logo
Czwartek, 06 maja 2021 r.
imieniny:
Beniny, Filipa, Jakuba, Judyty – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Rafał Masaczyk SDS
Psycholog czy spowiednik?
materiał własny
 


Gdzie się udać najpierw w czasie depresji do psychologa czy do spowiedzi?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy sobie zdać sprawę z czym idziemy do spowiedzi, a z czym do psychologa. Do spowiedzi idziemy, gdy zrobimy coś złego i w związku z tym mamy poczucie grzechu. Chcemy zmazać winę, którą wzięliśmy na siebie postępując niewłaściwie lub źle, i dlatego idziemy do spowiedzi. W czasie spowiedzi może wprawdzie zapytać kapłana o poradę w jakiejkolwiek sprawie, ale to jest dodatkowa sprawa, głównie idziemy po otrzymanie Bożego przebaczenia. Co najczęściej daje człowiekowi ukojenie.

Do psychologa idziemy gdy mamy problemy psychiczne z którymi nie możemy sobie poradzić, w depresji będzie to długotrwałe przygnębienie, apatia, nieuzasadnione poczucie winy itd. Psycholog będzie starał się nam pomóc ten stan przezwyciężyć, dając liczne wskazówki lub przeprowadzając z nami zajęcia terapeutyczne. Natomiast nie jest w stanie odpuścić nam grzechów, podobnie kapłan choć może nam dać liczne wskazówki dotyczące naszego stanu psychicznego to nie ma możliwości przeprowadzenia z nami terapii nawet jeżeli się na niej dobrze zna, choć taka znajomość nie jest od niego wymagana.

Pytanie "Czy w depresji najpierw iść do spowiedzi czy do psychologa?, stawia niewłaściwie problem. Jak trzeba, można iść do jednego i drugiego, a kolejność nie ma znaczenia. Kapłan uwolni nas z grzechu, natomiast psycholog zajmie się psychiczną stroną naszego problemu. Często psycholog np. powie: "Jeśli ten czyn uważa Pani za grzech i to Panią przygnębia, niech Pani idzie do spowiedzi", a kapłan powie: "Jest pani wolna od winy, jeśli ma pani dalej poczucie winy, może pani poradzić się psychologa." Widać więc, że istnieje możliwość, że kapłan będzie uzupełniał działania psychologa, a psycholog będzie uzupełniał działania kapłana. Kolejność nie ma znaczenia, ważne, aby ktoś cierpiący na depresję poradził sobie z tą chorobą.

ks. Rafał Masaczyk SDS
więcej na stronie o Sakramencie Pokuty www.salwatorianie.pl/spowiedz

 
Zobacz także
Fr. Justyn
Wiem, że osobom płci żeńskiej, dziewczętom i niewiastom, nie wolno służyć do Mszy świętej. Czy jednak ministrantami muszą być wyłącznie chłopcy i nieżonaci? Czy jest jakaś granica wieku?
 
Radosław Molenda
Nazywany spowiedzią, sakramentem przebaczenia, nawrócenia, pozostaje wciąż bardziej propozycją i przykrym wymogiem niż integralnym elementem naszego życia chrześcijańskiego. Tymczasem potrzebujemy go jako doświadczenia Bożego miłosierdzia. Kończy się Wielki Post. Ale zawsze jest dobry moment, aby żałować za swoje grzechy... 
 
ks. Edward Staniek
Twój brat był umarły a znów ożył. Zaginął a odnalazł się (Łk 15, 5). Spotykamy się z Jezusem jako lekarzem. Grzech rozumie On jako chorobę. Można w niej trwać – wtedy to choroba przewlekła. Można w niej umrzeć – i wówczas jest to choroba śmiertelna. Do tej prawdy nawiązuje przypowieści o Synu Marnotrawnym, gdy Ojciec tłumaczy drugiemu synowi, że jego brat był umarły, a ożył.
 
___________________
 
 reklama