logo
Niedziela, 17 października 2021 r.
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
___________________
 
 reklama
 

Modlitwa z Biblią w ręku (Łk 11,42-46)

 

Chwila refleksji

 

Jezus znów zwraca się do faryzeuszy. Kolejne "biada wam". Bo chcecie być pierwsi. bo jesteście jak groby niewidoczne, bo nakładacie na ludzi ciężary, których sami nie nosicie.

 

I kolejna nadzieja, że to nie do nas było. Że to do tych gorszych. I do tych ważniejszych. My nie narzucamy żadnych ciężarów. A że mamy inne kryteria grzechu cudzego i grzechu własnego, to przecież zupełnie inna sprawa, Panie Boże. No powiedz, że to zupełnie inne sprawa...

 

Chwila modlitwy

 

- Abyśmy nie oszukiwali samych siebie, dając Bogu nawet w nadmiarze, ale tylko to co sami chcemy, a nie dając tego, co powinniśmy. Pomóż nam Panie.

- Abyśmy, nawet siadając ostentacyjnie na ostatnim miejscu, nie uważali w głębi serca, że nam się tak naprawdę należy miejsce w pierwszym rzędzie. Pomóż nam Panie.

- Abyśmy nie wyszukiwali innym obowiązków i nie podawali własnych przykazań, których Kościół wcale nie nakazuje, a co najwyżej proponuje do dobrowolnego wyboru. Pomóż nam Panie.

- Abyśmy nie obrażali się na Boga, gdy poprzez Biblię lub przez innego człowieka mówi do nas ostrzejsze słowa, przez które chce odsłonić, ukrywaną głęboko w sercu, naszą faryzejską naturę. Pomóż nam Panie.

 

Bogumiła Szewczyk
https://rozwazaniabogumily.wordpress.com

 

 

***


Zły duch pyta:

Znam Jezusa i wiem o Pawle, a wy coście za jedni?
Dz 19,15

***

 

KSIĘGA III, O wewnętrznym ukojeniu
Rozdział LVII. 
O TYM, ŻE CZŁOWIEK NIE POWINIEN ROZPACZAĆ, GDY ZDARZY MU SIĘ, ŻE UPADNIE


1. Synu, bardziej miła mi jest cierpliwość i pokora wobec trudności niż wielkie ukojenie i pobożność w pomyślności. Czemuż tak cię zasmuca byle słowo zwrócone przeciw tobie? Nawet gdyby to było coś większego, nie trzeba się przejmować. Przeczekaj, to minie, nie jest to ani pierwsze, ani nowe, nie będzie też ostatnie, jeśli dłużej pożyjesz.

Jesteś dzielny, i owszem, dopóki nie zjawi się przeszkoda. Umiesz i poradzić, i innych podtrzymać na duchu, ale gdy tylko do twoich drzwi zbliży się nagle cierpienie, braknie ci rady i siły. Dowiedz się, że jesteś słaby, stwierdzasz to przecież często w najdrobniejszych rzeczach, a jednak gdy cię coś podobnego spotyka, pamiętaj, że to dla twojego dobra. 

2. Usuń urazę z serca, tak całkowicie jak tylko potrafisz, i jeśli cię nawet coś bardzo dotknęło, niech cię to nie załamuje i na długo myśli nie zaprząta. A przynajmniej staraj się znieść przykrość cierpliwie, jeśli nie radośnie. Nawet gdy czegoś słuchasz niechętnie i z wielką przykrością, pohamuj się, niech nie padnie z twoich ust żadne pochopne słowo, które mogłoby kogoś zgorszyć.

Szybko uspokoi się wzburzona myśl, a ból wewnętrzny ukoi łaska, gdy powróci Iz 49,18. Oto ja jestem, mówi Pan, gotów ci pomagać i łagodzić nadmierne trudy, jeśli tylko mi zaufasz i z ufnością mnie wezwiesz.

3. Bądź dzielny i pamiętaj, że przyjdzie ci znieść jeszcze gorsze rzeczy. Nie wszystko stracone Ba 4,30.21, choć widzisz, że coraz częściej ogarnia cię niepokój i osaczają pokusy. Tyś człowiek, nie Bóg, ciało, nie duch anielski.

Jakże mógłbyś trwać zawsze w niezachwianej cnocie, kiedy zabrakło jej nawet aniołom w niebie i pierwszemu człowiekowi w raju?

Ja podnoszę zasmuconych na duchu, a tych, co znają swoją słabość, wznoszę ku mojej boskości Hi 5,11.

4. Panie, błogosławione niech będzie Twoje słowo, słodsze moim ustom niż miód i plaster miodowy Ps 19(18),11; 119(118),103. Cóż bym począł wśród tylu udręk i niepokojów, gdybyś Ty nie pokrzepiał mnie swymi słowami? Bylem tylko dopłynął do portu zbawienia, po cóż mam się martwić, co i ile przecierpię? Daj mi koniec dobry, daj szczęśliwe odejście ze świata. Pamiętaj o mnie, Boże Ne 13,22, i prowadź mnie prostą drogą do Twojego Królestwa. Amen.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

 

***

Mów jak najczęściej 'dziękuję'.
Mów jak najczęściej 'proszę'.

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia'  

Patron Dnia



św. Ignacy Antiocheński
 
biskup i męczennik

Św. Ignacy był drugim następcą św. Piotra na biskupstwie w Antiochii. Za czasów cesarza Trajana został skazany na pożarcie przez dzikie zwierzęta. W tym celu wysłano go do Rzymu. Z drogi pisał listy do gmin chrześcijańskich wyrażając w nich gorące pragnienie męczeństwa. Listy te są ważnym dokumentem wiary pierwotnego Kościoła. Św. Ignacy osiągnął koronę męczeństwa w Rzymie około roku 107. Imię jego wymienia się w Kanonie rzymskim.

jutro: św. Łukasza

wczoraj
dziś
jutro