logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Modlitwa z Biblią w ręku (Mt 6,1-6.16-18)


Chwila refleksji

 

Kiedy się modlicie, kiedy dajecie jałmużnę, kiedy pościcie, nie róbcie tego na pokaz - mówi Jezus do uczniów. Tak właśnie postępowali faryzeusze i Jezus wielokrotnie im to wypominał. Dobro lepiej czynić w ukryciu. Bóg je i tak dobrze widzi.

 

A nasza postawa często rozjeżdża się w dwie strony. Pośród "swoich", wierzących, chcemy koniecznie pokazać swoje dobro, swoją doskonałość, swoją wierność. Niestety, pośród "obcych" chcemy za wszelką cenę ukryć to dobro, pokazać wręcz, że nas ta cała katolickość w ogóle "nie rusza". I tak żyjemy w tej schizofrenii, czasem nawet wierząc w to, że tak wypełniamy Ewangelię.


Chwila modlitwy

 

- Gdzieś głęboko w sercu zawsze będziemy oczekiwać, by nas doceniono, by nasze dobro było zauważone. Módlmy się jednak, żeby było tego pragnienia coraz mniej, bo im większą nagrodę weźmiemy na ziemi, tym mniejsza będzie nagroda w niebie.

 

- Dziś Środa Popielcowa, dzień postu, którego nikt z nas nie lubi, bo jest pewnym ciężarem. Módlmy się jednak, abyśmy w tym dniu umieli nie narzekać, nie skarżyć się, nie złościć w duchu, bo na tym przecież polega dzień pokuty, że ofiarujemy Bogu nie to co wygodne, ale właśnie to, co jest dla nas trudne.

 

- Jałmużna to dzielenie się dobrami, które często są przez nas zdobyte za ciężko zarobione pieniądze. Módlmy się, abyśmy pomimo pewnego żalu i poczucia straty umieli coś dać bardziej potrzebującym, którzy może nie mieli gdzie i nie mieli jak zarobić na życie.

 

- Choć wierzymy, że modlitwa to rozmowa z Bogiem, czasem odczuwamy, jakby nikogo po drugiej stronie nie było. Módlmy się, abyśmy nie uciekali z tego powodu w tłum, w jedynie publiczne modlitwy, bo choć nasze uczucia nic nie mówią, to Bóg nadal na nas czeka w naszej izdebce, na jeszcze bardziej osobistą rozmowę.  

 

Bogumiła Szewczyk
https://rozwazaniabogumily.wordpress.com

 

  

***

Biblia pyta:

Ach, twoje cudzołóstwa i twoje rżenie, twoja haniebna rozwiązłość! Na wyżynach i na polach widziałem twoje obrzydliwości. Biada tobie, Jerozolimo, iż nie poddajesz się oczyszczeniu! Dokądże jeszcze?
Jr 13,27

*** 

 

KSIĘGA IV, GORĄCA ZACHĘTA DO KOMUNII ŚWIĘTEJ
ROZDZIAŁ VI. PYTANIE, JAK NALEŻY PRZYGOTOWYWAĆ SIĘ DO KOMUNII ŚWIĘTEJ


1. Panie, kiedy porównuję Twoją potęgę i moją nicość, drżę z lęku i stoję pełen sprzeczności Ezd 9,6. Bo jeśli nie przystąpię, stracę życie, a jeśli zbliżę się niegodnie, Ciebie obrażę. Cóż więc mam czynić, Boże, moja pomocy Iz 50,7 i rado w każdej potrzebie?

2. Ukaż mi sam słuszną drogę, podaj mi sposób, jak w krótkim czasie przygotować się do Komunii świętej. Bo chciałbym wiedzieć, jak z oddaniem i czcią przygotować serce na zbawienne przyjęcie Twego Sakramentu, a także odprawienie tej wielkiej i Bożej ofiary.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

 

*** 

SKARGA

"Uszło szczęście, i próżno dotąd za nim chodzę!"
- Nie uszło, czeka ciebie na krzyżowej drodze.

Adam Mickiewicz

*** 

W pracy i w domu stwórz miejsce wolne od dymu.
 

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia' 

Patron Dnia



św. Marek Ewangelista

Druga Ewangelia została napisana przez św. Marka, który w Nowym Testamencie jest czasami zwany Janem Markiem. Zarówno on, jak i jego matka, Maria, byli wielce szanowani w pierwszych latach chrześcijaństwa, a dom jego matki w Jerozolimie był miejscem spotkań chrześcijan. Św. Marka wymienia się zwykle ze Św. Pawłem i Św. Barnabą, kiedy mowa jest o podróżach misyjnych na Cypr i dalej. Później podróżował już tylko ze Św. Barnabą. Wiemy również, że przebywał w Rzymie ze Św. Piotrem i Św. Pawłem. Tradycja sięgająca czasów Euzebiusza wskazuje na niego jako założyciela gminy aleksandryjskiej i pierwszego biskupa Aleksandrii. Św. marek jest autorem drugiej Ewangelii, napisał ją prawdopodobnie w Rzymie przed rokiem 60. Ewangelia powstała w języku greckim i była przeznaczona dla ludów nawróconych na chrześcijaństwo. Tradycja mówi także, iż Rzymianie prosili Św. Marka aby głosił nauki Św. Piotra. To tłumaczy pozycję jaką zajmuje Św. Piotr w tej Ewangelii.

jutro
: św. Aldy

wczoraj
dziś
jutro