logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Rafał Masaczyk SDS
Pytania egzystencjalne odc. 4: ”O przyjaźni”
katolik.tv
 


Kim jestem? Po co żyję? Dokąd zmierzam? To tylko kilka z tych pytań, na które każdy człowiek pragnie uzyskać odpowiedź. Cykl "Pytania egzystencjalne" powstał z myślą o osobach wątpiących, poszukujących i wierzących.

Co to znaczy mieć prawdziwego przyjaciela? Jak to jest być prawdziwym przyjacielem? Czy rzeczywiście przyjaźń rodzi się w trudzie i problemach codzienności? Czwarty odcinek pytań egzystencjalnych ks. Rafała Masarczyka SDS dotyka rzeczywistości typowo ludzkiej, związanej z tworzeniem relacji z innymi. Zapraszamy do zobaczenia odcinka o przyjaźni!

Zapraszamy do oglądania!

 

 
 

Pytania Egzystencjalne


odcinek 1 – "Zabili Sokratesa?"
W pierwszym premierowym odcinku "Pytań egzystencjalnych"
ksiądz Rafał Masarczyk, sam będąc wykładcą filozofii,
przybliży nam postać Sokratesa  – uznawanego za ojca filozofii.

***


odcinek 2 – "Mądrość chrześcijańska"
Kolejny odcinek z cyklu "Pytania egzystencjalne"
tym razem w opraciu o św. Tomasza z Akwinu i Karla Jaspersa,
ks. Rafał Masarczyk SDS wyjaśni czym różnią się od siebie inteligencja, mądrość, roztropność...
 
Zobacz także
ks. Krzysztof Grzywocz
Pewien mężczyzna odmawiał modlitwę wieczorną. Podszedł do niego Pan Jezus i przyglądał mu się uważnie. „Może byśmy porozmawiali” - zaproponował. „Poczekaj, aż skończę modlitwę” - odpowiedział mężczyzna... Historia brzmi być może humorystycznie, lecz kryje w sobie  wielki dramat. Co zrobić, aby - odmawiając modlitwę - nie odmówić spotkania?
 
Przemysław Radzyński
To konkretne zdanie jest też dobrą podpowiedzią do naszych codziennych rachunków sumienia lub tego przed spowiedzią – co z tego, co zrobiliśmy, co powiedzieliśmy, co pomyśleliśmy było złe, czym zgrzeszyliśmy. Ale czy do grzesznych zaliczamy te sytuacje w naszym życiu, w których nie wykorzystaliśmy szansy na zrobienie czegoś dobrego? Kościół podpowiada, że zaniedbanie jest takim samym grzechem, jak świadome złe uczynki, słowa czy myśli.
 
 
Agnieszka Kuryś
Czekając pół roku na paszport, dokładnie przerobiłem samouk języka włoskiego, gramatykę miałem więc w małym palcu. Na miejscu wprawiłem się w konwersacji, a w lecie pojechałem na dwa miesiące do parafii w Wersalu, na zastępstwo, żeby się francuskiego nauczyć. Pod koniec pobytu już dość swobodnie rozmawiałem. Rok później wróciłem do tej samej parafii.

Z Wiesławem Szymoną OP, tłumaczem m.in. dzieł Josepha Ratzingera-Benedykta XVI, rozmawia Agnieszka Kuryś
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS