logo
Niedziela, 21 października 2018 r.
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza, Jakuba Strzemię, Urszuli – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 

ISMCH

___________________
 
 reklama
 
"Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie" (Mt 10, 7).
 
Chrystus wysyła apostołów i tych wszystkich, którzy uwierzyli, do głoszenia Ewangelii. Ewangelia znaczy Dobra Nowina. Mamy głosić z entuzjazmem i z radością. Takim głosicielem Ewangelii był patron dzisiejszego dnia, św. Barnaba. On głosił i żył Ewangelią, jak czytamy w Dziejach Apostolskich:  "Wysłano do Antiochii Barnabę. Gdy on przybył i zobaczył działanie łaski Bożej, ucieszył się i zachęcał wszystkich, aby całym sercem wytrwali przy Panu; był bowiem człowiekiem dobrym i pełnym Ducha Świętego i wiary. Pozyskano wtedy wielką rzeszę dla Pana" (Dz 11, 23-24).
 
Jeżeli sami mamy wątpliwości i brak nam entuzjazmu, któż wtedy nam uwierzy? Sama treść i prawda Ewangelii to za mało, aby innych przekonać, gdy brakuje nam, uczniom Jezusa, radości, entuzjazmu i co najważniejsze wytrwałości. A przecież mamy wielkie powody do radości - pomimo różnych problemów i nawet cierpień, których na ziemi nie możemy uniknąć.  Niebo jest otwarte! Możemy się tam dostać. Powinniśmy tak żyć i tak nauczać, aby jak najwięcej ludzi osiągnęło zbawienie. O tej radości i entuzjazmie czytamy w dzisiejszym psalmie:
 
Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się i weselcie, i grajcie!

Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry,
przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy,
przy trąbach i dźwięku rogu
na oczach Pana, Króla, się radujcie.
(Ps 98)
 
diakon Franciszek
diakonfranciszek@gmail.com 

***

Człowiek pyta:

Dlaczego Twoi uczniowie postępują wbrew tradycji starszych? Bo nie myją sobie rąk przed jedzeniem.
On im odpowiedział: Dlaczego i wy przestępujecie przykazanie Boże dla waszej tradycji?

Mt 15, 2-3

***

KSIĘGA I, Zachęty pomocne do życia duchowego
Rozdział VIII, O UNIKANIU POUFAŁOŚCI
 
1. Nie przed każdym otwieraj serce, jedynie mądremu i pobożnemu możesz się zwierzyć Syr 10,1. Unikaj zbyt młodych i obcych. Nie schlebiaj bogatym i nie narzucaj się możnym Prz 25,6.

Trzymaj się pokornych, prostych, pobożnych i życzliwych, a mów z nimi o rzeczach ważnych Syr 37,12. Nie spoufalaj się z jedną kobietą, ale wszystkie dobre niewiasty polecaj Bogu. Pragnij być bliskim tylko Bogu i Jego aniołom, a nie szukaj znajomości z ludźmi.

2. Trzeba mieć miłość ku wszystkim, ale poufałość wcale nie jest potrzebna. Zdarza się czasem, że o kimś nie znanym krąży najlepsza opinia, ale skoro się pojawi, sam jego widok odstręcza. Nieraz wydaje nam się, że staniemy się ludziom milsi w bliskiej zażyłości, a tymczasem jeszcze bardziej odwracają się od nas, gdy poznają z bliska nasze wady.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa' 

Patron Dniabł. Jakub Strzemię
biskup

Bł. Jakub urodził się w roku 1340. Jako młodzieniec wstąpił do zakonu franciszkanów. Zasłynął jako gorliwy misjonarz wschodnich kresów. W roku 1391 został arcybiskupem halicko-lwowskim. Z wielką gorliwością organizował życie religijne w rozległej archidiecezji. Odznaczał się gorącym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. Cieszył się zaufaniem króla Władysława Jagiełły. Umarł 20 października 1409 roku.

jutro: św. Salomei

wczoraj
dziś
jutro