logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Przygotowania do ceremonii papieża Franciszka
 


Ks. prał. Guido Marini, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych przybył we wtorek, 14 czerwca na Jasną Górę, by ocenić stan przygotowań przed lipcową wizytą papieża Franciszka. 
 
Ks. prał. Guido Marini omawiał z Archidiecezjalnym Komitetem Organizacyjnym szczegółowy kształt liturgii. Papieski mistrz ceremonii liturgicznych ocenił stan przygotowania Jasnej Góry do papieskiej celebracji Mszy św. jako bardzo dobry. 
 
„Prace są bardzo zaawansowane, one trwają już od wielu miesięcy - wyjaśnia ks. prał. Guido Marini - Mój przyjazd tutaj służy przede wszystkim do tego, aby zweryfikować ten stan przygotowań, dopiąć pewne szczegóły, no ale wiadomo, że tego się nie robi w ostatniej chwili, dlatego te prace już trwają od dłuższego czasu. Stan przygotowań oceniam oczywiście bardzo dobrze”. 
 
„Dzisiejsza wizyta ceremoniarza papieskiego to jest taki ostatni akord przygotowań związanych z wizytą papieża, takie najistotniejsze dla nas elementy związane z wydarzeniem, jakim jest modlitwa Ojca Świętego przed Cudownym Obrazem i Msza św. na placu przed Szczytem - mówi o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry - Oczywiście wizyta ceremoniarza wiąże się z tym, że musimy omówić te wszystkie szczegóły tzw. techniczne dotyczące liturgii, wszystkie szczegóły związane z celebracją Mszy św., a więc takie już ostateczne szlifowanie, przygotowanie tych elementów, o których już rozmawialiśmy, które już są przygotowywane, ale musi być też taka ostateczna decyzja i zatwierdzenie tych wszystkich planów przez ceremoniarza papieskiego”. 
 
Wizyta papieża Franciszka na Jasnej Górze związana będzie z dziękczynieniem za 1050-lecie Chrztu Polski i jak zaznacza papieski ceremoniarz jubileusz ten będzie podkreślany na wiele sposobów: „Najważniejszym z pewnością będzie wspólna recytacja, lub śpiew z chórem, wyznania wiary. To wspólne wyznanie wiary razem z papieżem pozwoli też poczuć się jako jedna wielka wspólnota i dlatego też ten znak będzie najbardziej wymownym”. 
 
„Ta Eucharystia będzie miała wymiar, można powiedzieć, narodowy, bo to będzie nasze dziękczynienie za 1050-lecie Chrztu Polski z Ojcem Świętym - podkreśla przeor Jasnej Góry - Choć oczywiście wiemy, że to przybycie na Jasną Górę związane jest ze Światowymi Dniami Młodzieży. Papież tutaj przybywa do Matki Bożej, zawierzyć młodzież świata, ale przecież będzie modlił się razem z nami, dziękował za tę radość, jaką jest jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Te dwa wielkie wydarzenia, które związane są z tym rokiem, łączą się tu na Jasnej Górze, choć akcent kładziemy na świętowanie wydarzenia rocznicowego, tym bardziej, że zapowiedziany jest tutaj pobyt najwyższych władz państwowych, Episkopatu Polski, no i oczywiście liczymy na rzesze wiernych, którzy razem z Ojcem Świętym będą dziękować za ten piękny dar, jakim jest wszczepienie naszego Narodu, naszej Ojczyzny w Chrystusa”. 
 
„To nie jest moja pierwsza wizyta, bo tu przed wielu laty z pielgrzymką z mojej diecezji byłem i wtedy pamiętam to wspaniałe doświadczenie, i dzisiaj ono się odnawia, po raz kolejny, kiedy znalazłem się tutaj, mogłem się pomodlić przed Obrazem Matki Najświętszej - wspomina ks. prał. Guido Marini - Przyszła mi też na myśl cała ta wspaniała historia wiary waszego narodu i to z pewnością wpłynęło także na głębokie przeżycie tego miejsca”. 
 
Podczas wizyty na Jasnej Górze ks. prał. Guido Marini towarzyszyli: o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów; o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry; o. Ignacy Rękawek, kustosz Jasnej Góry; ceremoniarze jasnogórscy: o. Zygmunt Bola i o. Albert Szustak; o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry; o. Czesław Brud, administrator Jasnej Góry oraz o. Kamil Szustak, paulin. Obecny był również bp senior Antoni Długosz. 
 
Papież Franciszek do Częstochowy przybędzie w czwartek, 28 lipca ok. godz. 9.45. Po osobistej modlitwie Ojca Świętego przed Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej o godz. 10.30 rozpocznie się Msza św. na Wałach Jasnogórskich. Msza św. celebrowana na szczycie Jasnej Góry przez papieża podczas pielgrzymki w Polsce, będzie jedyną poza tą sprawowaną w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com