logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Przyklęknięcie przed Najświętszym Sakramentem
materiał własny
 


Przyklęknięcie przed Najświętszym Sakramentem

Czy piękny zwyczaj przyklęknięcia przed Najświętszym Sakramentem skazany jest na zapomnienie? Zauważyłem, że coraz mniej ludzi ucieka się do tego gestu. Ponadto, są i tacy, który po przyjęciu Komunii Świętej na chwile się zatrzymują i robią znak krzyża. Dlaczego?

Przyklękniecie jest zewnętrznym znakiem czci i uwielbienia dla Najświętszego Sakramentu, pewnego rodzaju aktem wiary w rzeczywista obecność Chrystusa. Nie sadzę, by ta praktyka miała zupełnie zaniknąć. Wiem jednak, podobnie jak Pan, że pewna grupa ludzi - być może niektórzy z nas - zaniedbała się w zewnętrznym okazywaniu czci Bogu. Ktoś może się bronić twierdząc, że te zewnętrzne wyrazy czci nie są istotą religii, że często czyni sieje z przyzwyczajenia, w duchu faryzejskim itd. To wszystko jest prawdą. Gesty szacunku powinny być autentycznym odbiciem tego, co czują nasze serca.

Przeżegnanie się po przyjęciu Komunii świętej nie jest przymusowe. Jednakże nie ma żadnych powodów zwalczać tych, którzy robią znak krzyża na sobie po przyjęciu Jezusa eucharystycznego. Sądzę, że skoro przyswoili sobie ten gest, czynią go jako wyraz swojej czci i szacunku dla Najświętszego Sakramentu. Jeśli Pana rozprasza ta praktyka, proszę jej nie zauważać. Niemniej ci, którzy oznaczają siebie znakiem krzyża, posiadają - jak ufam - właściwego ducha.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Chrzczenie małych dzieci jest dzisiaj powszechną praktyką Kościoła. Czy ta praktyka ma oparcie w Piśmie Świętym?
 
Agnieszka Warecka

Bóg rodzi się w sercu każdego z nas. Pamiątkę Jego przyjścia na świat świętujemy w rodzinach, ale też szkołach i firmach. Kluczem do odkrywania istoty świąt jest wiara! Kluczem do odkrywania tajemnicy Bożego Narodzenia jest wiara.

 
o. Piotr Ścibor OCD

Bóg przemawia przez osoby, bo sam jest Bogiem osobowym – Ojciec, Syn i Duch Święty. Zapragnął On udzielać bogactwa swego szczęścia swym umiłowanym stworzeniom – ludziom, dzieląc się z nami Sobą jako Wspólnota Osób po to, abyśmy w pełni ukazali Go światu jako Miłość. Najpełniej to się odzwierciedla w rzeczywistości więzi międzyludzkich. Świętość nie jest nigdy czymś tylko osobistym. Tak myśląc, wielu z nas czyni karykatury Boga, fałszując Jego obraz. W konsekwencji zakłamując swoje relacje z bliźnimi.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS