logo
Czwartek, 28 stycznia 2021 r.
imieniny:
Agnieszki, Kariny, Lesława, Tomasza, Juliana  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Rafał Masaczyk SDS
Psycholog czy spowiednik?
materiał własny
 


Gdzie się udać najpierw w czasie depresji do psychologa czy do spowiedzi?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy sobie zdać sprawę z czym idziemy do spowiedzi, a z czym do psychologa. Do spowiedzi idziemy, gdy zrobimy coś złego i w związku z tym mamy poczucie grzechu. Chcemy zmazać winę, którą wzięliśmy na siebie postępując niewłaściwie lub źle, i dlatego idziemy do spowiedzi. W czasie spowiedzi może wprawdzie zapytać kapłana o poradę w jakiejkolwiek sprawie, ale to jest dodatkowa sprawa, głównie idziemy po otrzymanie Bożego przebaczenia. Co najczęściej daje człowiekowi ukojenie.

Do psychologa idziemy gdy mamy problemy psychiczne z którymi nie możemy sobie poradzić, w depresji będzie to długotrwałe przygnębienie, apatia, nieuzasadnione poczucie winy itd. Psycholog będzie starał się nam pomóc ten stan przezwyciężyć, dając liczne wskazówki lub przeprowadzając z nami zajęcia terapeutyczne. Natomiast nie jest w stanie odpuścić nam grzechów, podobnie kapłan choć może nam dać liczne wskazówki dotyczące naszego stanu psychicznego to nie ma możliwości przeprowadzenia z nami terapii nawet jeżeli się na niej dobrze zna, choć taka znajomość nie jest od niego wymagana.

Pytanie "Czy w depresji najpierw iść do spowiedzi czy do psychologa?, stawia niewłaściwie problem. Jak trzeba, można iść do jednego i drugiego, a kolejność nie ma znaczenia. Kapłan uwolni nas z grzechu, natomiast psycholog zajmie się psychiczną stroną naszego problemu. Często psycholog np. powie: "Jeśli ten czyn uważa Pani za grzech i to Panią przygnębia, niech Pani idzie do spowiedzi", a kapłan powie: "Jest pani wolna od winy, jeśli ma pani dalej poczucie winy, może pani poradzić się psychologa." Widać więc, że istnieje możliwość, że kapłan będzie uzupełniał działania psychologa, a psycholog będzie uzupełniał działania kapłana. Kolejność nie ma znaczenia, ważne, aby ktoś cierpiący na depresję poradził sobie z tą chorobą.

ks. Rafał Masaczyk SDS
więcej na stronie o Sakramencie Pokuty www.salwatorianie.pl/spowiedz

 
Zobacz także
Roman Zając
O zagładzie Sodomy i Gomory w deszczu ognia i siarki czytamy w 19 rozdziale Księgi Rodzaju. Na czym polegało przewinienie mieszkańców tych miast? Czy naprawdę zasłużyli sobie na taki los? Z pewnością w tamtych czasach i później nie brakowało wielkich grzeszników, dopuszczających się potwornych niegodziwości. Dlaczego akurat mieszkańcy Sodomy i Gomory zostali ukarani w tak straszny sposób? 
 
Fr. Justin
Skoro istotą sakramentu małżeństwa jest zgoda dwojga osób na przyjęcie go, dlaczego Kościół nie uznaje małżeństw katolików, którzy pobrali się w obliczu sędziego pokoju (a judge of the peace)?
 
o. Stanisław Morgalla SJ
Dlaczego nie lubimy rachunku sumienia? Pewnie dlatego, że kojarzy się z grzechem, karą i przykrym poczuciem winy czy bezsilności. Zaniedbując go, zapominamy jednak, że jest to droga nie tylko wewnętrznego oczyszczania, ale także oświecenia i zjednoczenia z Bogiem, i to w tak delikatnej sferze, jaką jest nasza ułomność i grzeszność...
 
 
___________________
 
 reklama