logo
Czwartek, 24 września 2020 r.
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny, Hermana, Pacyfika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Przymierze z Bogiem
materiał własny
 


Przymierze z Bogiem

Stary Testament podaje, ze Bóg zawarł przymierze z narodem wybranym. Czy rzeczywiście Bóg potrzebuje zawierać przymierze z ludźmi?

Nie. Nie potrzebuje On przymierza z ludźmi, bowiem posiada pełnię doskonałości. Potrzebne jest ono nam, gdyż ludzkie szczęście leży w zjednoczeniu z Bogiem. Bóg pragnie naszego zbawienia i w tym sensie chce przymierza z każdym człowiekiem i ze wszystkimi narodami. Po upadku pierwszych rodziców Bóg wielokrotnie odnawiał przez patriarchów przymierze z ludźmi. Gdy Izraelitów wyprowadził z niewoli egipskiej, uroczyście odnowił je na Synaju i przez Mojżesza wyraził jego zobowiązania w dziesięciu przykazaniach. Jednocześnie prorocy zapowiadali nowe i doskonałe przymierze. Ich proroctwo wypełniło się w Jezusie Chrystusie, który przez ofiarę na krzyżu zawarł ze wszystkimi ludźmi nowe i doskonałe przymierze z Bogiem. Uczynił nas dziećmi Bożymi i otworzył przystęp do Ojca. Staro-testamentowe ofiary ze zwierząt zastąpił Ofiarą eucharystyczną, uobecniającą Jego ofiarę na krzyżu. Ona odradza wierzących w Chrystusa i buduje królestwo Boże na ziemi jako zaczątek królestwa niebieskiego. To przymierze Bóg zawiera z człowiekiem na chrzcie świętym.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Czy sakramentalia są w pewien sposób podobne do sakramentów? Czym one są?
 
Krzysztof Osuch SJ
Oto Bóg, nasz Ojciec, daje nam dzisiaj Swego Syna, żeby zapewnić nas o Swej Boskiej Miłości do nas, do ciebie, do mnie. Jest to Miłość przedwieczna, nieodwołalna, absolutnie wierna, a zarazem nie narzucająca się, delikatna, dyskretna. Po prostu wspaniała. Po prostu taka, na jaką czeka każdy człowiek! 
 
Fr. Justin
Czy w Piśmie Świętym są dowody potwierdzające niepokalane poczęcie Maryi?
 
 
___________________
 
 reklama