logo
Środa, 25 listopada 2020 r.
imieniny:
Elżbiety, Katarzyny, Klemensa, Franciszki, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Winfried Wermter CPPS
Ratunku - jestem zakochany!
Wzrastanie
 


 
 Od kiedy można mieć dziewczynę/chłopaka?
 
Lepiej zapytać: od kiedy jest dobrze lub sensownie chodzić z dziewczyną czy z chłopakiem? Trzeba brać pod uwagę, że takie "chodzenie" pochłania dużo sił i uwagi. Jeżeli kogoś czeka jeszcze wiele lat szkoły i studiów, albo jeśli ktoś pragnie osiągnąć coś więcej w dziedzinie sportu, muzyki, czy nauki, to lepiej nie blokować tych możliwości i nie rozpraszać sił przez miłe przeżycia uczuciowe. Kto za szybko zaczyna, więcej traci niż zyskuje. Co może naprawdę dać chłopakowi czternastoletnia dziewczyna? W tym wieku lepsze jest dla niej towarzystwo koleżanek, a dla chłopaka - kolegów. Co innego, jeżeli mają już zawód lub zbliża się koniec nauki. Wtedy otwierają się nowe możliwości.
 

Co robić, jeżeli rodzice nie akceptują mojego chłopaka/dziewczyny?
 
Zanim potępisz rodziców, powinieneś pamiętać, że oni są twoimi najlepszymi przyjaciółmi - nawet jeżeli nie zawsze ich rozumiesz. Dlatego trzeba z nimi spokojnie przemyśleć całą sprawę i zastanowić się, czy ich argumenty nie są słuszne. Jeżeli rozmawiasz z rodzicami, aby z ich pomocą odkryć Wolę Bożą, to mogą oni naprawdę dużo pomóc. Jeżeli sam uczciwie szukasz tego, co jest lepsze i co się bardziej podoba Panu Bogu, to będziesz wiedział, kiedy argumenty rodziców nie są słuszne i kiedy możesz pójść swoją drogą, pod warunkiem, że jesteś już pełnoletni/a.
 

Co robić, jeśli zakochałam się po uszy, a tego nie chcę?
 
Iskierka uczuciowego zapału czasami napada człowieka znienacka, czy tego chce, czy nie. Ale ty też możesz gasić ją "bez pozwolenia". Im wcześniej to zrobisz, tym będzie to prostsze i skuteczniejsze. Gorzej, jeżeli najpierw bawisz się tymi uczuciami. Wtedy nie wiadomo, czy dasz sobie radę z ugaszeniem ognia. Każdy człowiek uczy się panować nad swoimi uczuciami. Są one dobre, dopóki są pod kontrolą zdrowego rozsądku. Człowiek powinien sam decydować o swoich uczuciach, a nie odwrotnie. Można się nie tylko zakochać, ale również odkochać.
 

Chcę mieć dziewczynę, ale jestem nieśmiały. Co robić?
 
Zakładam, że masz odpowiedni wiek i chcesz założyć rodzinę. Jeśli tak, to powinieneś najpierw modlić się w tej intencji. Znaleźć partnera na całe życie to przecież jedno z największych osiągnięć, to łaska Boża. Nie szukaj powierzchownie: to nie piękne oczy, figura czy moda dadzą wam trwałe szczęście. Wybieraj według głębszych wartości. Patrz na charakter, stosunek do rodziców, serce dla cierpiących. Takich pereł nie znajduje się w atmosferze dyskoteki! Lepiej nie mieć dziewczyny, niż mieć ją bez godności. Mieć, bo wszyscy mają - to bieda!
 

Jak dobrze przeżyć okres znajomości, chodzenia ze sobą i narzeczeństwa?
 
Małżeństwo to wielka przygoda miłości, na którą trzeba się przygotowywać z głęboką odpowiedzialnością. Aby uczyć się kochać, trzeba:
a) uczyć się ze sobą rozmawiać (także na trudne tematy, szanując drugą osobę, słuchając jej, ustępując, jeśli ma lepsze argumenty);
b) uczyć się razem pracować (poznanie charakteru, ćwiczenie cierpliwości, wyrozumiałości, wzajemnego uzupełniania się.)
c) uczyć się czystości (nie przesadzając z wyrazami miłości, rezerwując współżycie dla małżeństwa, bez porno i pettingu);
d) uczyć się wspólnej modlitwy (nie tylko być razem w kościele, ale też modlić się spontanicznie, rozważając Pismo Święte, szukając razem Woli Bożej). Stare powiedzenie mówi: Jeżeli ktoś wybiera się w podróż, powinien się modlić. Jeżeli wyjeżdża na wojnę, powinien modlić się podwójnie. Jeżeli bierze ślub, potrzebuje trzy razy więcej modlitwy.
 

Jak powiedzieć drugiej osobie, że powinniśmy zerwać?
 
Najpierw trzeba się modlić - przynajmniej w sercu! Przez zerwanie znajomości można przecież głęboko zranić, a tego powinno się unikać, o ile to możliwe. Z drugiej strony nie ma sensu przedłużać okresu chodzenia ze sobą, jeżeli widać, że nie warto. Litość w tym wypadku nie pomaga. Miłość mówi prosto, ale zawsze z szacunkiem. Trzeba podziękować za okres chodzenia oraz przeprosić za braki i błędy, ale też jasno powiedzieć, że to już koniec. Prawdziwa miłość daje wolność. Mądrzy i szczęśliwi są ci, którzy od początku przyjaźni nie tylko razem się modlili, ale też otwarcie powiedzieli sobie, że dają drugiemu wolność.
 
Ks. Winfried Wermter CPPS
 
Zobacz także
Jean Vanier
Dla wielu osób żyjących w celibacie najtrudniejsza jest samotność. Jak nadać jej sens? Niezależnie od tego, czy żyjemy w małżeństwie czy nie, fundamentalnym cierpieniem istoty ludzkiej jest poczucie osamotnienia, niebycia kochanym i sądzenie, że nigdy nim się nie będzie. Odkrywając ciemności i lęki, jakie w nas są, jedni pogrążają się w smutku, inni rozwijają swoje super-ego lub uciekają w intelekt, estetykę, pracę lub bezpośrednie przyjemności...
 
Jean Vanier
Naturalnym etapem na drodze do małżeństwa jest okres narzeczeński. Młodzi ludzie spotykają się ze sobą, poznają swoje charaktery, upodobania, zalety i słabości. Uczą się gestów miłości, czułości, stopniowo rozwija się dynamika ich uczuć, zanim znajdzie spełnienie w sakramencie małżeństwa. Jednak coraz częściej młodzi ludzie podejmują "życie na próbę"...
 
Klaudia Król
Jaka niedojrzałość czyni małżeństwo nieważnie zawartym? Skąd bierze się owa niedojrzałość, która czyni małżeństwo nieważnym? Czy zdrada może być przyczyną nieważności małżeństwa? Działanie osoby niedojrzałej podyktowane jest potrzebą chwili, zachcianką, popędem, własnym interesem. Nic więc dziwnego, że dojrzałość emocjonalna partnera w małżeństwie ma fundamentalne znaczenie dla istnienia prawidłowej wspólnoty małżeńskiej.
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー