Chanel Santini Katolik.pl - Projekt: życie
logo
Poniedziałek, 30 marca 2020 r.
imieniny:
Amelii, Dobromira, Leonarda, Amadeusza, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Projekt: życie
katolik.tv
 


Projekt: życie to seria 9 odcinków filmowych, opowiadających o życiu człowieka językiem pisania projektów, językiem mądrego planowania. Na każdą niedzielę Wielkiego Postu oraz na Środę Popielcową przygotowaliśmy jeden 7-minutowy odcinek – będzie to niekonwencjonalna droga wideo-refleksji, prowadząca aż do Zmartwychwstania Pańskiego.

Czym jest życie? Co to znaczy, że człowiek żyje? Można żyć i nie znać życia naprawdę. Jak ważne jest zastanowienie się nad własnym istnieniem dowodzi czas Wielkiego Postu, który ma swój określony początek i koniec, który przede wszystkim ma cel… tak jak życie każdego, jednego człowieka.
 

 


Ludzkie wybory
przyjęcie projektu


© Studio Katolik 

Otrzymaliśmy wielki dar – dar wolności. Sprawia on, że jesteśmy podobni do Boga. Co jest związane z tym darem? Czy wolność może być przekleństwem? Jak rozumieć trud i odpowiedzialność związane z podejmowaniem wyborów?

Na Środę Popielcową, traktowaną jako początek Wielkiego Postu, Piotr Stawarz SDS proponuje nam refleksję na temat ludzkich wyborów. W oparciu o Ewangelię św. Mateusza odkrywa przed nami sekret Bożej mądrości. Wyjaśnia jak rozumieć słowa Pana Jezusa:  „Kto chce znaleźć swe życie, straci je. A kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.”
 
Pan Bóg daje człowiekowi obietnicę wiecznej szczęśliwości – człowiek podejmuje decyzję, dokonuje najważniejszego w życiu wyboru.
 
Stwórca, mówiąc językiem współczesnym, jest Wielkim Zleceniodawcą Projektu. Nazwaliśmy ten projekt po prostu: życiem. Co ciekawe w tej myśli – Bóg pragnie bardziej niż człowiek realizacji projektu, jest On szczerze zainteresowany tym, by swoje życie człowiek przeżył mądrze. Jednak decyzja należy do nas, a Bóg nie tylko liczy na naszą decyzję, ale i na nasze zaangażowanie, które wynagrodzi swoją Bożą pomocą. Praca ludzka spotka się z olbrzymią łaską. Ważne jednak, by uczyć się podejmować roztropnie wybory i by opierać się na Bogu.

 
Zapraszamy do oglądania!„Jesteśmy prowadzeni do tego, by podejmować mądre wybory. Wszystko, żeby taki mądry wybór podjąć jest nam podarowane, jest nam ofiarowana zdolność do refleksji, do patrzenia: co ma wartość, a co jej nie ma… ”
Piotr Stawarz SDS
 

Zobacz także
Jacek Salij OP
Święty papież wciąż na nowo przypominał pielgrzymom, że Jasna Góra jest to sanktuarium narodu. Nie było w tamtych wypowiedziach nic z gołosłownego patosu, nie było też żadnego wywyższania się ponad inne narody. Kiedy 4 czerwca 1979 r. – podczas swojej pierwszej papieskiej wizyty na Jasnej Górze – mówił, że „tutaj zawsze byliśmy wolni”, powiedział to przypominając, że nad wolnością trzeba pracować i że nie ma wolności bez ofiarnej miłości. 
 
ks. Tadeusz Hajduk SJ
Chcemy towarzyszyć Maryi idącej po zwiastowaniu do swojej krewnej Elżbiety i chcemy wniknąć w moment ich spotkania, przepełniony radosnym uniesieniem obydwu kobiet. Przyglądając się tej scenie, pragniemy uczyć się radości spotykania Jezusa także w sercu drugiego człowieka; chcemy uczyć się spotykać bliźnich tak, by każde spotkanie było nowym wylaniem Ducha Świętego, dającego owoc radości...
 
Błażej Tobolski
tale jesteśmy w drodze. Czasem wydaje nam się, że zbliżamy się do jej końca. Ale okazuje się, że mamy za sobą jedynie jakiś etap wędrówki i zaraz rozpoczynamy następny. Ciągle „na walizkach”. Nigdzie nie możemy dłużej zagrzać miejsca. Nawet jeśli sądzimy, że w końcu jesteśmy „u siebie”, coś popycha nas, by ruszać dalej. Dokąd? Do życia wiecznego. A jedyna droga wiedzie do niego przez krzyż Chrystusa. 
 
___________________
 
 reklama