logo
Sobota, 06 marca 2021 r.
imieniny:
Kolety, Jordana, Marcina, Róży, Wiktora – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama
 
Modlitwa z Biblią w ręku (Mt 6,1-6.16-18)


Chwila refleksji

 

Kiedy się modlicie, kiedy dajecie jałmużnę, kiedy pościcie, nie róbcie tego na pokaz - mówi Jezus do uczniów. Tak właśnie postępowali faryzeusze i Jezus wielokrotnie im to wypominał. Dobro lepiej czynić w ukryciu. Bóg je i tak dobrze widzi.

 

A nasza postawa często rozjeżdża się w dwie strony. Pośród "swoich", wierzących, chcemy koniecznie pokazać swoje dobro, swoją doskonałość, swoją wierność. Niestety, pośród "obcych" chcemy za wszelką cenę ukryć to dobro, pokazać wręcz, że nas ta cała katolickość w ogóle "nie rusza". I tak żyjemy w tej schizofrenii, czasem nawet wierząc w to, że tak wypełniamy Ewangelię.


Chwila modlitwy

 

- Gdzieś głęboko w sercu zawsze będziemy oczekiwać, by nas doceniono, by nasze dobro było zauważone. Módlmy się jednak, żeby było tego pragnienia coraz mniej, bo im większą nagrodę weźmiemy na ziemi, tym mniejsza będzie nagroda w niebie.

 

- Dziś Środa Popielcowa, dzień postu, którego nikt z nas nie lubi, bo jest pewnym ciężarem. Módlmy się jednak, abyśmy w tym dniu umieli nie narzekać, nie skarżyć się, nie złościć w duchu, bo na tym przecież polega dzień pokuty, że ofiarujemy Bogu nie to co wygodne, ale właśnie to, co jest dla nas trudne.

 

- Jałmużna to dzielenie się dobrami, które często są przez nas zdobyte za ciężko zarobione pieniądze. Módlmy się, abyśmy pomimo pewnego żalu i poczucia straty umieli coś dać bardziej potrzebującym, którzy może nie mieli gdzie i nie mieli jak zarobić na życie.

 

- Choć wierzymy, że modlitwa to rozmowa z Bogiem, czasem odczuwamy, jakby nikogo po drugiej stronie nie było. Módlmy się, abyśmy nie uciekali z tego powodu w tłum, w jedynie publiczne modlitwy, bo choć nasze uczucia nic nie mówią, to Bóg nadal na nas czeka w naszej izdebce, na jeszcze bardziej osobistą rozmowę.  

 

Bogumiła Szewczyk
https://rozwazaniabogumily.wordpress.com

 

  

***

Biblia pyta:

Ach, twoje cudzołóstwa i twoje rżenie, twoja haniebna rozwiązłość! Na wyżynach i na polach widziałem twoje obrzydliwości. Biada tobie, Jerozolimo, iż nie poddajesz się oczyszczeniu! Dokądże jeszcze?
Jr 13,27

*** 

 

KSIĘGA IV, GORĄCA ZACHĘTA DO KOMUNII ŚWIĘTEJ
ROZDZIAŁ VI. PYTANIE, JAK NALEŻY PRZYGOTOWYWAĆ SIĘ DO KOMUNII ŚWIĘTEJ


1. Panie, kiedy porównuję Twoją potęgę i moją nicość, drżę z lęku i stoję pełen sprzeczności Ezd 9,6. Bo jeśli nie przystąpię, stracę życie, a jeśli zbliżę się niegodnie, Ciebie obrażę. Cóż więc mam czynić, Boże, moja pomocy Iz 50,7 i rado w każdej potrzebie?

2. Ukaż mi sam słuszną drogę, podaj mi sposób, jak w krótkim czasie przygotować się do Komunii świętej. Bo chciałbym wiedzieć, jak z oddaniem i czcią przygotować serce na zbawienne przyjęcie Twego Sakramentu, a także odprawienie tej wielkiej i Bożej ofiary.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

 

*** 

SKARGA

"Uszło szczęście, i próżno dotąd za nim chodzę!"
- Nie uszło, czeka ciebie na krzyżowej drodze.

Adam Mickiewicz

*** 

W pracy i w domu stwórz miejsce wolne od dymu.
 

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia' 

Patron DniaŚw. Koleta
 dziewica

Św. Koleta (Nicolette Boilet) urodziła się we Francji, w roku 1381. Po śmierci rodziców, w wieku 22 lat, została pustelnicą żyjącą według reguły trzeciego zakonu św. Franciszka. Po czterech latach została natchniona do wprowadzenia surowej reguły w zakonie klarysek. Za zgodą papieża Benedykta XIII podjęła się misji reformy trzeciego zakonu św. Franciszka. Św. Koleta jako generalna przełożona zakonu podróżowała po całej Francji, Sabaudii i Niemczech, zakładając nowe lub reformując istniejące zakony. W ciągu czterdziestoletniej działalności musiała przezwyciężyć wiele duchowych i fizycznych trudności; efektem tej pracy było ustanowienie siedemnastu nowych klasztorów. Śmierć zastała tę świętą i niestrudzoną pracownicę Bożą w Gandawie w roku 1447.

jutro: św. Perpetuy i Felicyty

wczoraj
dziś
jutro