logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Razem z Leśnikami
 


20. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska z udziałem 7 tys. osób odbyła się na Jasnej Górze w sobotę, 17 września. W pielgrzymce pod hasłem: „Chrzest Polski źródłem chrześcijańskiej tożsamości leśników”, wzięli udział pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych, przedstawiciele ruchów ekologicznych. Wraz z nimi modlił się Minister Środowiska Jan Szyszko. 
 
„To jest nie tylko mój obowiązek, ale i wielka przyjemność - mówi o swoim udziale w Pielgrzymce Leśników minister Jan Szyszko - Przyszedłem tu razem z leśnikami podziękować im za pracę, za rok tej ciężkiej pracy dla dobra polskiej przyrody, dla dobra ludzi w Polsce, bo te zasoby przyrodnicze mają służyć człowiekowi i one rzeczywiście służą i za to Najjaśniejszej Panience przyszedłem tu podziękować, w gronie tych wspaniałych ludzi - leśników, tych co zajmują się gospodarką wodną, wśród myśliwych, wśród tych, którzy kształcą, wśród tych, którzy chronią przyrodę w Parkach Narodowych. Polska to unikat, unikat za który trzeba Bogu dziękować”. 
 
Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, podkreśla, że jego jednostka zarządza prawie 30% terytorium Polski, czyli zarządza Polską Leśną. 
 
„Już po raz 20. spotykamy się tutaj na Jasnej Górze, aby modlić się o to by Bóg raczył nie zapomnieć o leśnikach, którzy trwają na straży ojczystej przyrody, a mamy o co się również modlić, bowiem żyjemy w ciekawym okresie, gdy zaczyna się podważać dorobek leśników w zakresie pielęgnacji różnorodności biologicznej. Ta różnorodność biologiczna, z którą mamy do czynienia to jest oczywiście przede wszystkim dzieło boskie, ale również moderowane, czy współkształtowane ręką leśnika” - podkreśla Konrad Tomaszewski. 
 
„Batalia o narodowy charakter lasów państwowych pewnie nigdy się nie skończy - przyznaje dyrektor Lasów Państwowych - Ale na dzień dzisiejszy mamy Polskę w dobrych rękach i takiej dyskusji nie ma i mam nadzieję przez wiele dziesiątków lat nie będzie, ale zawsze musimy pamiętać, że czas biegnie, po iluś tam dziesiątkach lat znów może powrócić i my musimy swoją akcją edukacyjną codziennie uświadamiać, że to są dobre rozwiązania, że pielęgnujemy różnorodność biologiczną, a już na pewno nie wycinamy Puszczy Białowieskiej, bo kto tak mówi, ten mówi w złej wierze”. 
 
„My chcemy rozprzestrzenić różnorodność biologiczną na Europę, gdzie ona zanikła, zniknęła. Tam nie ma żubrów, my mamy żubry, my chcemy dofinansowując poniekąd państwa, gdzie nie ma wielu gatunków, pomóc finansowo i merytorycznie, więc kondycja z punktu widzenia funkcjonalności jest nieporównywalna z innymi państwami i jest to przedmiot również zazdrości” - podkreśla Konrad Tomaszewski. 
 
Zbigniew Hałaczkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Puławy, zastanawiając się co jest teraz największym problemem leśników mówi: „Ktoś kiedyś powiedział ‘jeżeli chcesz pomóc to nie przeszkadzaj, nie psuj’ i myślę, że to jest problemem. Wiele tych organizacji paraekologicznych, jak bym to nazwał, potrafi w jakimś tam czasie zdezorganizować naszą pracę, a my od wielu lat wszystko robimy, żeby przekazać następnym pokoleniom lasy w lepszym stanie niż zastaliśmy”. 
 
„Wybierając się na grzyby trzeba pamiętać, żeby nie szarżować, po pierwsze nie niszczyć tego co jest wokół, zbierać tylko to, co się zna, czego się jest pewnym, jeżeli nie, to poprosić o konsultację kogoś, kto ma o tym pojęcie, a przede wszystkim to ma być miła zabawa, odpoczynek na świeżym powietrzu i chyba to jest najważniejsze” - radzi Zbigniew Hałaczkiewicz. 
 
Eucharystii o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Lityński, krajowy duszpasterz leśników, biskup diec. zielonogórsko-gorzowskiej. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor sanktuarium. 
 
„W roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, pamiętając o pięknie tej ziemi, poddanej Chrystusowi przez chrzest, dbając o nasze wspólne dobro i bogactwo jakim są lasy, ojczysta przyroda, przychodzicie w tej wyjątkowej wspólnocie umocnić swoją wiarę, ożywić wzajemne więzi waszego środowiska zawodowego - mówił witając leśników o. Marian Waligóra - Wasze pielgrzymowanie jest zawsze przypomnieniem nam wszystkim, że środowisko naturalne, przyroda, lasy, które nas otaczają, są wielkim dobrem i darem dla człowieka wychodzącym z ręki samego Boga, a my ludzie jesteśmy współpracownikami Boga w korzystaniu i pomnażaniu tego wszystkiego”. 
 
Przed rozpoczęciem Eucharystii słowa powitania i list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Pielgrzymów pozdrowił także Minister Środowiska Jan Szyszko. 
 
„Trzecia sobota września została wpisana w porządek jasnogórskiego sanktuarium, ale także w wielką rodzinę leśników jako czas wspólnej modlitwy - mówił w homilii bp Tadeusz Lityński - Okazja do koleżeńskich spotkań, okazania sobie wyrazów życzliwości i pamięci i tutaj na pierwszym miejscu uświadamiamy sobie, że jesteśmy na pielgrzymce, czyli wydarzeniu religijnym, który ma charakter pokutny, ale także i świąteczny. Jednak tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w bolesną historię naszej Ojczyzny, albowiem przypada dzisiaj 77. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę, co zauważył również pan minister i trudno nie wspomnieć modlitewnie do Ojca Miłosierdzia i nie wołać za tymi, którzy stracili wówczas życie, czy też boleśnie zostali okaleczeni duchowo, moralnie i fizycznie na ‘nieludzkiej ziemi’, a wśród nich przecież tak wielu leśników i ich rodziny. Cena ich życia i cierpienia wpisana została w cenę naszej wolności. Niestety wielu odbywało katorgę i dramatycznie kończyło swoje życie w syberyjskich lasach”. 
 
„W roku Jubileuszu Chrztu Polski dziękujemy Opatrzności za łaskę Chrztu Świętego, który wszczepił nas w wielką rodzinę chrześcijańska. Od 966 roku nasza polska ziemia, nasze lasy i parki odsłaniają swoje piękno i obdarowują swoimi skarbami w obecności wielu krzyży i kaplic, w bliskości świątyń i klasztorów. Te krzyże i leśne kaplice są drogowskazami dla wędrowców, ale również świadkami wiary w Boga, który jest Stworzycielem piękna tego świata. One są również świadectwem naszej chrześcijańskiej tożsamości” - podkreślał w homilii bp 
Tadeusz Lityński. 
 
Na zakończenie Eucharystii duszpasterz leśników z Częstochowy odczytał list bpa Edwarda Janiaka, byłego krajowego duszpasterza leśników. Słowa podziękowania dla wszystkich uczestników pielgrzymki wygłosił bp Tadeusz Lityński. 
 
Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych z Tucholi pod dyrekcją Mirosława Pałczyńskiego, oraz Zespół Trębaczy „Leśny Róg” z Nadleśnictwa Prószków. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com