logo
Niedziela, 17 października 2021 r.
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
___________________
 
 reklama
 

Modlitwa z Biblią w ręku (Łk 11,1-4)

 

Chwila refleksji

 

Jezus na prośbę Apostołów uczy nas modlitwy. Najpiękniejsza modlitwa: Ojcze nasz, słyszana z ust samego Syna Bożego. Prośba o Królestwo Boże i o chleb powszedni. Prośba o przebaczenie.

Ale czy powtarzając codziennie Ojcze nasz, na pewno wiemy o co prosimy? Czy naprawdę prosimy, by spełniła się Wola Boga, czy tylko o ten powszedni chleb? Ta modlitwa może być niebezpieczna, jeśli jest wypowiadana bezmyślnie. Szczególnie modlitwa o przebaczenie. Czy na pewno chcemy, by Bóg nie przebaczył nam naszych win, jeśli my nie umiemy albo nie chcemy wybaczyć naszym winowajcom? Wbrew pozorom o to się właśnie modlimy. Jak dobrze, że Bóg nie zawsze spełnia nasze prośby...

 

Chwila modlitwy

 

- Daj nam pragnienie nauczenia się prawdziwej modlitwy od Ciebie samego, naucz nas o to prosić, naucz nas szukać szkoły modlitwy w Biblii. Prosimy Cię Panie.

- Daj nam pragnienie miłości do wszystkich ludzi, aby w naszej modlitwie nigdy nie zabrakło próśb o ich potrzeby, ich pragnienia, bo wszyscy jesteśmy braćmi. Prosimy Cię Panie.

- Daj nam pragnienie częstego powracania do modlitwy Ojcze nasz, choć czasem wydaje nam się bardziej szczera modlitwa własnymi słowami, opowiadanie o sobie, przedstawianie własnych spraw. Prosimy Cię Panie.

- Daj nam Panie pragnienie przebaczenia każdemu każdej jego winy wobec nas, bo i my bardzo potrzebujemy i ludzkiego, i Twojego przebaczenia. Prosimy Cię Panie.

 

Bogumiła Szewczyk
https://rozwazaniabogumily.wordpress.com

 

***

Człowiek pyta:
Czemu Wszechmocny nie ustala terminów, a najbliżsi nie znają dni Jego?
Hi 24,1

***

KSIĘGA III, O wewnętrznym ukojeniu
Rozdział XXIV. O UNIKANIU WŚCIBSTWA W CUDZE ŻYCIE
 
1. Synu, nie bądź ciekawy i nie zajmuj się próżnymi dociekaniami. Cóż cię może obchodzić to albo owo? Ty idź za mną J 21,22. Co ci z tego, że ten jest taki lub owaki, tamten robi albo mówi to lub tamto? Nie będziesz odpowiadać za innych, ale będziesz musiał zdać sprawę z siebie samego Rz 14,12. Po cóż się więc w to mieszasz?

Ja znam wszystkich i widzę wszystko, co istnieje, wiem, jaki kto jest i co myśli, i czego żąda, i jaki cel sobie stawia.
Mnie więc wszystko winieneś zostawić, ty zaś troszcz się, abyś nie stracił wewnętrznego pokoju, i krzątającym się pozwól się krzątać, ile im się podoba. A za każdy postępek i każde słowo odpowiedzą przede mną, bo mnie nie można oszukać.

2. Nie staraj się o cień wielkiej sławy ani o liczne przyjaźnie, ani o miłość ludzką. Wszystko to bowiem wprowadza tylko roztargnienie i zagęszcza w sercu ciemność.

Chętnie mówiłbym do ciebie dłużej i odsłonił rzeczy ukryte, gdybyś oczekiwał mojego przybycia z utęsknieniem i otwierał mi zawsze drzwi serca Ap 3,20. Bądź czujny, trwaj w modlitwie 1 P 4,7 i stawaj się coraz bardziej pokorny Syr 3,20.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

***

WZAJEMNOŚĆ

Ile się dusza wzruszy, tyle Boga wzruszy;
O ile dusza w Bogu, o tyle Bóg w duszy.
Adam Mickiewicz

***

Wymieniaj baterie w systemie alarmu przeciwpożarowego zawsze w dniu 1 stycznia.
H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia'

Patron Dniaśw. Ignacy Antiocheński
 
biskup i męczennik

Św. Ignacy był drugim następcą św. Piotra na biskupstwie w Antiochii. Za czasów cesarza Trajana został skazany na pożarcie przez dzikie zwierzęta. W tym celu wysłano go do Rzymu. Z drogi pisał listy do gmin chrześcijańskich wyrażając w nich gorące pragnienie męczeństwa. Listy te są ważnym dokumentem wiary pierwotnego Kościoła. Św. Ignacy osiągnął koronę męczeństwa w Rzymie około roku 107. Imię jego wymienia się w Kanonie rzymskim.

jutro: św. Łukasza

wczoraj
dziś
jutro