logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rekolekcje Biskupów
 


Doroczne rekolekcje Episkopatu Polski trwają na Jasnej Górze w dniach 19-22 listopada. Nauki rekolekcyjne pod hasłem: „Przed ukrzyżowanym Panem ze św. Franciszkiem z Asyżu: (…) Rozjaśnij ciemności mego serca (…) abym wypełniał Twoje święte i prawdziwe posłannictwo” prowadzi o. Ernest Siekierka OFM, wykładowca duchowości i kierownictwa duchowego we franciszkańskim WSD we Wronkach. 
 
Rekolekcje biskupów odbywają się w Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze. W ciągu czterech dni biskupi usłyszą osiem konferencji. Codziennie koncelebrują także Mszę św. oraz uczestniczą w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. 
 
„Te rekolekcje są zawsze spotkaniem z Jezusem przy sercu Matki, bo to jest spotkanie z Jezusem. Rekolekcje to jest czas słuchania. Biskupi, którzy z reguły dużo głoszą i mówią Słowo Boże, w czasie rekolekcji stają w postawie słuchania, otwierają serce na to, co Jezus do nich pragnie powiedzieć – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak - Jest to dla nas okazja do zatrzymania się, do spojrzenia w nasze sumienia, do nawrócenia. Korzystamy w sakramentu pojednania i pokuty, korzystamy z modlitwy, z tego szczególnego miejsca, jakim jest Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej i nasze spotkanie z Maryją”. 
 
„Prawie każdego roku tutaj jesteśmy. Jest to zwyczaj, o ile dobrze pamiętam, sięgający Prymasa Tysiąclecia, który właśnie chciał, aby biskupi tutaj, na Jasnej Górze, odprawiali rekolekcje. To jest miejsce, któremu jesteśmy wierni, i to jest miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie. To jest też miejsce, w którym chcemy dorastać do powołania, którym nas Bóg obdarza, przy sercu Matki. Myślę, że innego piękniejszego miejsca nikt z nas nie mógłby sobie wyobrazić” – zaznacza abp Polak. 
 
„Jak sama nazwa mówi, rekolekcje, to jest ‘zbierać coś ponownie’, czyli wchodzić w tajemnice naszego życia w świetle Bożego Słowa – wyjaśnia bp Artur Miziński, biskup pomocniczy arch. lubelskiej – Dla nas biskupów, którzy każdego dnia jesteśmy w pracy duszpasterskiej dla naszych wiernych, potrzeba tego ubogacenia, pogłębienia naszej wiary i stanięcia w świetle Bożego Słowa, by poznać prawdę o nas samych. Jesteśmy do tego wezwani, by indywidualnie troszczyć się o swoje życie duchowe. Rekolekcje dla wszystkich wiernych, dla nas także, są tym czasem szczególnym, kiedy to przez przepowiadanie Bożego Słowa, przez wchodzenie także w ciszę, poprzez medytację tego Słowa, poprzez oderwanie się od tych codziennych zajęć, które nam towarzyszą, mamy czas łaski, kiedy Pan Bóg przemawia do naszych serc, i kiedy staramy się stanąć w prawdzie o nas samych. A pogłębiając naszą wiarę, możemy potem przekazywać to doświadczenie wiary jako świadkowie, a nie tylko nauczyciele tym, do których jesteśmy posłani”. 
 
„Jasna Góra jest to miejsce wyjątkowe, myślę, że mogę powiedzieć – jedyne, tak właściwe, tak odpowiednie do tego, aby (…) przyjmować to Słowo (Jezusa) i otwierać się na światło Duch Świętego” – dodaje bp Miziński. 
 
Modlitwie Apelu Jasnogórskiego w poniedziałek, 19 listopada przewodniczył bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy arch. wrocławskiej. „Maryjo, Matko nasza, niech ten czas naszej wspólnej modlitwy, bycia z Tobą i przy Tobie przyczyni się do naszej osobistej odnowy duchowej, byśmy wychodząc z tego jasnogórskiego wieczernika potrafili, na wzór Apostołów, z odwagą w sercu i z pasja życia głosić Dobrą Nowinę całemu światu, aby wszyscy widzieli nasze dobre czyni i chwalili Ojca, który jest w Niebie. Dziś nie prosimy o dar mówienia wieloma językami, dziś potrzeba nam jednego daru, daru języka serca, a językiem serca jest język miłości” – mówił podczas rozważania bp Kiciński. 
 
Porannej Mszy św. we wtorek, 20 listopada, o godz. 7.45 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosił o. Ernest Siekierka, tegoroczny rekolekcjonista. 
 
 
Eucharystii w środę, 21 listopada, przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił o. Ernest Siekierka. 
 
 
Rekolekcje biskupów zakończyły się w czwartek, 22 listopada Mszą św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Eucharystię rozpoczął Apel modlitewny za zmarłych po wojnie członków Konferencji Episkopatu Polski. 
 
„Zwracamy się dzisiaj do Wszechmogącego Boga polecając naszych braci. Zwracamy się ku Temu, który, jak usłyszymy w Księdze Apokalipsy, został zabity i krwią swoją nabył nas dla Boga, uczynił królestwem i kapłanami po to, abyśmy z nim królowali wiecznie” - mówił we wstępie do Mszy św. abp Wojciech Polak, po czym wymienił imiona i nazwiska wszystkich zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com