Chanel Santini KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących
logo
Niedziela, 05 kwietnia 2020 r.
imieniny:
Ireny, Katarzyny, Kleofasa, Wincentego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Radio Emaus ma 25 lat
 


Rozgłośnia Archidiecezji Poznańskiej od 25 lat kieruje swój program do mieszkańców Wielkopolski. Rozmaite audycje tematyczne, najlepsza muzyka lat 80. i 90. oraz znane radiowe głosy towarzyszą słuchaczom każdego dnia. Przez wszystkie lata istnienia niezmienna pozostaje misja – być dobrym radiem na dobry dzień.

 

„Niech będzie Bóg uwielbiony. Słuchacie państwo katolickiego radia diecezji poznańskiej na częstotliwości 65,9 Mhz” – tymi słowami, 23 marca 1995 roku, radiowcy przywitali się ze swoimi słuchaczami rozpoczynając pierwszą audycję w historii radia Archidiecezji Poznańskiej. Pierwsza redakcja mieściła się w pomieszczeniach parafii p.w. NMP Matki Odkupiciela na os. Władysława Jagiełły w Poznaniu. Po kilku miesiącach od rozpoczęcia działalności Archidiecezjalnej Rozgłośni Radiowej ogłoszono konkurs na nową nazwę radia. Słuchacze nadesłali ponad dwieście różnych propozycji m.in. Radio Poznań, Promień, Przyjaciel, Przystań, Przymierze, Tęcza, Refleks czy Warta. Ostatecznie, choć nie na długo, zwyciężyła nazwa Katolickie Radio Refleks. Zmieniono ją w 1996 roku na Katolickie Radio Poznań. Z kolei w 2001 roku stacja została włączona do ogólnopolskiej sieci nadawców społeczno-religijnych pod nazwą Radio Plus Poznań. W 2003 roku rozpoczęła nadawanie swój program samodzielnie, na niezmienionej do dziś częstotliwości 89,8 FM w Poznaniu. Przyjęto wtedy aktualną nazwę – Radio Emaus, a hasło stacji, zwrot „dobre radio”, umieszczono w oficjalnym logotypie.

 

Ważnym momentem w historii rozgłośni była zmiana siedziby radia w 2003 roku. Redakcja przeniosła się z parafialnych pomieszczeń do charakterystycznej kamienicy w sercu Poznania przy ulicy Zielonej 2. Przez 15 lat istnienia pod tym adresem nadano ponad 130 tys. godzin programu. W 2018 roku nastąpiły w radiu duże zmiany programowe i organizacyjne. Redakcja przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Chartowo 5, zmienił się logotyp stacji, a radio stało się częścią spółki Święty Wojciech Dom Medialny. Data zmiany nie była przypadkowa. Dokładnie 120 lat wcześniej, 17 grudnia 1897 r. abp Florian Stablewski powołał do istnienia Drukarnię i Księgarnię św. Wojciecha.

 

Dziś Radio Emaus dociera do ponad miliona mieszkańców Wielkopolski pokrywając zasięgiem wszystkie dekanaty Archidiecezji Poznańskiej. Stacji można słuchać w Poznaniu – na 89,8 FM, w Lesznie – 90,2 FM, w Nowym Tomyślu – 90,4 FM, w Śremie – 106,2 FM, oraz w internecie na radioemaus.pl. Strona internetowa radia zawiera także najważniejsze informacje z życia lokalnego kościoła, Poznania oraz Wielkopolski.

 
archpoznan.pl