logo
Środa, 08 grudnia 2021 r.
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama
 
Z niedzielnej Ewangelii...
33. Niedziela Zwykła, rok B

"...Lecz o dniu owym lub godzinie
nikt nie wie (...) tylko Ojciec..." Mk 13,32

Dobrze wiesz, że będzie koniec świata. Ale jesteś pewien, że będzie to całe wieki później. Całe wieki po nas. Że nas to nie dotyczy, nas to nie dotknie, nas to już nie zastanie. Ani naszych dzieci, ani naszych wnuków. Tak odległe, że aż nierealne...

"...Lecz o dniu owym lub godzinie
nikt nie wie (...) tylko Ojciec..."

Dlatego spokojnie możesz o tym słuchać. Możesz spokojnie dyskutować jak to będzie. I tak naprawdę, to ci wszystko jedno. Wszystko jedno, czy będą te gwiazdy spadać, czy nie, co ze słońcem i jaki znak na niebie. Nieważne wszystkie proroctwa. Nikt cię nie nastraszy.

"...Lecz o dniu owym lub godzinie
nikt nie wie (...) tylko Ojciec..."

Dlatego chcesz żyć dniem dzisiejszym bez żadnych stresów. Najważniejsze to co obok, a nie odległe niebo czy piekło. Do końca świata jest zbyt daleko, by stał się ważny dzisiaj...

A tymczasem twój koniec świata może stać tuż za rogiem. Za rogiem znajomej od lat ulicy. Może przyjść pod dach twojego domu, w którym czułeś się zawsze panem świata... Bo twój koniec świata nazywa się: śmierć. A nie podpiszesz z Panem Bogiem umowy nawet na najbliższą pięciolatkę. Może przyjść dziś...

"...Wiedzcie, że blisko jest,
we drzwiach..."

Bogumiła Szewczyk
https://rozwazaniabogumily.wordpress.com 
 

***

 

Piękna róża musi być otoczona kolcami. A najpiękniejsza z cnót – czystość – rozkwita pośród umartwienia.
św. Jan Maria Vianney, O zadośćuczynieniu, pokucie i umartwieniu

 

***

 

KSIĘGA I, Zachęty pomocne do życia duchowego
Rozdział XV, O CZYNACH SPEŁNIANYCH Z MIŁOŚCI
 
1. Żadna rzecz tego świata ani miłość do żadnego człowieka nie przyzwala na czynienie zła, ale dla pożytku potrzebującego można jakieś dobre zajęcie przerwać lub zastąpić je lepszym. Bo w ten sposób dobre dzieło nie zostanie zniszczone, lecz zmienione na lepsze.

Sam powierzchowny czyn bez miłości nic nie znaczy; to zaś, co czyni się z miłości, choćby było czymś najmniejszym i ułomnym, okazuje się zawsze owocne 1 Kor 13,3. Więcej bowiem waży u Boga to, w jakiej intencji kto działa, niż co robi.

2. Wiele czyni, kto wiele kocha. Wiele czyni, kto dobrze czyni. Dobrze czyni, kto służy raczej społeczności niż swojej chęci. Często wydaje nam się miłością to, co jest raczej siłą cielesności; bo z trudem pozbywamy się naturalnych popędów, osobistych ambicji, nadziei odpłaty i zwykłego wygodnictwa.

3. Kto ma w sobie miłość prawdziwą i doskonałą, w niczym nie szuka siebie, lecz pragnie tylko, aby okazywała się we wszystkim chwała Boża 1 Kor 13,5. Nie odczuwa do nikogo zawiści, bo osobiste zadowolenie jest mu obce, nie pragnie cieszyć się w sobie samym, lecz pragnie być szczęśliwy jedynie w Bogu, który jest ponad wszelkie szczęście ziemskie.

Nikomu nie przypisuje żadnego własnego dobra, ale wszystko odnosi do Boga, z którego jak ze źródła wypływa wszystko i w którym wszyscy święci zażywają ostatecznego odpocznienia. O, gdybyś miał w sobie choć iskrę prawdziwej miłości, zrozumiałbyś, jaką marnością jest cała świetność świata.

 

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

***

Zawsze przyjmuj wyciągniętą dłoń.
H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia'

Patron DniaNajświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta


Bóg wybrawszy od wieków Maryję na Matką swojego Syna, zachował Ją od wszelkiej zmazy grzechu i obdarzył pełnią łaski. Dzięki temu Maryja stała się godnym przybytkiem Wcielonego Słowa. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu został ogłoszony przez papieża Piusa IX 8 grudnia 1854 roku. Dogmat ten jest zgodny z tekstami Pisma świętego: "Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej" (Rdz 3, 15); "Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą" (Łk 1,28), a także wynika z tradycji oraz pism ojców Kościoła. Kult Maryi niepokalanie Poczętej istniał wśród wyznawców wiary chrześcijańskiej na długo przedtem, zanim papież ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu.

jutro: św. Piotra Fourier

wczoraj
dziś
jutro