logo
Niedziela, 17 października 2021 r.
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
___________________
 
 reklama
 

Z niedzielnej Ewangelii...
29. Niedziela Zwykła, rok B


“...Nauczycielu, chcemy żebyś nam uczynił
to, o co Cię poprosimy...” (Mk 10,35)

 

Bóg nie spełnił twojej prośby. Dlaczego? Tak gorąco prosiłeś, tak długo się modliłeś, tyle rzeczy obiecywałeś. A tu nic. Wszystko jest jak było. Wszystko po staremu. Wszystko przepadło... Więc zaczynasz mieć z Panem Bogiem “ciche dni”. Nie umiesz inaczej...

 

“...Nauczycielu, chcemy żebyś nam uczynił
to, o co Cię poprosimy...”

 

Bóg nie spełnił twojej prośby. Dlaczego?... To “dlaczego” kierujesz do Boga. Tym “dlaczego” winisz Boga, oskarżasz o brak miłosierdzia. To “dlaczego” rośnie jak wysoki mur pomiędzy Nim a tobą. Nie widzisz tylko, że ten mur rośnie po twojej stronie. Tylko po twojej stronie...

 

“...Nauczycielu, chcemy żebyś nam uczynił
to, o co Cię poprosimy...”

 

Bóg nie spełnił twojej prośby. Dlaczego?... Czasem trzeba odpowiedzi poszukać po twojej stronie pytania. Po stronie twojej, nie Boga. Czasem długo trzeba szukać tej odpowiedzi. Czasem trzeba przeżyć wiele bólu, nim się zrozumie jak było lepiej. Jak było lepiej nie na “dziś”, ale na zawsze...

 

“...Jezus im odparł:
>Nie wiecie, o co prosicie<...”

 

Bogumiła Szewczyk
https://rozwazaniabogumily.wordpress.com

 

***

 

Biblia pyta:

Pytam więc: Czyż Bóg odrzucił lud swój? 
Czyż nie wiecie, co mówi Pismo o Eliaszu, jak uskarża się on przed Bogiem na Izraela?
Co głosi odpowiedź Boża?
 
Rz 11, 1-4

***

 

KSIĘGA IV, GORĄCA ZACHĘTA DO KOMUNII ŚWIĘTEJ
Rozdział VIII, O OFIERZE CHRYSTUSA NA KRZYŻU I OFIAROWANIU SIEBIE

 

Głos Umiłowanego

1. Tak jak ja nago rozłożywszy ramiona na krzyżu ofiarowałem sam siebie za twoje grzechy Bogu Ojcu, do tego stopnia, że nic nie pozostało we mnie, czego nie oddałbym w ofierze przebłagalnej Bogu Iz 53,7; Hbr 9,28, tak i ty powinieneś codziennie składać siebie dobrowolnie w ofierze czystej i świętej we Mszy tak szczerze, jak tylko potrafisz, ze wszystkimi władzami duszy i ciała.

Czegóż więcej mogę żądać od ciebie, jak tylko byś usiłował oddać mi całego siebie? Jeśli dajesz mi coś innego niż siebie, cóż mi po tym, nie chcę twojego daru, chcę ciebie samego Flp 4,17; 2 Kor 12,14.

2. Tobie też nie wystarczyłoby, gdybyś miał wszystko na świecie prócz mnie, tak i mnie nie mogłoby zadowolić nic z tego, co byś mi dał, jeśli pożałowałbyś mi siebie. Oddaj mi siebie, oddaj całego z miłości do Boga Syr 35,8, a ofiara twoja będzie przyjęta.

Ja też ofiarowałem się Ojcu cały ze względu na ciebie, oddałem moje Ciało i Krew na pokarm, aby stać się w całości twoim, abyś ty moim na zawsze pozostał. Ale jeżeli będziesz się opierał na sobie samym, a nie zawierzysz się dobrowolnie mojej woli, niepełna to będzie ofiara, niezupełna więź między nami.

Przeto zanim podejmiesz jakąkolwiek sprawę, najpierw powinieneś się cały oddać w ręce Boga, jeżeli chcesz osiągnąć wolność i łaskę. Właśnie dlatego tak mało jest ludzi wolnych wewnętrznie i opromienionych łaską, że nie umieją wyrzec się w zupełności siebie.

Oto mój twardy warunek: Żaden z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co ma, nie może być moim uczniem Łk 14,33. Jeśli więc pragniesz być moim uczniem, ofiaruj mi siebie bez reszty i wszystkie swoje uczucia.

 

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

 

***

 

Nigdy nie mów: 'Moje dziecko nigdy by czegoś takiego nie zrobiło'.

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia'   

Patron Dniaśw. Ignacy Antiocheński
 
biskup i męczennik

Św. Ignacy był drugim następcą św. Piotra na biskupstwie w Antiochii. Za czasów cesarza Trajana został skazany na pożarcie przez dzikie zwierzęta. W tym celu wysłano go do Rzymu. Z drogi pisał listy do gmin chrześcijańskich wyrażając w nich gorące pragnienie męczeństwa. Listy te są ważnym dokumentem wiary pierwotnego Kościoła. Św. Ignacy osiągnął koronę męczeństwa w Rzymie około roku 107. Imię jego wymienia się w Kanonie rzymskim.

jutro: św. Łukasza

wczoraj
dziś
jutro