logo
Wtorek, 21 września 2021 r.
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca, Hipolita – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Przygotowania do Roku Życia Konsekrowanego
 


Zgromadzenia zakonne w Polsce przygotowują się do obchodów Roku Życia Konsekrowanego. 30 września w Warszawie rozpoczyna się 130. zebranie plenarne Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych oraz 133. zebranie plenarne Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. W środę 1 października obie Konferencje spotkają się z Przewodniczącym Episkopatu Polski.
 
W związku z 50. rocznicą ogłoszenia dekretu Perfecta caritatis Soboru Watykańskiego II, Ojciec Święty Franciszek ogłosił rok 2015 – Rokiem Życia Konsekrowanego.

Przygotowania do obchodów to główny temat najbliższych obrad wyższych przełożonych zakonów męskich, jak i zebrania plenarnego przełożonych zakonów żeńskich. Ich konferencje zbiorą się na jesiennym zjeździe w Warszawie w tym samym czasie. Przełożeni zakonów męskich – w Centrum Caritas przy ul. Okopowej, przełożone zakonów żeńskich – w Sekretariacie KEP przy skw. Kard. Wyszyńskiego.
 
Przedstawiciele obu Konferencji 1 października o godz. 11.00 będą uczestniczyć we  wspólnej Mszy Świętej w kościele pw. św. Faustyny i Miłosierdzia Bożego. Eucharystii przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki. Po Mszy Świętej zebrani wysłuchają słowa Przewodniczącego Episkopatu nt. oczekiwań wobec życia konsekrowanego w perspektywie Roku Życia Konsekrowanego. W programie spotkania obu Konferencji jest też m.in. dyskusja na temat promowania życia konsekrowanego w ciągu najbliższego roku.
 
Oprócz tego przełożone żeńskich zgromadzeń wysłuchają słowa nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, który będzie przewodniczył Mszy Świętej na rozpoczęcie ich spotkania. Przełożeni zakonów męskich na początku obrad spotkają się zaś z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski bp. Arturem Mizińskim. Odwiedzi on też siostry zakonne, w ostatnim dniu ich obrad.
 
Obie konferencje podejmą tematy związane z inicjatywami i programem Roku Życia Konsekrowanego. Przedstawiciele zakonów męskich wybiorą też przedstawiciela do Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.
 

Obrady przełożonych męskich zgromadzeń zakonnych zakończą się w środę, 2 października, a żeńskich w czwartek 3 października.