logo
Poniedziałek, 26 października 2020 r.
imieniny:
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy, Demetriusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama
 

Z niedzielnej Ewangelii...

30. Niedziela Zwykła, rok A

 

 

"...Będziesz miłował Pana Boga swego
całym swoim sercem..." (Mt 22,37)

W zasadzie to kochasz Boga. Naprawdę... Gdyby tak nie było, nie robiłbyś wielu rzeczy. Niedzielna Msza św., pacierz, spowiedź. Przede wszystkim spowiedź. Nikt by cię nie zmusił. Tym bardziej inne drobiazgi: ksiądz po kolędzie, procesja, składka na tacę...

"...Będziesz miłował Pana Boga swego
całym swoim sercem..."

W zasadzie to kochasz Boga. Naprawdę... Choć pewne rzeczy zachowałeś tylko dla tradycji. Święcone, opłatek, kolędy. Czasem nawet ślub i chrzest bliższe są tradycji niż Boga. Ale ogólnie rzecz biorąc - kochasz Boga. Masz krzyż na ścianie i Pismo święte na półce...

"...Będziesz miłował Pana Boga swego
całym swoim sercem..."

W zasadzie to kochasz Boga. Naprawdę... A dla siebie masz tylko ten mały kącik w sercu. Taki mały. Ale gdy siadasz w tym kąciku - szczelnie zamykasz drzwi przed Bogiem. Gdyby tu zajrzał, trzeba by się zawstydzić. Trzeba by coś zmienić. Trzeba by posprzątać... Więc nie będziesz o Bogu myślał, gdy siedzisz w tym małym serca kąciku. Nie chcesz mieć wyrzutów sumienia...

"...Będziesz miłował Pana Boga swego
CAŁYM swoim sercem,
CAŁĄ swoją duszą,
CAŁYM swoim umysłem


Bogumiła Szewczyk
https://rozwazaniabogumily.wordpress.com

 
 
***

Biblia pyta:

Wcale nie macie się czym chlubić! Czyż nie wiecie, że odrobina kwasu całe ciasto zakwasza?
1 Kor 5,6

 

***

 

KSIĘGA IV, GORĄCA ZACHĘTA DO KOMUNII ŚWIĘTEJ
Rozdział XIV. O GORĄCEJ TĘSKNOCIE WIELU LUDZI POBOZNYCH DO CIAŁA CHRYSTUSOWEGO

Głos ucznia


1. Bezmierna jest Twoja dobroć, Panie, jaką chowasz dla wszystkich, co się Ciebie boją! Ps 31(30),20. Gdy przypominam sobie, z jaką pobożnością i wzruszeniem niektórzy pobożni ludzie przystępowali do Sakramentu Ołtarza, ogarnia mnie coraz większe zmieszanie i wstyd, że tak obojętnie, tak ozięble zbliżam się do Twego ołtarza, do Stołu Pańskiego, że jestem tak oschły i tak w głębi serca nieporuszony, że nie płonę cały przed Tobą, nie śpieszę gwałtownie w takim uniesieniu jak wielu ludzi pobożnych, którzy z wielkiej tęsknoty do Komunii i z tkliwej miłości ku Tobie nie mogli się powstrzymać od łez, ale ustami duszy i ciała zarazem przywierali z głębi serca do Ciebie, Boże, źródło żywe, nie mogąc ugasić ani zaspokoić swojego pragnienia Jr 2,13; Ps 42(41),2 inaczej, jak tylko przez przyjmowanie Twojego Ciała z radością i duchowym łaknieniem.

2. Jakże płomienna była ich wiara, sama w sobie będąca dowodem Twojej świętej obecności! Oni bowiem rzeczywiście poznają Pana po łamaniu chleba, bo serce ich pała, gdy Jezus kroczy obok nich Łk 24,30-35. Daleki jestem często od takiego wzruszenia i pobożności, od takiej gwałtownej miłości i zapału.

Bądź mi litościw Łk 18,13, Jezu, dobry, łagodny i przyjazny, i pozwól mnie, nędznemu Twemu żebrakowi, choć czasem odczuć coś z tego serdecznego wzruszenia miłości w Komunii świętej, spraw, aby moja wiara była coraz mocniejsza, nadzieja Twojej dobroci coraz doskonalsza, a miłość, gdy już raz zapłonie i skosztuje manny niebieskiej, aby nie opuszczała mnie nigdy.

3. Miłosierdzie Twoje może dać mi tę łaskę upragnioną 2 Kor 9,8 i gdy nadejdzie dzień Twojej wielkoduszności, odwiedzisz mnie łaskawie i tchniesz we mnie ducha żarliwej miłości Iz 4,4.

I chociaż na pewno nie spalam się w takiej tęsknocie, jaka była udziałem tych najpobożniejszych, to jednak za Twoją sprawą pragnę pragnienia, tego wielkiego, płomiennego pragnienia, modląc się i pragnąc stać się jednym z tych, którzy tak płomiennie Ciebie miłują, i należeć do ich błogosławionego grona.

 

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

 

***

Rób dużo zdjęć.

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia'  

Patron Dniaśw. Demetriusz
męczennik

Wszystko co na pewno wiadomo o św. Demetriuszu to to, że został umęczony podczas prześladowania za Dioklecjana w Sirmium w Dalmacji ok. roku 306. Począwszy od V wieku Tesalonika była ośrodkiem kultu św. Demetriusza. Jedna z legend mówi, że Święty był obywatelem Tesaloniki, którego uwięziono i bito bez sądu za głoszenie słowa Bożego. Jako święty był bardzo popularny a dziś nadal jest popularny na Wschodzie.

jutro: bł. Emiliany

wczoraj
dziś
jutro