logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

[rozważania wielkopostne: 02.03]
Spełnione i niespełnione prośby (Mt 7:7-12)

Ilu z nas prosiło, a jednak nie otrzymało (dokładnie tego, o co prosiło); ilu szukało, a jednak nie znalazło (tego co, tak bardzo chciało znaleźć); ilu kołatało, dobijało się, a jednak nie zostało im otworzone (i nie mogli wejść do środka).

Czy zatem słowa Jezusa skierowane do jego uczniów w zapisie Mateusza, że jednak kto prosi otrzymuje, kto szuka znajduje, a kołaczącemu otworzą, są myśleniem życzeniowym? Owszem, zdarza się, że uzyskujemy to czego pragniemy, o co prosimy. Jednak zdarza się równie często, że mamy poczucie bezskuteczności naszych działań.

A może wcale nie chodzi o to, żeby zawsze dostawać to, czego się chce, albo co wydaje się nam, że jest nam niezbędne i potrzebne?

Dalej Jezus mówi, że jego uczniowie, chociaż źli, umieją dawać dobre dary, czyli są jakby po stronie tych, do których się ktoś zwraca o wysłuchanie, o pomoc, o otwarcie drzwi. Ostatnie zdanie Jezusa potwierdza, że chodzi o to, co czynimy sobie nawzajem, a więc czy odpowiadamy na prośby, potrzeby innych, czy troszczymy się jeden o drugiego. A jeszcze chwilę przedtem mówi, że Ojciec, który jest w niebie da to, co dobre tym którzy go proszę. A co jest dobre, o co możemy prosić Boga?

Wydaje się, że konkluzja nasuwa się sama. Najlepiej prosić o to, żeby móc odpowiadać na prośby innych. Może właśnie tak buduje się Królestwo Niebieskie…?

Grzegorz Misiewicz 
***
 
Bóg pyta:

Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie.
Iz 49,15

***

Grzech zamyka drogę do mądrości, Mdr 1

1. Umiłujcie sprawiedliwość, sędziowie ziemscy! Myślcie o Panu właściwie i szukajcie Go w prostocie serca!
2. Daje się bowiem znaleźć tym, co Go nie wystawiają na próbę, objawia się takim, którym nie brak wiary w Niego.
3. Bo przewrotne myśli oddzielają od Boga, a Moc, gdy ją wystawiają na próbę, karci niemądrych.
4. Mądrość nie wejdzie w duszę przewrotną, nie zamieszka w ciele zaprzedanym grzechowi.
5. Święty Duch karności ujdzie przed obłudą, usunie się od niemądrych myśli, wypłoszy Go nadejście nieprawości.

 

***

WIERZCHOŁEK I PODSTAWA

Na głębszych fundamentach wyższy mur stać może,
I wyższy rozum tylko na głębszej pokorze.

Adam Mickiewicz

***

Bądź podejrzliwy wobec wszystkich polityków.

H. Jackson Brown, Jr. Mały poradnik życia

Patron Dnia



Św. Guntram
 
król

Św. Guntram, czwarty syn Klotara I, był królem Burgundii i dużej części Akwitanii w latach 561-592. Cieszył się za życia popularnością wśród poddanych, którzy potem czcili go jak świętego. Kiedy jego ziemie zaczęła pustoszyć epidemia, pilnował, aby najbiedniejsi i dotknięci chorobą mieli opiekę, narzucił sobie surowe posty, a w końcu złożył siebie jako ofiarę Boskiej sprawiedliwości, aby ocalić swój lud. Św. Guntram był władcą sprawiedliwym i gorliwym krzewicielem wiary. Wniósł znaczny wkład w organizację trzech synodów, aby podnieść dyscyplinę kleru; hojnie uposażał kościoły i klasztory.

jutro: św. Józefa z Arymatei

wczoraj
dziś
jutro