logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Zbliżamy się powoli do czasu Adwentu, w którym będziesz przygotowywał się do mojego powtórnego przyjścia. Ja naprawdę przyjdę jeszcze raz. W chwale i mocy swojej. I pragnę, byś wtedy nabrał ducha i podniósł głowę, bo zbliżać się będzie twoje odkupienie. Nie przyjdę niszczyć, ale błogosławić i zapraszać do domu Ojca. Nie chcę, byś się bał, ale byś czekał na moje przyjście. Pragnę, byś był gotowy na spotkanie ze Mną każdego dnia. Ja chcę obdarzyć ciebie miłosierdziem swoim i łaską. Potrzebuję twojego otwartego i pokornego serca. Tylko w takim sercu mogę królować. Nabierz ducha, byś umiał rozpoznać znaki; byś mojego przyjścia nie przegapił; byś czytając moje słowa,odkrywał list napisany do ciebie; byś umiał do swojego serca zaprosić mojego Ducha. Podnieś głowę, byś patrzył w moje oczy i nie bał się, ale ufał, że Ja jestem silniejszy od trwogi narodów i znaków na słońcu, księżycu i gwiazdach. Ufaj Mi i nie bój się, bo nie chcę dla ciebie nieszczęścia, ale pokoju i wiecznej szczęśliwości w domu Ojca. Nie bój się, wierz i ufaj. Czekaj na Mnie i powtarzaj: Marana tha.

ks. Marek Chrzanowski FDP
Kawa z niebem
***
 

Triduum przed świętem św. Andrzej Apostoła – Dzień I: odmów

 

***

Biblia pyta:

Z tych samych ust wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak być nie może, bracia moi.
Czyż z tej samej szczeliny źródła wytryska woda słodka i gorzka?
Czy może, bracia moi, drzewo figowe rodzić oliwki albo winna latorośl figi? 

Jk 3, 10-12

***

 

Gdybyśmy chcieli wdać się w szczegóły, zobaczylibyśmy, ilu sposobów potrafią ludzie użyć, żeby się na spowiedzi przedstawić w lepszym świetle.
św. Jan Maria Vianney, O zadośćuczynieniu, pokucie i umartwieniu

***

 

KSIĘGA II, Zachęty do życia wewnętrznego
Rozdział III O CZŁOWIEKU DOBRYM I PEŁNYM POKOJU
 
1. Najpierw sam trwaj w pokoju ducha, a potem dopiero możesz na innych promieniować pokojem. Spokojny to więcej niż uczony. Gwałtownik nawet dobro potrafi obrócić na zło, wszystko złe mu się wydaje. Człowiek dobry, pełen pokoju, wszystko na dobre sobie tłumaczy.

Człowiek pełen pokoju nie jest podejrzliwy, zaś wiecznie niezadowolony i rozjątrzony daje się wciągać w przeróżne podejrzenia, sam nie zna spokoju i innym spokoju nie daje.

Mówi, czego mówić nie powinien, a zaniedbuje to, co z większym pożytkiem mógłby robić. Patrzy na to, jak inni powinni postępować, a nie dba o to, co sam czyni. Pilnuj więc najpierw siebie samego, a potem będziesz miał prawo pilnować bliźnich.

2. Potrafisz zręcznie usprawiedliwiać i ubarwiać swoje czyny, ale cudzych usprawiedliwień nie przyjmujesz Ef 4,2. Słuszniej byś zrobił, gdybyś siebie oskarżał, a brata swego usprawiedliwiał.

Jeśli chcesz, aby ciebie znoszono, znoś i ty innych. Uświadom sobie, jak wiele dzieli cię jeszcze od prawdziwej miłości i pokory, która nie potrafi na nikogo się gniewać, nikogo obrażać i tylko siebie obwinia.

To nie sztuka przebywać wśród dobrych i łagodnych, bo to w sposób naturalny wszystkim dogadza, każdy wybiera spokój i lgnie bardziej do tych, co myślą podobnie. Ale umieć żyć nie tracąc wewnętrznego spokoju wśród szorstkich, złośliwych, niezdyscyplinowanych i nieprzyjaznych - to łaska, to dzielność i zasługa.

3. Niektórzy umieją sami trwać w pokoju i z innymi w pokoju obcować. Ale są tacy, którzy ani nie wiedzą, co to pokój, ani innych nie potrafią nim obdarzyć Rz 12,18; 2 Kor 13,11. Ciężko z nimi innym, ale im samym ze sobą najciężej. Choć są też tacy, którzy i sami trwają w pokoju, i starają się innych wprowadzać w stan pokoju.

A przecież pokój taki, jaki możemy osiągnąć w tym nędznym życiu, powinien polegać raczej na pokornej cierpliwości niż na unikaniu cierpienia. Kto umie lepiej cierpieć, osiąga więcej pokoju. Ten jest zwycięzcą nad sobą samym, ten jest panem świata, przyjacielem Chrystusa, dziedzicem nieba.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

 

***

 

Utrzymuj porządek na biurku i w miejscu pracy.

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia' 

Patron Dnia



św. Marek Ewangelista

Druga Ewangelia została napisana przez św. Marka, który w Nowym Testamencie jest czasami zwany Janem Markiem. Zarówno on, jak i jego matka, Maria, byli wielce szanowani w pierwszych latach chrześcijaństwa, a dom jego matki w Jerozolimie był miejscem spotkań chrześcijan. Św. Marka wymienia się zwykle ze Św. Pawłem i Św. Barnabą, kiedy mowa jest o podróżach misyjnych na Cypr i dalej. Później podróżował już tylko ze Św. Barnabą. Wiemy również, że przebywał w Rzymie ze Św. Piotrem i Św. Pawłem. Tradycja sięgająca czasów Euzebiusza wskazuje na niego jako założyciela gminy aleksandryjskiej i pierwszego biskupa Aleksandrii. Św. marek jest autorem drugiej Ewangelii, napisał ją prawdopodobnie w Rzymie przed rokiem 60. Ewangelia powstała w języku greckim i była przeznaczona dla ludów nawróconych na chrześcijaństwo. Tradycja mówi także, iż Rzymianie prosili Św. Marka aby głosił nauki Św. Piotra. To tłumaczy pozycję jaką zajmuje Św. Piotr w tej Ewangelii.

jutro
: św. Aldy

wczoraj
dziś
jutro