza święta celebrowana przez JE ks. abpa Władysława Ziółka Metropolitę Łódzkiego.
10,00 - Uroczyste rozpoczęcie Przeglądu
10,30 - 13,15 - Pięć Tajemnic - scenariusz, realizacja, produkcja: Izabela Drobotowicz-Orkisz, Kraków, zdjęcia: Marian Kraczkowski, montaż: Rafał Śmierzchalski, Izabela Drobotowicz-Orkisz, opracowanie dźwięku: Jarosław Ziembla, Studio Amadeusz, muzyka: Paweł Orkisz, czas: 37,20.

Pięć Tajemnic jest pierwszym z czterech dokumentów artystycznych ukazujących ludzki los przez pryzmat Różańca Świętego. Bohaterką jest Wanda Tarasiewicz, której wojenne losy zostały podzielone w sekwencje bolesnych tajemnic Różańca. Film miał uroczystą premierę w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Izabela Drobotowicz-Orkisz - aktorka i niezależny reżyser filmowy, absolwentka krakowskiej PWST. Laureatka I nagrody w kat. filmu fabularnego na XIII MFFK w Niepokalanowie (1998 r.) - "Zamieszkać z Tobą" wg "Dziejów duszy" Św. Teresy z Lisieux. Scenarzysta i reżyser pakietu 10. filmów edukacyjnych Człowiek-Miłość-Rodzina (zalecane przez MEN) - I nagroda w swojej kategorii na XV MKFFiM w Niepokalanowie - 2000 r.

Anatomia Sumień - spektakl telewizyjny w reżyserii Grzegorza  Królikiewicza wg. scenariusza Krystyny Wilczkowskiej i Grzegorza Królikiewicza, dla programu 2 TVP 2000, [56 min], Studio "N", Łódź. Spektakl jest analizą sumień Rosjan, którzy są uwikłani w zbrodnię popełnioną na polskich oficerach wiosną 1940 roku w więzieniach NKWD w Kalininie oraz w Charkowie. W 1991 roku dwaj oficerowie wymiaru sprawiedliwości ZSRR przesłuchali byłego szefa NKWD w Kalininie oraz byłego dozorcę więziennego z Charkowa. Postawa przesłuchujących, ujawniająca się w pauzach, przejęzyczeniach, niekonsekwencjach i kłamstwach, wskazuje na przyzwolenie na zło przedstawicieli prawa...
Grzegorz Królikiewicz - reżyser telewizyjny i filmowy, profesor PWSFTviT w Łodzi, Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie, laureat licznych nagród.

Na pielgrzymim szlaku - autor i reżyser: Ryszard Kęska, Radio Józef, Warszawa. Audycja radiowa, w której Kasia Supeł i Ryszard Kęska zapraszają na wędrówkę po polskich sanktuariach, łącząc walory edukacyjno-historyczne, z ciekawostkami, konkursami oraz instrukcją dotarcia bądź dojazdu.

Gloria Victis - cz. I Tryptyku Gdańskiego obrazująca przeżycia Polaków w Wolnym mieście Gdańsku w reżyserii Lecha Kujawskiego, TVP Gdańsk (Westerplatte)
Lech Kujawski - ur. 12 sierpnia 1939 r. w Gdyni. W Gdańskim ośrodku TVP pracował do stanu wojennego, później relegowany. Od 14 let redaguje i realizuje program katolicki w TV Gdańsk. Jego zainteresowania sztuką i nauką również znajdują swoje ujęcie na antenie telewizyjnej. Najwięcej prac poświęcił Gadńskiemu Magazynowi Katolickiemu "ETOS"
dyskusję poprowadzi dr Małgorzata Bartyzel

13,15 - 13,30 - przerwa na kawę
13,30 - 16,00 - Podróże z Caritas Polska - reżyseria i realizacja Anna T. Pietraszek TVP S.A. 2003. Prezentowane będą 3 odcinki [3x25min] z różnych obszarów kulturowych: Mongolii, Konga/Rwandy, Afganistanu. Unikatowe zdjęcia.
Anna Teresa Pietraszek - realizatorka, reżyser, autorka scenariuszy filmowych i komentarzy, operator filmów dokumentalnych, dziennikarz, także absolwentka Akademii Obrony Narodowej - Podyplomowego Studium Operacyjno-Strategicznego, doktorantka tej uczelni, ukończyła również kursy i szkolenia NATO, kursy liturgiczne Kurii Metropolitarnej dla filmowców i in. Autorka ponad 50 filmów oraz reportaży filmowych i fotograficznych, laureatka licznych nagród krajowych i międzynarodowych.

Zakony Kontemplacyjne - malownicza i żywa opowieść o sensie i radościach życia konsekrowanego, w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego TVP SA. [19,23]
Krzysztof Żurowski - autor licznych filmów katolickich, laureat wielu nagród w tym poprzedniego Przeglądu.

Modlitwa Celtów - Izabela Drobotowicz-Orkisz - (słuchowisko poetyckie) Kraków w wykonaniu Izabeli Drobotowicz-Orkisz i Jacka Lenczara z muzyką Wiktora Chorobika [ czas 42,37]. Zawiera celtyckie modlitwy z okresu V - X w. po Chr. Słuchowisko prezentuje historię dwojga młodych ludzi od nawrócenia do ziemskiego rozstania.
dyskusję poprowadzi red. Marcin Grzesiak
16,00 - 17,00 - obiad
17,00 - 19,30 - My, Wy, Oni - Urszula Sujka, Krzysztof Żurowski, TVP, magazyn rodzinny poświęcony ochronie życia [25,5min]

Odyseja Maurycego hr. Beniowskiego - Lech Kujawski, TVP [26,38min]

Taka ładna, taka młoda - Barbara Pawłowska TVP 2 - Dramatyczna, wzruszająca i budująca historia rodziny ... [14,55 min]

Pielgrzymka poetów - Marcin J. Wittan, PR I 2004 - audycja Została wyemitowana na antenie pr I Polskiego Radia 26 x 2003 r. o 23,45 w cyklu "Moja i Twoja nadzieja". Jest to zapis wyjazdu do Rzymu kilkunastu poetów polskich, którzy pragnęli wręczyć Ojcu Świętemu na jubileusz 25 - lecia Jego Pontyfikatu antologię Cud, który trwa.
Marcin Wittan - historyk, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego; od 10 lat jest dziennikarzem Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia S.A., laureat wyróżnienia na Międzynardowym Katolickim Festiwalu filmówi multimediów w Niepokalanowie za reportaż "Most miłości"

Fitness duchowy - Rafał Jan Porzeziński, Radio Józef, to krótkie 5 minutowe formy radiowe pomocne w odkrywaniu cnót i wad. Niezwykle pożyteczny poradnik dla tych, którzy rozleniwili ducha, ale chcą wrócić do olimpijskiej formy
Rafał J. Porzeziński - od początku pracy zawodowej związany z radiem. Autor programów radiowych i współautor cykli telewizyjnych m.in. satyrycznego Policjanci z kanału, dokumentalnego Widzialne i niewidzialne. W Radiu Archidiecezji Warszawskiej Józef od 2,5 roku prowadzący poranne pasmo ewangelizacyjne Kto rano wstaje. Autor i redaktor cyklu radiowego Tajemnica Tajemnic - rozważania różańcowe, a także redaktor książki pod tym tytułem. Od października 2002 redaktor prowadzący Naszą Antenę codzienny program familijno-publicystyczny w TV PULS
dyskusję poprowadzi red. Janusz Janyst
20,00 - 23,00 spotkanie w Muzeum Kinematografii połączone ze zwiedzaniem, projekcjami najlepszych filmów z poprzedniego Przeglądu.

18 WRZEŚNIA - SOBOTA

9,00 - 11,45 - Żołnierz Kościoła - Piotr Zarębski, prod.Marta Tv&F, TVP 1 - produkcja 2003 [57 min] . Bohaterem filmu jest misjonarz Werbista o. Jerzy Palka SVD, który pracował na misjach w Angoli i Paragwaju. W Afryce i Ameryce Południowej występował w obronie ludzi biednych i pokrzywdzonych. Obrońca prawdy, wielokrotnie więziony przez lokalne władze . Współpracował z mediami - radiem i prasą. Między innymi w Paragwaju odkrył fałszerstwo związane ze śmiercią Mengele. Za swoją działalność otrzymał honorowy tytuł Człowieka Roku Ameryki Łacińskiej.
Film jest ostatnim zapisem jego wspomnień. Zdjęcia realizowane w Polsce, Angoli, Paragwaju.

Poeta największej nadziei - Tomasz Kuc OTV Białystok, Film prezentuje ostatni tomik wierszy księdza Jana Twardowskiego [9,10min]

Bez adresu - Jadwiga i Marek Kamińscy, Toya, Łódź, film opowiada o życiu bezdomnego odnajdującego sens w pisaniu wierszy [14,38]
Jadwiga i Marek Kamińscy - łódzcy twórcy licznych programów katolickich dla telewizji Toya, współpracownicy wielu redakcji, także prasowych, w tym "Niedzieli"

Wniebogłosy - Marek Jaromski, Paweł Kęska, Radio Józef, audycja, której gośćmi są poeci i ich przyjaciele, a rozmawiają o poezji metafizycznej. Tytuł audycji jest pomysłem Ernesta Brylla. Bohaterką prezentowanej w trakcie Przeglądu - żona innego, zmarłego już poety.

Katechizm Poręczny - ks. Piotr Pawlukiewicz, Radio Józef, to audycja pomyślana jako wspólne poszukiwanie odpowiedzi na problemy związane z najogólniej pojętą tematyką religijną. Radiosłuchacze nadsyłają pytania i mają w studio swojego "rzecznika" - Pawła Krzemińskiego, który pilnuje, by odpowiedzi były pełne i klarowne. Na pytania odpowiada ksiądz - autor audycji
dyskusję poprowadzi red. Małgorzata Warzecha
11,45 - 12,00 - przerwa na kawę
12,00 - 14,45 - Źródło - Danuta Kaszewska, ks. Cezary Kuciński, TVP Poznań magazyk katolicki.

Rodzina Plaśnicka - Lech Kujawski, TVP Gdańsk, opowieść o wspólnocie

Pasja wg księdza Jerzego - Andrzej Baworowski prod. Multimedia Bank Sp. z. o.o. [49 min]. Film jest historią księdza Jerzego Rasiaka, rocznik 1941, który od 1963 r. filmuje życie kościoła na terenie diecezji wrocławskiej i w Polsce. Przypadek sprawił, że jednym z głównych tematów filmowych był, emanujący wielką charyzmą... biskup krakowski Karol Wojtyła.

Apostoł Bożego Miłosierdzia - Tomasz Kuc i Marta Pawłowska
dyskusję poprowadzi red. Bogusław Olszonowicz
14,45 - 15,45 - obiad
15,45 - 18,45 - Serce Warszawy - Paweł Kęska, Radio Józef
Życie przed Tobą - Maciej Adamek, TVP 2
Testament - Ewa Świecińska, TVP 2
Opowieść Wielkanocna - Krzysztof Wyrzykowski PR I
dyskusję poprowadzi red. Anna T. Pietraszek
18,45 - 19,00 - przerwa na kawę
19,00 - 21,30 - Ogród duszy - Izabela Dobrotowicz-Orkisz (słuchowisko)
Historia jutra - Andrzej Baworowski i Leszek Wasiuta /Multimedia/
Anioł stróż i spółka - Jolanta Matras i Wiesław Bednarz TVP
Eutanazja - Grzegorz Karbowicz, Studio Video Gdańsk
dyskusję poprowadzi red. Marcin Paszkowski

19 WRZEŚNIA - NIEDZIELA

9,30 - 10,30 - msza święta w Bazylice Archikatedralnej na Niedzielę Środków Społecznego Komunikowania  celebrowana przez JE ks. abpa Adama Lepę.
11,00- 14,15 - Kamilianie- Sylwester Latkowski TVP 2
Pocieszanie i strapianie - Robert Tekieli, Radio Józef
Święte dzieci - Grzegorz Linkowski, TVP 2
Kardynał Stanisław Nagy - Andrzej Baworowski
dyskusję poprowadzi red. Eugeniusz Zdanowicz
14,15-14,30 - przerwa na kawę
14,30 - 16,00 - Zamieszkać z Tobą - Izabela Drobotowicz-Orkisz
 dyskusja podsumowująca - poprowadzi dr Małgorzata Bartyzel
16,00-18,00 - obiad i spacer po mieście
18,00 - 19,00 - ogłoszenie wyników Przeglądu, podsumowanie, wręczenie nagród, zamknięcie Przeglądu.


NAGRODY:
· arcybiskupa metropolity Łódzkiego Władysława Ziółka,
· prezesa Telewizji Publicznej Jana Dworaka,
· prezydenta m.st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego,
· ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego,
· marszałka Sejmu Michała Kazimierza Ujazdowskiego,
· Oddziału Gdańskiego - bursztynowa Róża,
· oraz od organizatorów - Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy - statuetki z brązu - rzeźby autorstwa i wykonania prof. Wiesława Przysłuskiego.