logo
Sobota, 23 stycznia 2021 r.
imieniny:
Fernandy, Jana, Rajmundy, Ildefonsa  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Przed Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym
materiał własny
 


Przed Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym w Kanadzie
(15-22 czerwca 2008 r.)
 
 Na zdjęciu: "Arche - et - Ostensoir"  /  "Arka i Monstrancja"  - jeden z symboli 49.Kongresu Eucharystycznego w Kanadzie
 
Pierwszy Światowy Kongres Eucharystyczny odbył się w Lille we Francji pod przewodnictwem ks. bpa Henri Monniera z udziałem ok. 8 tys. osób. W procesji eucharystycznej uczestniczyło wtedy, jak podają kroniki „4 tysiące  mężczyzn, głównie z Europy oraz obydwu Ameryk i Azji”. Papież Leon XIII w specjalnym dokumencie poparł tę piękną inicjatywę urządzania takich kongresów eucharystycznych i zachęcił do ich kontynuowania na przyszłość.
 
Od tamtego czasu w Kościele katolickim odbyło się już 48. kongresów eucharystycznych. Początkowo zwoływano je każdego roku, w okresie międzywojennym co dwa lata, a po II wojnie światowej raz na 4 lub 5 lat.
Następny 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w Quebecu-mieście w Kanadzie w dniach 15 - 22 czerwca 2008 roku.
 
Na pytanie dlaczego kolejny Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny został zwołany w Quebecu w Kanadzie, ks. kard. Marc Ouellet, arcybiskup metropolita Quebecu, prymas Kanady wyjaśnia: „Oficjalna prośba została zgłoszona już w 2001 roku w Watykanie.
W 2008 roku miasto Quebec świętuje 400-lecie istnienia. Nasze miasto zostało ustanowione w 1608 roku i to tu przybyli pierwsi misjonarze z Europy.
 
Dzisiaj jest najstarszym miastem całej Ameryki Północnej i najstarszym biskupstwem oraz nosi miano stolicy prymasowskiej. Zatem jest to wyjątkowa okazja dla Kościoła i dla społeczeństwa, aby przypomnieć sobie i odnowić nasze chrześcijańskie pochodzenie. To jeszcze Sługa Boży Jan Paweł II w czasie kongresu eucharystycznego w Meksyku ogłosił czas i miejsce przyszłego kongresu eucharystycznego.
 
Czym są kongresy i jaki jest ich cel?
 
Ksiądz kard. Ouellet klarownie przedstawił rolę i cel organizowania takich międzynarodowych spotkań: „Kongres Eucharystyczny jest szczególną manifestacją kultu Eucharystii, swoistym zebraniem i zgromadzeniem ludu chrześcijańskiego różnych ras, języków, ludów i narodów wokół żywego Jezusa Chrystusa, obecnego w znaku Chleba i Wina, wokół wielkiej liczby kapłanów, biskupów oraz samego papieża lub przynajmniej jego legata. Kongres jest swoistym „przystankiem”- Statio Orbis, na którym zatrzymuje się cały katolicki świat, w konkretnym miejscu, w danej chwili, w konkretnym Kościele lokalnym, aby lepiej rozpoznać Misterium Eucharystii”.
 
 
 
1 2 3  następna
Zobacz także
ks. Tomasz Sadłowski SDS
Już od początku listopada w sklepach, w telewizji czy też w radiusłychać dźwięk kolęd... czy to już BOŻE NARODZENIE? Nie minęła jeszcze pierwsza niedziela adwentu, a tu już Mikołaj z worem słodyczy i innych artykułów spożywczych ukazywał się naszym oczom. Mikołaj, który ze świętym nie wiele ma wspólnego...
 
Tomasz Ponikło
Artykuł został usunięty, ponieważ redakcja Tygodnika Powszechnego zakończyła współpracę ze wszystkimi serwisami internetowymi, także z naszym.

Zapraszamy do czytania innych ciekawych artykułów w naszej czytelni.
 
ks. dr Johannes Gamperl
Każde życie w głębokim zjednoczeniu z Bogiem rozpoczyna się słowami św. Jana Chrzciciela i słowami Pana: Nawracajcie się, czyńcie pokutę i wierzcie w Ewangelię! (por. Mk 1,1-15). Na początku każdej mszy świętej, w której Jezus jest obecny w swoim słowie i w Eucharystii, w której możemy Go przyjąć do naszych serc, musi być zawarta prośba o przebaczenie naszych grzechów. 
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー