logo
Czwartek, 09 lutego 2023 r.
imieniny:
Bernarda, Eryki, Rajmunda, Apolonii, Cyryla, Nikifora – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Przewodniczący KEP: Kościół jest bramą do królestwa Bożego na ziemi
 


„Kościół jest bramą do królestwa Bożego na ziemi. Każdy z nas – dzięki łasce sakramentu chrztu świętego – należy do założonego przez Chrystusa Kościoła” – powiedział abp Stanisław Gądecki w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W poznańskiej katedrze metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w patronalne święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

 

W tym roku mija 25 lat od reaktywowania oddziałów Akcji Katolickiej przy parafiach archidiecezji poznańskiej.

 

W homilii przewodniczący KEP przypomniał, że mówiąc o królestwie Bożym, Pan Jezus wskazuje najpierw na samego siebie. „Nie chodzi tu tylko o fizyczną obecność Jezusa na ziemi. To królestwo objawiło się nie tylko przez Jego obecność, ale również przez Jego działanie, przez Jego słowa i czyny dokonywane w Duchu Świętym” – zaznaczył metropolita poznański.

 

Zauważył, że królestwo Boże kryje się już teraz w sercu człowieka, kiedy porzuca on grzeszne życie.

 

Abp Gądecki przekonywał, że królestwo Boże ofiaruje nam dzięki łasce Bożej i z naszym wysiłkiem wzrost „prawdy, życia, sprawiedliwości, łaski, miłości i pokoju”.

 

Nawiązując do nowego roku duszpasterskiego, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu i któremu będą towarzyszyć słowa: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, metropolita poznański podkreślił, że Kościół jest najwłaściwszym miejscem do rozwijania skarbów duchowych.

 

Abp Gądecki zauważył, że Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to podmioty właściwych sobie dzieł w Kościele.

 

Zwracając się do członków Akcji Katolickiej, zachęcił, aby „wnosili ewangeliczny zaczyn we wszystkie środowiska społeczne, w rodzinę, świat pracy, politykę i kulturę”.

 

Metropolita poznański, przypominając zadania, jakie ma Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, podkreślił, że jest to kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia społecznego i kulturalnego. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży ma także charakter apostolski, jest nastawione do wychodzenia do ludzi, aby pozyskać ich dla Chrystusa.

 

„Świadczcie o Chrystusie i Jego miłości we wszystkich przestrzeniach waszego życia i w każdej chwili, w szkole, na studiach, w pracy, na imprezie, podczas spotkania ze znajomymi” – apelował abp Gądecki.

 

Podczas Mszy św. 16 kandydatów zostało przyjętych do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi uroczyście złożyli przyrzeczenie wiernej służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

 

Członkowie Akcji Katolickiej odmówili akt zawierzenia stowarzyszenia św. Janowi Pawłowi II, jej patronowi.

 

Akcję Katolicką erygował kard. August Hlond w 1930 r. właśnie w Poznaniu, gdzie miał swoją siedzibę nowo powołany Naczelny Instytut Akcji Katolickiej.

 

Akcja Katolicka bardzo prężnie się rozwijała i działała do czasu wybuchu II wojny światowej. Po jej zakończeniu władze komunistyczne nie pozwoliły na wznowienie działalności stowarzyszenia. W archidiecezji poznańskiej 23 listopada 1997 r. odbyła się uroczysta inauguracja pracy parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej.

 

1 lutego 1997 r. w archidiecezji poznańskiej zostało erygowane Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Powołano wtedy 8 oddziałów, m.in. istniejące do dziś oddziały w Luboniu, Szamotułach i oddział w Opalenicy.

 

W archidiecezji poznańskiej działa 15 oddziałów i 2 koła akademickie KSM.

 

msz/ Poznań/ KAI
www.episkopat.pl