Chanel Santini Katolik.pl - Projekt: życie
logo
Poniedziałek, 30 marca 2020 r.
imieniny:
Amelii, Dobromira, Leonarda, Amadeusza, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Projekt: życie
katolik.tv
 


Projekt: życie to seria 9 odcinków filmowych, opowiadających o życiu człowieka językiem pisania projektów, językiem mądrego planowania. Na każdą niedzielę Wielkiego Postu oraz na Środę Popielcową przygotowaliśmy jeden 7-minutowy odcinek – będzie to niekonwencjonalna droga wideo-refleksji, prowadząca aż do Zmartwychwstania Pańskiego.

Czym jest życie? Co to znaczy, że człowiek żyje? Można żyć i nie znać życia naprawdę. Jak ważne jest zastanowienie się nad własnym istnieniem dowodzi czas Wielkiego Postu, który ma swój określony początek i koniec, który przede wszystkim ma cel… tak jak życie każdego, jednego człowieka.
 

 


Cecha nowości
dlaczego ludzie się nie powtarzają? 

 

 
V Niedziela Wielkiego Postu: Dlaczego nie ma dwóch takich samych ludzi? Dlaczego nawet bliźniacy różnią się od siebie? Skąd pochodzi ta wyjątkowość?

Dwie najważniejsze cechy projektu to: czasowość oraz nowość. Projekt: życie zawiera w sobie 100% nowości, dlatego że każde ludzkie życie jest nową jakością, jest niepowtarzalną rzeczywistością.

Max Scheller powiedział: „Człowiek jest istotą, której sposób istnienia jest kwestią otwartej wciąż decyzji, kim chce być i kim chce się stać” – w tej wielkiej niezwykłości swego istnienia człowiek sam nadaje sobie kształt i decyduje o sobie samym. To wielki dar, ale jak z niego umiejętnie korzystać? Tym bardziej, że Pan Bóg nieustannie pragnie, by człowiek stawał się lepszy i stawia konkretne wymagania...

O czasowości oraz nowości Projektu: Życie, o tym, że każde życie ludzkie jest unikatowe oraz o potrzebie dostrzeżenia własnej i cudzej wartości mówi Józef Franciszek Tarnówka SDS.

 
Zapraszamy do oglądania!Każdy człowiek jest niepowtarzalną rzeczywistością, od chwili stworzenia jest ciągle nowy, bo obdarzony życiem, każda chwila jego życia jest nowa... choć życie czasem wydaje się mozolną powtórką wczorajszego dnia.
 
Józef Franciszek Tarnówka SDS

Zobacz także
Ks. Mariusz Pohl
Kult Bożej Miłości, czyli Serca Bożego, jest możliwy tylko dlatego, że Bóg stał się człowiekiem. Serce jest bowiem właściwe tylko człowiekowi. Nie chodzi oczywiście o mięsień sercowy, leżący w centrum układu krwionośnego, lecz o ludzką uczuciowość, określaną właśnie jako serce.
 
Andrzej Gołąb
Ufam, iż dożyję chwili, kiedy my - katolicy uświadomimy sobie, iż naszym największym świętem, najważniejszym czasem w Kościele i szczególnym wyrazem miłości Boga do człowieka, są trzy dni Triduum Paschalnego: Wielki Piątek (poprzedzony wigilią Wielkoczwartkowej Wieczerzy Paschalnej), Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Może przyjdzie chwila, kiedy w miejsce pogańskich obyczajów malowania jajek i chuligańskich kąpieli ulicznych, zwanych tradycyjnie śmigusem-dyngusem, nadamy tym właśnie dniom wymiar głównego święta chrześcijańskiego, z wszystkimi tego - ustawowymi także - konsekwencjami...
 
Aneta Pisarczyk
Dążenie do odkrywania prawdy jest głęboko wpisane w ludzką naturę. Bóg stworzył człowieka z prawdziwej miłości i On jeden widzi nas takimi, jakimi rzeczywiście jesteśmy. Stąd ludzkie serce tęskni za tym, co pochodzi z prawdy. Wszelkie zafałszowanie, jakie dostrzegamy w nas samych lub też w naszych bliskich, rodzi rozczarowanie, smutek i żal. 
 
___________________
 
 reklama