logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Projekt: życie
katolik.tv
 


Projekt: życie to seria 9 odcinków filmowych, opowiadających o życiu człowieka językiem pisania projektów, językiem mądrego planowania. Na każdą niedzielę Wielkiego Postu oraz na Środę Popielcową przygotowaliśmy jeden 7-minutowy odcinek – będzie to niekonwencjonalna droga wideo-refleksji, prowadząca aż do Zmartwychwstania Pańskiego.

Czym jest życie? Co to znaczy, że człowiek żyje? Można żyć i nie znać życia naprawdę. Jak ważne jest zastanowienie się nad własnym istnieniem dowodzi czas Wielkiego Postu, który ma swój określony początek i koniec, który przede wszystkim ma cel… tak jak życie każdego, jednego człowieka.
 

 


Ryzyko
nie daj się oszukać! 

 

 
VI Niedziela Wielkiego Postu (Niedziela Palmowa): Czy warto podejmować ryzykować? Czy można się uchronić przed ryzykowaniem? Czego nie należy robić? Mówi się, kto nie ryzykuje – ten nie ma, ten nie żyje. Czy w życiu duchowym i sprawach wiary obowiązują te same zasady?

Każdy projekt zakłada pewne ryzyko, tzw. czarny scenariusz, kiedy efekty okazują się odwrotnymi do oczekiwanych, a cel nie zostaje osiągnięty. Tak może się zdarzyć. W projekcie: życie ważne jest, by przewidzieć i poznać ryzyko zawczasu, aby uniknąć ewentualnej porażki. Ryzyko to wiąże się z działaniem szatana.
 
Szanse do wygrania walki z tym przeciwnikiem, dają nam np. pomoce – sakramenty, praktyki postne, żarliwa modlitwa, rekolekcje, lektura duchowa, mało tego! Istnieją eksperci w tych kwestiach – spowiednicy, kierownicy duchowi czy egzorcyści.

O tym jakie ryzyko może nas czekać w życiu i o świętości, której na prawdę możemy pragnąć – opowiada Rafał Chwałkowski SDS.

 
Zapraszamy do oglądania!




 

Dziś jest wiele zagrożeń dla naszego życia duchowego, dla wiary. Wydaje mi się, że największym zagrożeniem jest to, że szatan wmawia nam, że my nie możemy być święci... Św. Jan Bosko powiedział kiedyś: albo będziesz świętym, albo będziesz nikim. A na czym polega świętość?

Rafał Chwałkowski SDS

Zobacz także
Pius Parsch

Istnieją punkty styczne pomiędzy różańcem a liturgią. Otóż przede wszystkim różaniec zrodził się z liturgicznego sposobu myślenia w średniowieczu; toteż po dziś dzień jeszcze nazywa się go „psałterzem Maryjnym”. Wielu chrześcijanom 150 Ave różańcowych zastępuje poniekąd brewiarz, jeśli go z braku czasu, sposobności lub wreszcie odpowiedniego przygotowania nie mogą odmawiać. Tak tedy obok zwyczajnego oficjum Kościoła „psałterz Maryjny” jest skróconą i uproszczoną formą brewiarza. 

 
ks. Paweł Pacholak
Tuż przed wypowiedzeniem słów przysięgi małżeńskiej, kapłan – świadek urzędowy, zwraca się do narzeczonych z przedziwnym w gruncie rzeczy wezwaniem: „podajcie sobie prawe dłonie”. Nie ma tam wezwania do okazania sobie uczuć, ale właśnie w takich słowach wybrzmiewa w liturgii publicznie oświadczenie, które oznacza: „jestem blisko, jestem na wyciągniecie ręki, możesz na mnie liczyć, ale nie krępuję twoich ruchów, pozostawiam ci twoją wolność, ofiarując jednocześnie własną”...
 
kl. Karol Szlezinger SCJ

Święty Jan Maria Vianney pisał: „Każdy inny grzech sprawia przynajmniej chwilową przyjemność i zadowolenie. Zupełnie przeciwnie dzieje się z zazdrością”. Człowiek zazdrosny nie ma z tej słabości żadnej satysfakcji. W rzeczywistości zazdrość jest jak picie trucizny z intencją, że zaszkodzi ona drugiemu. Dlatego brat naszego biblijnego bohatera imieniem Juda rzekł do swych braci: „Cóż nam przyjdzie z tego, gdy zabijemy naszego brata i nie ujawnimy naszej zbrodni? Chodźcie, sprzedamy go Izmaelitom!” (Rdz 37,26-27). Sprzedali go więc za 20 sztuk srebra.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS