Chanel Santini KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących
logo
Piątek, 10 kwietnia 2020 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Przewodniczący Episkopatu: to, co doczesne, jest przemijające
 


Surowa symbolika popiołu przypomina każdemu chrześcijaninowi, że to wszystko co materialne, doczesne, jest przemijające. Uświadomienie sobie tego pomaga nam w podjęciu procesu nawrócenia i praktyki czynów pokutnych – mówił w Środę Popielcową w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.


Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zainaugurował wielkopostne pielgrzymowanie wiernych po kościołach stacyjnych Poznania. W homilii rozważał symbolikę prochu, znaczenie nawrócenia i praktyk pokutnych.

 

„W Piśmie Świętym proch to najpierw nicość. Z prochu, czyli ex nihilo został stworzony człowiek i prochem się kończy jego istnienie. Inaczej mówiąc, proch to symbol kruchości ludzkiej egzystencji i śmiertelności człowieka” – zauważył abp Gądecki.

 

Metropolita poznański podkreślił, że tylko Chrystus potrafi przemienić każdą grzeszną sytuację w nowe wylanie łaski. „Ilekroć rzeczywiście spotkamy Chrystusa, tyle razy możemy doświadczyć Jego przebaczenia, a potęga Jego miłości przywraca nam radość z naszego zbawienia” – mówił abp Gądecki.

 

Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował, by wierni przeżyli dni Wielkiego Postu jako niezwykłe doświadczenie duchowe. „W tych okolicznościach sam Jezus wskazuje nam właściwe środki – jałmużnę, modlitwę i post – które ułatwią nam wewnętrzną i wspólnotową odnowę. Są to trzy podstawowe praktyki, jakie przyczyniają się do oczyszczenia człowieka przed Bogiem” – mówił abp Gądecki.

 

Metropolita poznański przekonywał, że praktyki pokutne podyktowane są potrzebą wewnętrznego oczyszczenia, uwolnienia się od trucizny namiętności i zła, aby uważniej wsłuchiwać się w słowo Boga i gorliwiej służyć braciom.

„Te trzy praktyki pokutne mają wspólny mianownik, a jest nim miłość. Z miłości mamy się modlić, z miłości wspierać naszych braci w potrzebie, z miłości wreszcie mamy odmówić sobie pokarmu dla ciała, aby odkryć, że tym, co daje nam prawdziwe życie jest słowo Boga Żywego” – mówił abp Gądecki.

 

Uczestnicy pierwszej stacji wielkopostnego pielgrzymowania modlili się szczególnie o ducha pokuty i nawrócenia w Kościele.


www.episkopat.pl