logo
Sobota, 04 lipca 2020 r.
imieniny:
Elżbiety, Teodora, Aureli, Malwiny, Zygfryda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Przed Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym
materiał własny
 


Przed Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym w Kanadzie
(15-22 czerwca 2008 r.)
 
 Na zdjęciu: "Arche - et - Ostensoir"  /  "Arka i Monstrancja"  - jeden z symboli 49.Kongresu Eucharystycznego w Kanadzie
 
Pierwszy Światowy Kongres Eucharystyczny odbył się w Lille we Francji pod przewodnictwem ks. bpa Henri Monniera z udziałem ok. 8 tys. osób. W procesji eucharystycznej uczestniczyło wtedy, jak podają kroniki „4 tysiące  mężczyzn, głównie z Europy oraz obydwu Ameryk i Azji”. Papież Leon XIII w specjalnym dokumencie poparł tę piękną inicjatywę urządzania takich kongresów eucharystycznych i zachęcił do ich kontynuowania na przyszłość.
 
Od tamtego czasu w Kościele katolickim odbyło się już 48. kongresów eucharystycznych. Początkowo zwoływano je każdego roku, w okresie międzywojennym co dwa lata, a po II wojnie światowej raz na 4 lub 5 lat.
Następny 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w Quebecu-mieście w Kanadzie w dniach 15 - 22 czerwca 2008 roku.
 
Na pytanie dlaczego kolejny Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny został zwołany w Quebecu w Kanadzie, ks. kard. Marc Ouellet, arcybiskup metropolita Quebecu, prymas Kanady wyjaśnia: „Oficjalna prośba została zgłoszona już w 2001 roku w Watykanie.
W 2008 roku miasto Quebec świętuje 400-lecie istnienia. Nasze miasto zostało ustanowione w 1608 roku i to tu przybyli pierwsi misjonarze z Europy.
 
Dzisiaj jest najstarszym miastem całej Ameryki Północnej i najstarszym biskupstwem oraz nosi miano stolicy prymasowskiej. Zatem jest to wyjątkowa okazja dla Kościoła i dla społeczeństwa, aby przypomnieć sobie i odnowić nasze chrześcijańskie pochodzenie. To jeszcze Sługa Boży Jan Paweł II w czasie kongresu eucharystycznego w Meksyku ogłosił czas i miejsce przyszłego kongresu eucharystycznego.
 
Czym są kongresy i jaki jest ich cel?
 
Ksiądz kard. Ouellet klarownie przedstawił rolę i cel organizowania takich międzynarodowych spotkań: „Kongres Eucharystyczny jest szczególną manifestacją kultu Eucharystii, swoistym zebraniem i zgromadzeniem ludu chrześcijańskiego różnych ras, języków, ludów i narodów wokół żywego Jezusa Chrystusa, obecnego w znaku Chleba i Wina, wokół wielkiej liczby kapłanów, biskupów oraz samego papieża lub przynajmniej jego legata. Kongres jest swoistym „przystankiem”- Statio Orbis, na którym zatrzymuje się cały katolicki świat, w konkretnym miejscu, w danej chwili, w konkretnym Kościele lokalnym, aby lepiej rozpoznać Misterium Eucharystii”.
 
 
 
1 2 3  następna
Zobacz także
o. Bogdan Kocańda OFMConv
Kiedy patrzę na osoby dotknięte zniewoleniem duchowym, które wędrują po całym kraju, szukając pomocy u pseudoegzorcystów, bioenergoterapeutów, wróżów czy też u innych operatorów okultystycznych, ze smutkiem stwierdzam, jak wielu z nich nieświadomie lub świadomie błądzi. Wielokilometrowe przejazdy, obietnice, zaklinania, fetysze lub okultystyczne precjoza nie przynoszą oczekiwanych skutków...
 
Jacek Święcki
Kościół katolicki we Francji żyje i działa, choć na powierzchni życia społecznego niewiele go widać. Częściej rzucają się w oczy puste kościoły niż wypełnione ludźmi miasteczko, w którym odbywa się jakaś letnia sesja Odnowy, animowana przez taką czy inną wspólnotę. Łatwiej jest zauważyć, że w normalnych parafiach spowiedź zanikła, niż to, że w niektórych sanktuariach odbywa się ona o każdej porze dnia i nocy...
 
ks. Aleksander Posacki SJ
Cuda eucharystyczne przyjmowały różnorakie formy. W wielu przypadkach święte Hostie krwawiły lub przemieniały się w Ciało, a eucharystyczne wino, w Krew Pańską - w widoczną Krew. Czasami Hostie unosiły się w powietrzu lub były nienaruszone przez bardzo długie okresy czasu...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー