logo
Sobota, 26 września 2020 r.
imieniny:
Kosmy, Damiana, Justyny, Łucji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pytania o przyszłość maturzystów z Opola
 


Pielgrzymka Maturzystów Diec. Opolskiej przybyła w środę, 24 kwietnia, na Jasną Górę. W sanktuarium modliło się ok. 800 młodych osób wraz z katechetami i duszpasterzami. 
 
„To są piękni, młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają w bardzo ważnym momencie swojego życia, to znaczy takim, kiedy mają przed sobą ważny egzamin. Ale to nie tylko, druga ważna rzecz to taka, że podejmują bardzo ważne życiowe wybory, które wpłyną na całe ich życie, i zdecydowanie potrzebują Bożej Opatrzności. Ale to jest też dobry moment, żeby samemu się zreflektować, że jak myślę o swojej przyszłości, to nie mogę o niej myśleć sam, potrzebuję kogoś, na kim mogę się oprzeć” – wyjaśnia ks. Łukasz Knieć, duszpasterz młodzieży z diec. opolskiej. 
 
Ks. Łukasz Knieć nawiązał również do niepokoju młodzieży maturalnej związanej ze strajkiem nauczycieli: „To jest bardzo trudne. Dzisiaj mówiłem maturzystom, że żyją w strasznej niepewności. Jedna z tych niepewności to jest ta, w której są maturzyści, którzy jeszcze nie wiedzą, czy będą pisać maturę w terminie, i jeszcze nie wiedzą, czy będą sklasyfikowani, co im się po prostu należy, i co jest oczywistym ich prawem. Żyją w trudnym świecie, to jest jedna z ich ich ‘przygód’ w cudzysłowiu, która się teraz dzieje, ale takich przygód mają wiele przed sobą. Niewiele jest pewnych rzeczy w świecie, niewiele systemów wartości, które daje im świat, na których mogli by się oprzeć. To wszystko się chwieje i rodzi w nich straszną niepewność. Tym bardziej potrzebują Pana Jezusa, przy którym mogą być pewni”. 
 
Maturzyści wzięli udział we Mszy św. odprawionej o godz. 13.00 w Bazylice. Eucharystii przewodniczył bp Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diec. opolskiej. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium. 
 
„Radość prawdziwa nie ma nic wspólnego z kabaretem. Cóż po tańczących nogach, skoro serce nie chce śpiewać. A my śpiewamy 'Alleluja' po wiele razy i na różne melodie, to jest wyraz naszej prawdziwej radości, że Jezus żyje, że zmartwychwstał i idzie z nami, że nas nie zostawił. Idzie z wami, drodzy maturzyści do matury, jest blisko was, dlatego cieszę się i dziękuję, że tak licznie zebraliście się tutaj na dzisiejszej pielgrzymce. To jest też znak waszej wiary w Jezusa Chrystusa, waszej miłości do Maryi i wiary w wstawiennictwo Matki Bożej dla was - podkreślał w homilii bp Rudolf Pierskała – Drodzy maturzyści, radość to nie jest tylko wesołość, to nie jest tylko chichot, to nie jest tylko śmiech, radość prawdziwa jest darem Jezusa Zmartwychwstałego. ‘Pokój wam’, cieszcie się i radujcie się, bo Chrystus Zmartwychwstał i żyje, i pójdzie z wami do matury, będzie z wami na maturze, i później też będzie z wami, cokolwiek by się nie działo, to na Niego zawsze możecie liczyć. A radość Paschalna niech wam towarzyszy”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com