logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

„Na modlitwie nie bądzcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani ( Mt 6, 7).
 
Wielkim duchowym niebezpieczeństwem w naszej pobożności jest rutyna. Jezus nazywa to gadatliwością. Ludzie na zewnątrz wymawiają religijne formułki bez wewnętrznego przeżywania, stąd też takie modlitwy ulegają wypaczeniu. Możliwości dewiacji są tu dość duże. Modlitwa czy też jakieś nabożeństwo może być w niewłaściwym czasie albo miejscu, czy też w nieodpowiedniej formie. Zły duch może inspirować do odmawiania wielkiej ilości różnych nabożeństw i modlitw byle tylko odciągnąć człowieka od spełniania swoich obowiązków życiowych. W rezultacie dochodzi do tego, że niektórzy ludzie zaczynają żyć, tak jak by byli w zakonie, zaniedbując swoje obowiązki wobec swoich własnych rodzin. Pobożność wtedy staje się celem a nie środkiem. Tego typu ludzie będą się podejmowali różnych dzieł ponad ich siły i możliwości. Wiele rzeczy będzie wtedy zaczętych ale nieskończonych albo zrobionych byle jak. Swiętość nie polega jednak na robieniu wielu rzeczy, ale na jak najdoskonalszym wypełnianiu swoich obowiązków życiowych. Modlitwy mają nam tutaj pomóc a nie przeszkodzić.
 
Różni ludzie mają różne obowiązki. Inne są obowiązki ludzi żyjących w zakonach a inne ludzi żyjących w małżeństwie. Ludzie obarczeni nadmiernymi zadaniami, przemęczeni, zestresowani, będą ciągle w drażliwym i kłótliwym nastroju, a złemu duchowi o to właśnie chodzi. Innych zaś pod płaszczykiem pokory będzie kusił do bezczynności i duchowego lenistwa wmawiając im, że do wyższych spraw się nie nadają.
 
W końcu, nie ilość modlitw się liczy, ale jakość wewnętrznego życia. To nie znaczy, że ilość modlitw nie ma znaczenia. Ewangeliści wiele razy podkreślali, że Jezus modlił się nieraz całymi nocami. Ten przykład Chrystusa naśladowali święci, którzy wiele się modlili. Modlitwy są kluczem do nieba i nigdy ich nie jest za dużo, jeżeli tylko spełniają warunki dobrej modlitwy. Święta Teresa z Avila raz się wyraziła, że gdyby mogła wejść na tak wysoką górę, aby wszyscy mogli ją usłyszeć, to by wypowiedziała tylko trzy słowa: „Módlcie się, módlcie się i módlcie się”.
 
diakon Franciszek
diakonfranciszek@gmail.com 
 
***
Człowiek pyta:


Mojżesz rzekł Bogu: Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?
Wj 3,13

A jeśli nie uwierzą i nie usłuchają słów moich, mówiąc, że Pan nie ukazał mi się wcale?
Wj 4,1

***

Wartość mądrości, Prz 3

13. Szczęśliwy, kto mądrość osiągnął, mąż, który nabył rozwagi:
14. bo lepiej ją posiąść niż srebro, ją raczej nabyć niż złoto,
15. zdobycie jej lepsze od pereł, nie równe jej żadne klejnoty.
16. W prawicy swej trzyma ona dni długie, w lewicy - bogactwo, pomyślność;
17. jej drogi drogami miłymi, ku szczęściu wiodą wszystkie jej ścieżki.
18. Dla tego, co strzeże jej, drzewem jest życia, a kto się jej trzyma - szczęśliwy.
19. Pan umocnił ziemię mądrością, niebiosa utwierdził rozumem.
20. Przez Jego wiedzę wytrysły odmęty, a rosę spuszczają obłoki.
21. Przezorności, rozwagi, strzeż, mój synu, niech one ci z oczu nie schodzą,
22. a życiem twej duszy się staną, wdzięczną ozdobą dla szyi.
23. I drogą swą pójdziesz bezpiecznie, bo noga się twoja nie potknie;
24. gdy spoczniesz, nie zaznasz trwogi, zaśniesz, a sen twój będzie przyjemny.
25. Nagły strach cię nie przerazi ni klęska, gdy dotknie przewrotnych;
26. bo z tobą jest Pan, przed sidłem twą nogę ochroni.

***

ZGODA

Wtenczas tylko rzetelnie pogodzisz się z wrogiem,
Jeśli ty i wróg pierwej zgodzicie się z Bogiem.
Adam Mickiewicz

***

Napełniaj bak, jest jest opróżniony w trzech czwartych.

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia'  

Patron Dnia



św. Marek Ewangelista

Druga Ewangelia została napisana przez św. Marka, który w Nowym Testamencie jest czasami zwany Janem Markiem. Zarówno on, jak i jego matka, Maria, byli wielce szanowani w pierwszych latach chrześcijaństwa, a dom jego matki w Jerozolimie był miejscem spotkań chrześcijan. Św. Marka wymienia się zwykle ze Św. Pawłem i Św. Barnabą, kiedy mowa jest o podróżach misyjnych na Cypr i dalej. Później podróżował już tylko ze Św. Barnabą. Wiemy również, że przebywał w Rzymie ze Św. Piotrem i Św. Pawłem. Tradycja sięgająca czasów Euzebiusza wskazuje na niego jako założyciela gminy aleksandryjskiej i pierwszego biskupa Aleksandrii. Św. marek jest autorem drugiej Ewangelii, napisał ją prawdopodobnie w Rzymie przed rokiem 60. Ewangelia powstała w języku greckim i była przeznaczona dla ludów nawróconych na chrześcijaństwo. Tradycja mówi także, iż Rzymianie prosili Św. Marka aby głosił nauki Św. Piotra. To tłumaczy pozycję jaką zajmuje Św. Piotr w tej Ewangelii.

jutro
: św. Aldy

wczoraj
dziś
jutro