logo
Środa, 08 grudnia 2021 r.
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama
 
Z niedzielnej Ewangelii...
32. Niedziela Zwykła, rok B

"Ta uboga wdowa
wrzuciła najwięcej ze wszystkich
którzy kładli do skarbony" (Mk 12,43)

Kto z nas jest przekonany, że ma duży majątek? Nikt albo prawie nikt. Bo nawet jeśli to prawda, to wtedy rosną potrzeby, życie jest na innym poziomie. I na pewno inne są oczekiwania dzieci, którym pewnie nie przychodzi do głowy zarabianie na każdą kromkę chleba.

"Ta uboga wdowa
wrzuciła najwięcej ze wszystkich
którzy kładli do skarbony"

Kto z nas jest przekonany, że ma duży majątek? Nikt albo prawie nikt. Za to znajdziemy mnóstwo ludzi, którzy są przekonani, że mają za mało. Prawda to czy nieprawda, trudno na szybko odgadnąć. Czasem ogromne są prawdziwe potrzeby, słuszne, dobre. Dziewięć milionów aby mieć szansę na życie swojego dziecka z SMA.

"Ta uboga wdowa
wrzuciła najwięcej ze wszystkich
którzy kładli do skarbony"

Kto z nas jest przekonany, że ma duży majątek? Nikt albo prawie nikt. A kiedy trzeba coś ofiarować, takie własne przekonanie jest bardzo ważne. Bywa tak, że kiedy trzeba coś ofiarować, nasz majątek niebezpiecznie maleje a potrzeby przeraźliwie rosną.

"Ta uboga wdowa
wrzuciła najwięcej ze wszystkich
którzy kładli do skarbony"

Kto z nas jest przekonany, że ma duży majątek? Nikt albo prawie nikt. Za to czasem wiemy na pewno, że ktoś ma tak mało, że właściwie nic nie ma. Ale to on najlepiej wie, co to znaczy nie mieć nic. I gdy trzeba coś ofiarować, wynajduje swój ostatni grosz i choć wydaje się to bez sensu - wrzuca do skarbony. Wdowa dała swoje wszystko. To ją Jezus postawił za wzór.

"Wszyscy bowiem wrzucali z tego,
co im zbywało;
ona zaś ze swego niedostatku
wrzuciła wszystko, co miała"

Bogumiła Szewczyk
bog-szew@wp.pl 
 
***
 
Biblia pyta:

Ciało to nie jeden członek, lecz liczne członki. Jeśliby noga powiedziała: Ponieważ nie jestem ręką, nie należę do ciała – czy wskutek tego rzeczywiście nie należy do ciała? Lub jeśliby ucho powiedziało: Ponieważ nie jestem okiem, nie należę do ciała – czyż nie należałoby do ciała? Gdyby całe ciało było wzrokiem, gdzież byłby słuch? Lub gdyby całe było słuchem, gdzież byłoby powonienie? Gdyby całość była jednym członkiem, gdzież byłoby ciało?
1 Kor 12, 14-17.19

***

 

Jeżeli pokuty zadane przez kapłana wydają się wam ciężkie, to przyjrzyjcie się pokucie świętych, a na pewno zmienicie zdanie.
św. Jan Maria Vianney, O zadośćuczynieniu, pokucie i umartwieniu

***

 

KSIĘGA I, Zachęty pomocne do życia duchowego
Rozdział VIII, O UNIKANIU POUFAŁOŚCI
 
1. Nie przed każdym otwieraj serce, jedynie mądremu i pobożnemu możesz się zwierzyć Syr 10,1. Unikaj zbyt młodych i obcych. Nie schlebiaj bogatym i nie narzucaj się możnym Prz 25,6.

Trzymaj się pokornych, prostych, pobożnych i życzliwych, a mów z nimi o rzeczach ważnych Syr 37,12. Nie spoufalaj się z jedną kobietą, ale wszystkie dobre niewiasty polecaj Bogu. Pragnij być bliskim tylko Bogu i Jego aniołom, a nie szukaj znajomości z ludźmi.

2. Trzeba mieć miłość ku wszystkim, ale poufałość wcale nie jest potrzebna. Zdarza się czasem, że o kimś nie znanym krąży najlepsza opinia, ale skoro się pojawi, sam jego widok odstręcza. Nieraz wydaje nam się, że staniemy się ludziom milsi w bliskiej zażyłości, a tymczasem jeszcze bardziej odwracają się od nas, gdy poznają z bliska nasze wady.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

 

***

 

Nie zatrudniaj kogoś, kogo byś nie zaprosił do domu na kolację.
H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia'

Patron DniaNajświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta


Bóg wybrawszy od wieków Maryję na Matką swojego Syna, zachował Ją od wszelkiej zmazy grzechu i obdarzył pełnią łaski. Dzięki temu Maryja stała się godnym przybytkiem Wcielonego Słowa. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu został ogłoszony przez papieża Piusa IX 8 grudnia 1854 roku. Dogmat ten jest zgodny z tekstami Pisma świętego: "Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej" (Rdz 3, 15); "Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą" (Łk 1,28), a także wynika z tradycji oraz pism ojców Kościoła. Kult Maryi niepokalanie Poczętej istniał wśród wyznawców wiary chrześcijańskiej na długo przedtem, zanim papież ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu.

jutro: św. Piotra Fourier

wczoraj
dziś
jutro