logo
Sobota, 03 grudnia 2022 r.
imieniny:
Hilarego, Franciszka, Ksawerego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm

Z niedzielnej Ewangelii...
32. Niedziela Zwykła, rok C

 

"...Dzieci tego świata żenią się
i za mąż wychodzą. Lecz (...)
w świecie przyszłym ani się żenić nie będą
ani za mąż wychodzić..." (Łk 20,34)

 

Właściwie to nie obchodzi cię jak będzie TAM. Ważne jest TU, dzisiaj... Mąż żona dzieci rodzice szkoła praca doktorat pieniądze awans, niepotrzebne skreślić... Wszystko znane, ustalone, spodziewane...

 

"...Lecz w świecie przyszłym ani się żenić
nie będą ani za mąż wychodzić..."

 

Właściwie to nie obchodzi cię jak będzie TAM. Ważne jest TU, dzisiaj... Co można zdobyć, co zobaczyć, kogo poznać... Wszystko wiesz, znasz, rozumiesz... Pragnienia mają konkretne kolory, konkretny czas... Ziemska, namacalna, znajoma pewność...

 

"...Lecz w świecie przyszłym ani się żenić
nie będą ani za mąż wychodzić..."

 

Właściwie to nie obchodzi cię jak będzie TAM. Ważne jest TU, dzisiaj... Znajomy kształt ziemskiego życia... A tak naprawdę - tylko marzenia o ziemi są znajome, zrozumiałe, pewne. Tylko marzenia... A JUTRO jest za mgłą. JUTRA może już tu nie być. Przyjdzie oddać pożyczoną Ziemię i iść TAM...

 

"...Lecz w świecie przyszłym ani się żenić
nie będą ani za mąż wychodzić..."

 

Właściwie to nie obchodzi cię jak będzie TAM... Nieznajomy kształt wiecznego życia... A tak naprawdę - to tylko marzenia o niebie są za mgłą. Tylko marzenia... Za to JUTRO - niekupione, niewyuczone, nienazwane - JUTRO jest pewne. Tylko TAM - jutro jest pewne...

 

"...Bóg nie jest Bogiem umarłych,
ale żywych..."

 

Bogumiła Szewczyk
bog-szew@wp.pl

 

***

 

Biblia pyta:

Osądźcie sami! Czy wypada, aby kobieta z odkrytą głową modliła się do Boga?
1 Kor 11,13

 

***

 

Nie powinniście zadowalać się pokutą nałożoną przez spowiednika, bo jest ona bardzo mała w porównaniu do kar, na które przez grzechy zasłużyliście. Spowiednicy oszczędzają was dlatego, żeby was nie zniechęcić w pracy nad zbawieniem waszej duszy.
Ale jeśli naprawdę zależy wam na własnym uświęceniu, to powinniście jeszcze sami dodać sobie coś za pokutę.
św. Jan Maria Vianney, O zadośćuczynieniu, pokucie i umartwieniu

 

***

 

KSIĘGA I, Zachęty pomocne do życia duchowego
Rozdział VII, O UNIKANIU ZŁUDNYCH NADZIEI I WYNIOSŁOŚCI


1. Pusty to człowiek, który całą nadzieję pokłada w ludziach i w innych stworzeniach. Nie wstydź się służyć ludziom z miłości do Jezusa Chrystusa i uchodzić w życiu za biedaka. Nie polegaj na samym sobie, ale buduj swoją nadzieję na Bogu.

Czyń, co w twojej mocy, a Bóg wspomoże twoją wolę. Nie dowierzaj własnej wiedzy ani czyjemuś sprytowi, lecz ufaj łasce Bożej, która wspiera pokornych, a zadufanych w sobie upokarza Jk 4,6.

2. Nie czerp chwały z bogactwa, jeśli je masz, ani z wpływowych przyjaciół, ale z Boga, który przewyższa wszystko, a przecież pragnie ci dać ponad wszystko samego siebie Jr 9,22-23. Nie chełp się z powodu wzrostu czy urody, bo przyjdzie byle choroba, złamie i zeszpeci ciało. Nie podobaj się sobie, nie zachwycaj się własnymi zdolnościami czy rozumem, bylebyś podobał się Bogu, od którego pochodzi także to, co masz z natury dobrego 1 Kor 1,31; 2 Kor 10,17.

3. Nie uważaj, że jesteś lepszy od innych, abyś przypadkiem nie okazał się gorszy w oczach Boga, który wie wszystko, co jest w człowieku J 2,25. Nie przechwalaj się, że uczyniłeś coś dobrego, bo Bóg sądzi inaczej niż ludzie i często nie podoba Mu się właśnie to, co podoba się ludziom.

Jeżeli masz w sobie coś dobrego, to aby wytrwać w pokorze, pamiętaj, że są lepsi od ciebie. Nie szkodzi, że uniżysz się przed wszystkimi, ale szkodzi, i to bardzo, jeżeli choć ponad jednego się wywyższysz. Pokornemu towarzyszy pokój ducha, a w sercu pyszałka często gości zawiść i gniew.

 

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

 

***

Trzymaj się z daleka od narkotyków i od ludzi, którzy mają z nimi do czynienia.

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia' 

Patron Dniaśw. Franciszek Ksawery
 
kapłan,
patron misji zagranicznych
 

Urodził się w Hiszpanii w roku 1506. Na studiach w Paryżu poznał św. Ignacego Loyolę i jako jeden z pierwszych w stolicy Francji jezuitów złożył śluby zakonne na ręce fundatora zakonu. W roku1537 uzyskał w Wenecji święcenia kapłańskie; pięć lat później wyjechał na misje do Portugalii, a wkrótce potem do Indii gdzie nawrócił niezliczone rzesze pogan. Następnie rozpoczął prace ewangelizacyjną w latach 1549-1551 w Japoni, której został pierwszym misjionarzem i gdzie wkrótce wyrosła kwitnąca gmina chrześcijańska. Zamierzał dostać się jeszcze do Chin, lecz Bóg odwołał go do wieczności na wyspie Sancian koło Kantonu 3 grudnia 1559 r. Jest po św. Pawle apostole największym misjonarzem Kościoła katolickiego, patronem Kongregacji Rozkrzewiania Wiary i apostołem Indii.

jutro: św. Jana Damasceńskiego

wczoraj
dziś
jutro