Chanel Santini KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących
logo
Poniedziałek, 30 marca 2020 r.
imieniny:
Amelii, Dobromira, Leonarda, Amadeusza, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
skrzynka intencji
___________________
 
 reklama
 

Jeśli zaś komuś z was brakuje mądrości, niech prosi o nią Boga

 

Często prosimy Boga w modlitwie o małe rzeczy: o dobrą pracę o znalezienie męża bądź żony o rozwiązanie jakichś życiowych problemów o zdrowie… Zaraz zaraz – to są MAŁE rzeczy??? Choć wcale na to nie wyglądają to jednak są małe rzeczy.

 

Małe, w porównaniu z tymi, które Bóg mógłby nam dać. Mamy bowiem – jako ludzie – dość ograniczoną wyobraźnię i często wydaje nam się, że gdy nasz największy problem po prostu zniknie to wtedy wszystko będzie już dobrze. A tymczasem wcale tak nie jest. Można niespodziewanie dostać dobrą pracę i zupełnie się w niej nie odnaleźć. Można znaleźć miłość swojego życia i ze zdumieniem odkryć, że życie małżeńskie wcale nie jest usłane różami, można odzyskać zdrowie i nadal nie czuć się szczęśliwym. A gdyby zamiast tego wszystkiego zacząć się modlić o mądrość, cierpliwość do pokonywania życiowych trudności, ufność w Boże plany, umiejętność okazywania miłości..? Te sprawy nie wydają się na pierwszy rzut oka jakieś nadzwyczajne, ale kiedy się im bliżej przyjrzymy, okazuje się, że są naprawdę ważne i potrzebne.

 

Jeśli Bóg nas obdarzy zdolnością do kochania – łatwiej nam będzie nie tylko znaleźć kogoś, kogo pokochamy, ale i wytrzymać z nim - „aż do śmierci”. Jeśli Bóg nas obdarzy mądrością – łatwiej nam będzie podejmować różne życiowe decyzje i nie dopuszczać do niektórych kłopotów.

 

Jeśli Bóg nas obdarzy cierpliwością, to zamiast załamywać ręce, będziemy szukali wyjścia z sytuacji godząc się na – przejściowe – trudności. Jeśli Bóg nas obdarzy ufnością – to nawet w największych kłopotach będziemy spokojni, ze On nad tym wszystkim panuje. Bóg jest hojny w swoich darach. Nie ograniczajmy Go pragnąc rzeczy małych.

 

Agnieszka Ruzikowska

  

***

Biblia pyta:

Ach, twoje cudzołóstwa i twoje rżenie, twoja haniebna rozwiązłość! Na wyżynach i na polach widziałem twoje obrzydliwości. Biada tobie, Jerozolimo, iż nie poddajesz się oczyszczeniu! Dokądże jeszcze?
Jr 13,27

*** 

KSIĘGA IV, GORĄCA ZACHĘTA DO KOMUNII ŚWIĘTEJ
ROZDZIAŁ VI. PYTANIE, JAK NALEŻY PRZYGOTOWYWAĆ SIĘ DO KOMUNII ŚWIĘTEJ


1. Panie, kiedy porównuję Twoją potęgę i moją nicość, drżę z lęku i stoję pełen sprzeczności Ezd 9,6. Bo jeśli nie przystąpię, stracę życie, a jeśli zbliżę się niegodnie, Ciebie obrażę. Cóż więc mam czynić, Boże, moja pomocy Iz 50,7 i rado w każdej potrzebie?

2. Ukaż mi sam słuszną drogę, podaj mi sposób, jak w krótkim czasie przygotować się do Komunii świętej. Bo chciałbym wiedzieć, jak z oddaniem i czcią przygotować serce na zbawienne przyjęcie Twego Sakramentu, a także odprawienie tej wielkiej i Bożej ofiary.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

*** 

SKARGA

"Uszło szczęście, i próżno dotąd za nim chodzę!"
- Nie uszło, czeka ciebie na krzyżowej drodze.

Adam Mickiewicz

*** 

W pracy i w domu stwórz miejsce wolne od dymu.
 

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia' 

Patron DniaŚw. Jan Klimak
 
opat

Św. Jan "Scholastyk", zwany Klimakiem, żył na przełomie VI i VII wieku. Gdy miał szesnaście lat, wyrzekł się dóbr ziemskich, by poświęcić się Bogu, i wstąpił do klasztoru. Przez czterdzieści lat żył jako pustelnik w Palestynie u stóp góry Synaj. W roku 600 został wybrany opatem na Synaju i przełożonym-generałem wszystkich zakonników i eremitów w tym kraju. Sława jego była tak wielka, iż św. Grzegorz Wielki, papież, napisał do niego, polecając się jego modlitwom. Jego słynne dzieło "Drobina doskonałości do raju" zostało napisane na zamówienie. Jest to zwięzły traktat duchowy, zawierający kilkanaście przykładów, które opisują ówczesne życie klasztorne. Kontemplacja nieba i ciągłe ćwiczenie w pokorze, miłości Bożej i modlitwie były mu pociechą i ulgą w ziemskiej pielgrzymce. 30 marca 645 roku świątobliwy mąż zmarł w swojej pustelni, która była świadkiem jego nieprzerwanej łączności z Bogiem.

jutro: św. Beniamina

wczoraj
dziś
jutro