logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Projekt: życie
katolik.tv
 


Projekt: życie to seria 9 odcinków filmowych, opowiadających o życiu człowieka językiem pisania projektów, językiem mądrego planowania. Na każdą niedzielę Wielkiego Postu oraz na Środę Popielcową przygotowaliśmy jeden 7-minutowy odcinek – będzie to niekonwencjonalna droga wideo-refleksji, prowadząca aż do Zmartwychwstania Pańskiego.

Czym jest życie? Co to znaczy, że człowiek żyje? Można żyć i nie znać życia naprawdę. Jak ważne jest zastanowienie się nad własnym istnieniem dowodzi czas Wielkiego Postu, który ma swój określony początek i koniec, który przede wszystkim ma cel… tak jak życie każdego, jednego człowieka.
 

 

Terminy
czas życia dany przez Boga do realizacji projektu

 

© Studio Katolik

I Niedziela Wielkiego Postuo terminach, czyli o określonym i podarowanym przez Boga czasie mówi w kolejnym odcinku Tomasz Łosiewicz SDS – psycholog i terapeuta.

Tak jak Wielki Post ma swój początek i koniec, tak i projekt: życie je ma. Zaczyna się poczęciem i kończy naturalną śmiercią. I choć to takie oczywiste, to jednak człowiek o tym zapomina. Być może dlatego, że nie zna dokładnej daty śmierci i myśli, że nie ma końca – że jego życie doczesne jest nieskończone. Termin końcowy jednak jest i nagli, by zdążyć na czas z realizacją projektu.

Spojrzenie na własne życie z uwzględnieniem śmierci okazuje się bardzo ważne. Spojrzenie na życie z perspektywy śmierci jest istotne. Skoro przyjdzie, to może warto powierzyć się Twórcy naszego Projektu życie – czyli Bogu?

Zapraszamy do oglądania!




 

"Plan Boga my realizujemy w pewnym czasie w pewnej przestrzeni, czyli urodziliśmy się wtedy a nie kiedy indziej. I też nasze życie się zakończy. Co to znaczy? Spotkamy się ze śmiercią. Na co dzień nie lubimy myśleć o śmierci..."

Tomasz Łosiewicz SDS


Zobacz także
ks. Bogdan Michalski

Wciągnięta w wir spraw światowych Paulina oddaliła się od Boga, choć w głębi duszy chciała Mu służyć i do Niego należeć. Gdy nie znajdowała przyjemności w sprawach tego świata, targana wieloma wątpliwościami i skrupułami, pragnęła zapaść się w nicość, aby nie odczuwać bólu życia. Jej rozpacz przemieniła się jednak w nawrócenie. 

 
Michał Wojciechowski
W obecnej kulturze różnica między prawdą a fałszem bywa zamazana. Albo kłamie się wprost, nazywając prawdę fałszem, a dobro złem, albo przedstawia się je z dystansem jako dwa równoległe poglądy. Skoro jednak prawdziwość to zgodność między stanem umysłu a rzeczywistością, prawdę można poznać, porównując opis z faktami. Wymaga to liczenia się z nimi – z faktami przyrodniczymi, biologicznymi, społecznymi, historycznymi itd., jak też z naturą ludzką i z wymogami logiki. Niby to oczywiste. 
 
ks. Przemysław Bukowski SCJ
Amerykańska pisarka Jodi Picoult żywi przekonanie: „Może rzeczywiście dopiero po ciężkim kryzysie człowiek poznaje się naprawdę, może trzeba dostać w kość, żeby zrozumieć, czego właściwie chce się od życia”. W tej niepewności autorki kryje się mimo wszystko śmiałe przypuszczenie, że kryzys, który dosięga w jakimś sensie i stopniu każdego człowieka, a zatem pewne zwątpienie we własne możliwości, jest jednocześnie szansą na ponowne rzucenie się w nieznane...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS