logo
Środa, 22 września 2021 r.
imieniny:
Maurycego, Milany, Tomasza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
___________________
 
 reklama
 
Z niedzielnej Ewangelii...
24. Niedziela Zwykła, rok B
 
"...On ich zapytał:
A wy za kogo Mnie uważacie?" (Mk 8,29)

No przecież znasz odpowiedź. Chodziłeś na religię. Jezus to druga Osoba Boska, Bóg, Mesjasz, Mistrz, Zbawiciel, Pasterz, Król. Długo by wymieniać. Po co Jezus pyta skoro wie, że wiesz?

"...On ich zapytał:
A wy za kogo Mnie uważacie?"

No przecież znasz odpowiedź. Chodziłeś na religię. Ale żeby tak nagle pamiętać? Egzamin zdawać? Normalne, że to z pamięci ucieka i o północy o wiele trudniej wymyślić.

"...On ich zapytał:
A wy za kogo Mnie uważacie?"

No przecież znasz odpowiedź. Chodziłeś na religię. Ale apostołowie znali Jezusa osobiście, byli z Nim całymi dniami i chyba znali wszystkie Jego tajemnice. A ich też zapytał. Oni też musieli się nad tym zastanowić.

"...On ich zapytał:
A wy za kogo Mnie uważacie?"

Bo to nie o formułki chodziło. Nie o wiedzę teologiczną. To nie był egzamin. Jezus pyta każdego z nas: kim jestem dla CIEBIE? Właśnie dla ciebie? Czy po tylu latach chodzenia po świecie razem z Jezusem, naprawdę wiemy kim On dla nas jest? Kim jest właśnie i tylko dla mnie?

“A wy za kogo Mnie uważacie?”

Bogumiła Szewczyk
https://rozwazaniabogumily.wordpress.com  

 

***

Człowiek pyta:

Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?
J 14,5

 

***


KSIĘGA III, O wewnętrznym ukojeniu
Rozdział XXXIII. O NIESTAŁOŚCI SERCA I O CELU OSTATECZNYM, JAKIM JEST OSIĄGNIĘCIE BOGA

 

1. Synu, staraj się nie ufać uczuciom; co dziś jest, szybko się odmienia. Póki żyjesz, podlegasz przemianom, choćbyś i nie chciał Rz 8,20; to jesteś wesoły, to smutny, to spokojny, to skłopotany, raz pobożny, to znów obojętny, raz pilny, to znów leniwy, raz poważny, to znów niefrasobliwy.

Ale kto mądry i pełen wewnętrznego doświadczenia, stoi ponad tą zmiennością, nie zważając na to, co czuje, ani na to, skąd powieje wiatr odmienny, lecz cały wysiłek jego ducha kieruje się ku oczekiwanemu i upragnionemu celowi.
Bo w ten sposób może pozostać jednaki i zawsze ten sam i pośród tylu wydarzeń losu zdoła spojrzeniem szybować wprost ku mnie.

2. Zaś im czystsze będzie oko Mt 6,22, tym pewniej będzie szedł przez burze życia. Lecz jakże często czystość oka się zaciemnia, bo zwraca się ono gwałtownie ku każdemu pięknu, jakie napotyka. Rzadko się zdarza człowiek całkowicie wolny od przymusu poszukiwania we wszystkim samego siebie.

Tak Żydzi przybywali do Betanii, do Marty i Marii J 11,19, nie dla samego Jezusa, lecz aby ujrzeć Łazarza J 12,9. Trzeba więc oczyszczać swój wzrok, aby stał się prosty i prawy, a omijając całą pośrednią rozmaitość świata, kierował się wprost ku mnie.

 

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

 

***

Nie załatwiaj niczego w gniewie.

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia' 

Patron DniaŚw. Tomasz z Villanueva
 
biskup, patron Walencji

Św. Tomasz urodził się w roku 1488 w Królestwie Kastylii w Hiszpanii. Jego bardzo pobożni rodzice przekazali mu szczególny dar miłosierdzia dla biednych. Jako młodzieniec studiował, zdobył stopień magistra sztuk wyzwolonych, po czym został profesorem filozofii. Odbywszy nowicjat, otrzymał w roku 1520 święcenia kapłańskie i podjął prace duszpasterską. Gorliwością w spełnianiu obowiązków zasłużył sobie na miano apostoła Hiszpanii. W roku 1544 zgodził się zostać arcybiskupem Walencji. Był godnym naśladowania przykładem prostoty i pobożności, cieszył się też ogromnym zaufaniem swoich współbraci w biskupstwie. Ze względu na zły stan zdrowia nie mógł być obecny na soborze trydenckim, gdzie reprezentował go biskup Huesca. W roku 1555 św. Tomasz umarł.

jutro: św. Pio z Pietrelciny

wczoraj
dziś
jutro