logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Często świętość może kojarzyć się nam z jakąś całkowitą bezinteresownością. Święty to człowiek, który poświęca się i nic w zamian nie oczekuje. Czy są tacy ludzie? Czy matka, która poświęca się swoim dzieciom nie oczekuje w zamian choćby tego, żeby jej dzieci byli uczciwymi ludźmi?  Czy by miała siły i motywacje do poświęceń, gdyby wiedziała, że jej trudy pójdą na marne? Można rozumieć św. Piotra, który w imieniu wszystkich apostołów pyta Jezusa: „Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą” (Mk 10, 28). Być może św. Piotr oczekiwał już jakiejś ziemskiej rekompesaty. Czy nie miał do tego prawa? Czy musimy czynić, to co słuszne, nie oczekując żadnej nagrody?

A tak głosili niektórzy filozofowie. Nauczali, że powinniśmy czynić, to co należy i nic nie oczekiwać w zamian. Różni  filozofowie głosili różne nauki. Niektórzy z nich, tak jak faryzeusze, oczekiwali od innych ludzi to, w co sami nie wierzyli, ani chcieli wypełniać.

Na pytanie Piotra Jezus odpowiada: „Nikt nie opuszcza domu, braci sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie i Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym” (Mk 10, 29-30). Jezus jednak nic nie mówi o osobistych korzyściach np. materialnych czy finansowych. Wskazuje na coś nieskończenie więcej. Ich dobrowolne ubóstwo będzie ubogacało innych.

Przepowiadanie Ewangelii sprawi, że dla Chrystusa pozyskają stokroć więcej ludzi od tych których opuścili. Zdobędą dla Niego nowych braci siostry, matki i ojców. I pól, a więc nowe tereny dla Chrystusa. Jednak będzie się to działo wśród prześladowań a więc cierpień. Ewangelia przecież jest w opozycji do ducha tego świata. Świat propaguje swoje, ziemskie wartości i próbuje ograniczyć ludzkie horyzonty do tu i teraz, do tylko ziemskich aspiracji. Ewangelia kieruje do nieba, a świat chce niebo mieć już tu na ziemi i to za wszelką cenę, nawet kosztem Bożych przykazań, bo nie wierzy w życie wieczne po śmierci. Na ziemi jednak Chrystus nikomu nie obiecuje nieba. Podczas objawień w Lourdes Matka Boża powiedziała św. Bernadecie: „Obiecuję ci szczęście, ale nie na ziemi”. Świętość jest warunkiem jego osiągnięcia. Tą osobistą świętość musimy osiągnąć już tu na ziemi, jeżeli nie zdążymy, to w czyśccu. Dlatego też jako podróżni w drodze do nieba, „bądźcie trzeźwi, miejcie doskonałą nadzieję na łaskę, która wam przypadnie przy objawieniu Jezusa Chrystusa” (1P 1,13). 
 
diakon Franciszek
diakonfranciszek@gmail.com
 
***

Człowiek pyta:


Twoje święte miasta są opustoszałe, Syjon jest pustkowiem, Jerozolima - odludziem.
Świątynia nasza, święta i wspaniała, w której Cię chwalili nasi przodkowie, stała się pastwą pożaru, i wszystko, cośmy kochali, zmieniło się w zgliszcza.
Czyż na to wszystko możesz być nieczuły, Panie? Czy możesz milczeć, by nas przygnębić nad miarę?

Iz 64, 9-11

***

Różne losy świętych i grzesznych w życiu i po śmierci, Mdr 3

1. Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka.
2. Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście
3. i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju.
4. Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności.
5. Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich, Bóg ich bowiem doświadczył i znalazł ich godnymi siebie.
6. Doświadczył ich jak złoto w tyglu i przyjął ich jak całopalną ofiarę.
7. W dzień nawiedzenia swego zajaśnieją i rozbiegną się jak iskry po ściernisku.
8. Będą sądzić ludy, zapanują nad narodami, a Pan królować będzie nad nimi na wieki.
9. Ci, którzy Mu zaufali, zrozumieją prawdę, wierni w miłości będą przy Nim trwali: łaska bowiem i miłosierdzie dla Jego wybranych.
10. A bezbożni poniosą karę stosownie do zamysłów, bo wzgardzili sprawiedliwym i odstąpili od Pana:
11. nieszczęsny bowiem, kto mądrością gardzi i karnością. Nadzieje ich płonne, wysiłki bezowocne, bezużyteczne ich dzieła.
12. Żony ich głupie, przewrotne ich dzieci, przeklęty ich ród!

***

WALKA ZE SMOKIEM

Ilekroć złą myśl w duszy dobra przezwycięża,
Tylekroć święty Michał strąca z niebios węża.
Adam Mickiewicz

***

Módl się. Jest w tym niezmierzona siła.

H. Jackson Brown, Jr. Mały poradnik życia 

Patron Dnia



św. Wojciech
biskup i męczennik, główny patron Polski

 

Św. Wojciech pochodził z rodu Sławników w Czechach. Urodził się około roku 956. Przy bierzmowaniu otrzymał imię Adalbert. Po starannym wykształceniu w szkole katedralnej w Magdeburgu Został biskupem Pragi. W skutek waśni rodowych opuścił Pragę i za pozwoleniem papieża wstąpił do benedyktyńskiego opactwa św. Bonifacego w Rzymie, i złożył tam śluby. Na polecenie papieża wrócił do Pragi, ale musiał ją powtórnie opuścić. Przybył do Polski, na dwór króla Bolesława Chrobrego i z jego pomocą wyruszył głosić Ewangelię pogańskim Prusom. Został zabity 23 kwietnia 997 roku. Jego ciało wykupiono i złożono w Gnieźnie, które stało się siedzibą pierwszej metropolii w Polsce.

jutro: św. Fidelisa

wczoraj
dziś
jutro