logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Przewodniczący Episkopatu: w Polsce prawo człowieka do życia wciąż jest łamane
 


Z wielkim bólem widzimy, że w Polsce prawo człowieka do życia wciąż jest łamane – napisał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie wydanym 30 listopada. W tym dniu mija rok od złożenia projektu obywatelskiego „Zatrzymaj aborcję”.
 
Arcybiskup Stanisław  Gądecki przywołał słowa św. Jana Pawła II z Kalisza, gdzie w 1997 r. papież Polak mówił: „Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. (…) Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości!”.
 
„Z wielkim bólem widzimy, że w Polsce to prawo człowieka do życia wciąż jest łamane” – dodał Przewodniczący Episkopatu.
 
Metropolita Poznański podkreślił, że nauka stoi na straży życia ludzkiego. „Obraz USG pokazuje dziecko w pierwszych tygodniach życia w łonie matki. Około 20 dnia po poczęciu zaczyna bić serce dziecka, w siódmym tygodniu widać oczy, nos, uszy i wargi, zaś w 16 tygodniu pojawiają się linie papilarne. Widać jak dziecko w łonie matki uśmiecha się, ziewa, płacze, porusza palcami u rąk i nóg. Wobec tych faktów naukowych nie możemy przechodzić obojętnie” – zaznaczył abp Gądecki.
 
Rok po złożeniu projektu obywatelskiego „Zatrzymaj aborcję” Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że projekt poparło ok. 830 tys. osób. „Obywatele naszego kraju popierają ten projekt, który wyklucza przesłankę eugeniczną. Jest to ważny krok w stronę ochrony życia każdego człowieka” – czytamy w komunikacie.
 
Abp Gądecki przypomniał, że biskupi, zgromadzeni na Jasnej Górze na zebraniu plenarnym 19 listopada br., zwrócili się z prośbą o modlitwę, aby prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. „Prośbę o modlitwę w tej intencji kierujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, szczególnie do kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz naszych rodaków w kraju i na świecie” – apeluje w komunikacie.
 
Przewodniczący Episkopatu zawierzył sprawę ochrony życia każdego człowieka Maryi, Królowej Polski.
 
BP KEP
 
Publikujemy pełną treść komunikatu:
 
 Komunikat abp. Stanisława Gądeckiego,
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. ochrony życia
 
 „Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. (…) Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości!” – mówił św. Jan Paweł II w 1997 w Kaliszu podczas pielgrzymki do Polski. Z wielkim bólem widzimy, że w Polsce to prawo człowieka do życia wciąż jest łamane.
 
Na straży życia ludzkiego stoi sama nauka. Obraz USG pokazuje dziecko w pierwszych tygodniach życia w łonie matki. Około 20 dnia po poczęciu zaczyna bić serce dziecka, w siódmym tygodniu widać oczy, nos, uszy i wargi, zaś w 16 tygodniu pojawiają się linie papilarne. Widać jak dziecko w łonie matki uśmiecha się, ziewa, płacze, porusza palcami u rąk i nóg. Wobec tych faktów naukowych nie możemy przechodzić obojętnie.
 
Minął rok od złożenia projektu obywatelskiego „Zatrzymaj aborcję”. Podpisało go ok. 830 tys. osób. Obywatele naszego kraju popierają ten projekt, który wyklucza przesłankę eugeniczną. Jest to ważny krok w stronę ochrony życia każdego człowieka.
 
Biskupi, zgromadzeni na Jasnej Górze na zebraniu plenarnym 19 listopada br., zwrócili się z prośbą o modlitwę, aby prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Prośbę o modlitwę w tej intencji kierujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, szczególnie do kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz naszych rodaków w kraju i na świecie.
 
Maryi, Królowej Polski, zawierzamy sprawę ochrony życia każdego człowieka.
 
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
 
30 listopada 2018 r.

Zdjęcie ilustracyjne: Fotolia.com
www.episkopat.pl