logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Projekt: życie
katolik.tv
 


Projekt: życie to seria 9 odcinków filmowych, opowiadających o życiu człowieka językiem pisania projektów, językiem mądrego planowania. Na każdą niedzielę Wielkiego Postu oraz na Środę Popielcową przygotowaliśmy jeden 7-minutowy odcinek – będzie to niekonwencjonalna droga wideo-refleksji, prowadząca aż do Zmartwychwstania Pańskiego.

Czym jest życie? Co to znaczy, że człowiek żyje? Można żyć i nie znać życia naprawdę. Jak ważne jest zastanowienie się nad własnym istnieniem dowodzi czas Wielkiego Postu, który ma swój określony początek i koniec, który przede wszystkim ma cel… tak jak życie każdego, jednego człowieka.
 

 


Cele
czy warto zatrzymywać się w drodze do celu? 
 

© Studio Katolik


II Niedziela Wielkiego Postu: Jaki jest mój cel? Co jest w życiu najważniejsze i skąd wiadomo, że cel, który chcę osiągnąć jest dobry?

Kluczowe dla projektu życie jest przekonanie, że cel istnieje – że nasze dążenia mają sens i swój cel – końcowy i te, poboczne. Nicholas Machiavelli zasłynął głównie z myśli: Cel uświęca środki. Czy cel może sprawić, że środki staną się dobre? Czy można nie zważając na przeszkody dążyć do celu? Celem jest życie wieczne, projekt jest pisany – życie jest przeżywane – by cel osiągnąć.

Warto zweryfikować poprzednie cele, zastanowić się czy były one ważne, czy przydatne, czy w ostatecznym rozrachunku przybliżają do Zbawienia? O tym czy warto stawiać namioty, czy warto zatrzymywać się w drodze do celu? Na te i inne pytania w II Niedzielę Wielkiego Postu odpowiada Józef Tarnówka SDS.
  

Zapraszamy do oglądania!



 

"Samo ziemskie życie, nawet najszlachetniejsze, nie jest celem ostatecznym, bo gdyby tak było to poświęcenie życia, ofiara Chrystusa i tak wielu jego naśladowców nie miałaby żadnego sensu... (...) Wielki Post to dogodna okazja, aby zrobić przegląd naszych celów, które były dla nas kiedyś ważne, i tych ostatnio wybranych i tych, które namierzamy..."

Józef Franciszek Tarnówka SDS


Zobacz także
Michał Gryczyński
Jasna Góra, z Cudownym Obrazem Matki Bo­żej Częstochowskiej – postrzeganym jako drugie godło Polski – od wieków pełni rolę integrującą  nasz naród. Do duchowej stolicy Polski, w której panuje Królowa Polskiej Korony pielgrzymują pątnicy z wszystkich zakątków świata. Czarna Madonna z Jasnej Góry od stuleci cieszy się niezwykłą czcią ludu polskiego...
 
Rafał Skibiński OP
Jezus rodzi się w podróży i od tej chwili zawsze jest w drodze. Cały czas idzie, cały czas jest w ruchu i cały czas przyspiesza. Ale nie jest to tylko przyspieszenie zewnętrzne. Również sposób rozmawiania Jezusa wymaga od tego, kto chce z Nim być, stałego przyspieszania. W dialogach narzuca swoje tempo i nie pozwala sobie przeszkadzać. Jego szybkość osiąga w pewnym momencie taką wartość, że tracimy Go z naszych, ludzkich oczu.
 
ks. Marek Dziewiecki
Zdrowa wstydliwość w odniesieniu do ciała, seksualności relacji międzyludzkich to ważny wymiar wrażliwości moralnej oraz psychiczny system immunologiczny, który chroni dziecko przed krzywdą ze strony ludzi nieczystych, a także przed własną słabością czy chorobliwą ciekawością.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS