logo
Sobota, 05 grudnia 2020 r.
imieniny:
Kryspiny, Norberta, Sabiny, Geralda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. David Foster OSB
Przewodnik po głębszej modlitwie
Wydawnictwo M
 


ISBN: 978-83-7595-093-9
Okładka: Oprawa miękka
Wymiary: 140 x 202 mm
Ilość stron: 156
Rok wydania: Kraków 2008
Wydawnictwo M
 
Kup tą książkę

 
Autor odpowiada na często nieuświadomioną potrzebę współczesnego człowieka - skupienia się na głębszym poziomie modlitwy. Wprowadza człowieka naszych czasów, w sposób tak praktyczny, jak to tylko możliwe,  w rzeczywistość kontemplacyjnego wymiaru modlitwy. Zwyczajne życie przeciętnego człowieka potrzebuje pewnej stałej struktury, na której będzie mógł on oprzeć tą niezwykłą, cichą, swobodną modlitwę. Autor podpowiada jak tradycyjne, powszechnie znane formy modlitwy wykorzystać tak aby stały się medytacją prowadzącą do prawdziwej modlitwy kontemplacyjnej. Opiera się przy tym na starożytnej tradycji benedyktyńskiej, która od wieków prowadzi adeptów na szerokie wody kontemplacji.
 
Dom David Foster jest benedyktynem z opactwa Downside, gdzie pełni funkcję przeora i mistrza nowicjatu. Jest autorem wielu książek z dziedziny duchowości.
 
***
 
 
***
 
Spis treści
 
Wprowadzenie: Uwaga skierowana na Boga
 
Rozdział 1. Drogi modlitwy: Formuły modlitewne; Pięć palców i dłoń; Modlitwa Pismem Świętym; Czytanie duchowe; Różaniec; Modlitwa Jezusowa; Litanie; Modlitwa liturgiczna; W drogę!
 
Rozdział 2. Ruszamy w podróż: Trzy prawdy o modlitwie; Trzy podstawowe zasady modlitwy; Zadomowić się w modlitwie; Wejść w tu i teraz; Sprowadzamy myśl z powrotem do ciało; Uczymy się trwać w ciszy.
 
Rozdział 3. W kierunku centrum: Słuchanie; Wewnętrzna i zewnętrzna cisza; Mądrość angielskich mistyków; Augustyn Baker; Iść z wiarą.
 
Rozdział 4. Serce ciszy: Szkoła milczenia; Duch modlitwy; Modlitwa w Chrystusie; Trynitarny schemat modlitwy.
 
Rozdział 5. Znaleźć własną drogę: Uczucia i myśli serca; Augustyn ? odnaleźć sumienie, wolę i miłość; Przemiana ego w jaźń.
 
Rozdział 6. Wprowadzić pokój: Cierpliwość na zakrętach duszy; Oczyszczenie serca; Serca potrzebujące uzdrowienia; Przebaczyć samemu sobie; Zawrzeć pokój z wrogiem przed zachodem słońca; Święty Benedykt o pokorze.
 
Rozdział 7. Kapłaństwo modlitwy: Wstawiennictwo; Eucharystia, źródło i szczyt modlitwy.
 
Zobacz także
Arkadiusz Szczepaniak
Bywa, że komuś wymknie się jakieś: „Idź do diabła!”, „A niech cię szlag trafi” czy choćby: „Jesteś diabeł, nie dziecko”. Mimo iż świadomie nie życzymy komuś zła – przez takie słowa też uchylamy furtkę złemu. Podobne skutki mają przekleństwa używane jako wulgaryzmy, którymi „ubarwiamy” swoje wypowiedzi. W naszej refleksji skupimy się jednak na przekleństwie jako złorzeczeniu. 
 
Cezary Sękalski
Do proboszcza zgłasza się para z prośbą o chrzest dziecka. W toku rozmowy okazuje się, że kobieta i mężczyzna żyją w związku cywilnym, ale nie zamierzają brać ślubu kościelnego, bo nie są pewni dożywotniej trwałości swojego związku. Nie chodzą też do kościoła ani w niedzielę, ani w święta i nie modlą się, ale na pytanie, czy są w stanie zapewnić chrześcijańskie wychowanie dziecku, odpowiadają: "Oczywiście!".
 
ks. Henryk Bolczyk
Pytamy, do czego zmierza dojrzewanie… Odpowiedź jest prosta: do wielkości człowieka, do odkrywania jego godności! Póki co, bardziej cenimy pracę i jej efekty niż samego człowieka. Wyznaczamy nagrody dla najzdolniejszych, dla odkrywców praw usprawniających technologię przemysłu. Wiele z nich będzie miało zastosowanie w produkcji broni niszczącej człowieka. 
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー