logo
Wtorek, 18 września 2018 r.
imieniny:
Ireny, Irminy, Stanisława, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Peter Malone i Rose Pacatte
Rekolekcje z filmem
Edycja Świętego Pawła
 


Ewangelia w Hollywood
Przewodnik po Piśmie Świętym dla miłośników kina


 

Wstęp

Pewna historia

- Co to takiego?
- Filmowy komentarz biblijny.
- Filmowe co?
- Komentarz biblijny… no, wiesz, taka książka z wyjaśnieniem czytań biblijnych, stosowanych w liturgii mszy świętej.
- Co zatem masz na myśli? Książkę z czytaniami liturgicznymi i filmami?
- Może lepiej opowiem pewną historię!
Być może była to przypadkowa uwaga, rzucona pod koniec spotkania na temat filmów. Frank Frost, mój przyjaciel, a zarazem producent telewizyjny, powiedział mi: "A może znajdziesz film, który nawiązuje do niedzielnej Ewangelii? Miałbyś dobry temat do homilii".

Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Nie chodzi o to, żeby wyszukiwanie filmów, które mogłyby pasować do tematów Ewangelii, nie było miłym spędzaniem czasu! Ale jak się już taki film znajdzie, to co z nim zrobić? Ujmując to praktycznie: w jaki sposób takim filmem i niedzielnymi czytaniami może posłużyć się grupa parafialna, ksiądz głoszący homilię czy przeciętny miłośnik kina?

Rozmyślając nad tym, natknąłem się na książkę pt. St. Paul at the Movies (Św. Paweł w kinie), autorstwa biblisty Roberta Jewetta, który specjalizuje się w tematach dotyczących św. Pawła Apostoła. On także jest kinomanem. Jewett wymyślił rozmowę między św. Pawłem, a dokładniej między tematyką jego listów a niektórymi współczesnymi filmami, takimi jak Skazani na Shawshank, Tootsie czy Gwiezdne wojny. Wyłaniający się z tego dialog zaintrygował mnie. Być może tu właśnie ukryty był klucz: w dialogu między niedzielnymi czytaniami a jakimś filmem, który zachęci ludzi do szukania więzi między wiarą i kulturą. I tak zrodziła się ta książka…

Forma
Każdy rozdział tej książki jest prosty i przystępnie sformułowany. Podzielony jest on na następujące części:

Streszczenie
Możliwe, że nie wszyscy czytelnicy widzieli filmy opisane w tej książce - choć gorąco polecam obejrzenie danego filmu, zanim omówicie go w homilii lub w grupie. Streszczenie poda szczegóły, które mogą okazać się pomocne dla przypomnienia sobie postaci, fabuły i kolejności scen w filmie.

Komentarz
Każdy komentarz do filmu podaje interesujące informacje na temat samego filmu: aktorów, reżysera, producenta, filmów z nim związanych i tak dalej.

Dialog z Ewangelią
Oto sedno każdego rozdziału, gdzie możemy się dowiedzieć, w jaki sposób dany film i jego tematyka odnosi się do czytań liturgicznych. Niektóre filmy i fragmenty Ewangelii dość dobrze ze sobą harmonizują. W przypadku innych odniesienia te nie są tak wyraźne - w większości przypadków twórcy filmowi prawdopodobnie nie mieli na myśli ducha Ewangelii! Dlatego każdy dialog rozpoczyna się od krótkiej myśli przewodniej, która ma wskazać czytelnikowi właściwy kierunek.

Kluczowe sceny i wątki
Aby wzbogacić dialog, wskazałem kilka fragmentów poszczególnych filmów, które warto omówić tematycznie lub też, w ramach przygotowania do liturgii, po prostu pokazać w czasie dyskusji w grupie, jeśli sceny następują po sobie.

Do refleksji i rozmowy
Praktyczne, a w zamyśle również prowokujące komentarze i pytania ukazują sposoby na przeżywania przesłania Ewangelii w codziennym życiu.

Modlitwa
Mój wydawca wpadł na świetny pomysł, aby do każdej części omawiającej film dodać krótką modlitwę, która wieńczy rozważania.

Oczywiście, możliwe byłoby dopasowanie do tych samych czytań wielu innych filmów. Pod tym względem ten komentarz-lekcjonarz jest zupełnie przykładowy. Może czytelnik zechce sam stworzyć swoją własną wersję!

Większość ze wspomnianych tutaj filmów została nakręcona głównie w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich piętnastu lat i jest dostępna na kasetach wideo lub DVD. Wybrałem jednak także kilka wcześniejszych filmów ze względu na ich odniesienie do Ewangelii. Powinny być dostępne przynajmniej na kasetach wideo. 


W jaki sposób można posłużyć się tą książką

Indywidualnie
Osoby, które cenią sobie głębsze znaczenie filmów, mogą je obejrzeć, a następnie przeczytać teksty z Pisma Świętego i posłużyć się nimi do osobistych rozważań oraz modlitwy.

Przygotowując homilię
Kapłani znajdą tutaj pomoc do opracowania kazań.

Grupy młodzieży
odnajdą nowe sposoby odkrywania związku między przesłaniem Ewangelii a współczesną kulturą.

Grupy parafialne i dyskusyjne
mogą odkryć, że obejrzenie filmu lub jego fragmentu prowadzi do dyskusji, dalszej lektury i oglądania oraz głębszego wejścia w liturgię Słowa Bożego.

Profesorowie i studenci szkół filmowych oraz krytycy
znajdą użyteczne teksty do omawiania zjawiska wiary w filmie.

Jeszcze raz pragnę powtórzyć, że polecam obejrzenie filmu, zanim się nim posłużymy. W przypadku pewnych filmów można zasugerować pracę z ich fragmentami, gdyż nie każdy film w całości nadaje się do projekcji dla szerokiej publiczności. Niektóre tematy wymagają większej dojrzałości niż ta, którą odznaczają się np. nastolatki. Mogą być pewne sceny, które dla pewnego rodzaju widowni mogą być zbyt mocne lub dosadne ze względu na język, istniejące motywy seksualności lub przemocy. Książka ta nie została przewidziana jako "poradnik widza". Warto będzie zajrzeć do publikacji, które zawierają tego typu informacje, chociaż takie poradniki często różnią się opiniami*.

Każdy z przedstawionych tutaj filmów został wybrany dlatego, że w jakiś sposób ukazuje codzienne życie człowieka, jego problemy i zmagania, na które pragnie znaleźć sensowne odpowiedzi. Te ludzkie wysiłki są tutaj połączone z chrześcijańskimi treściami, które można odnaleźć w niedzielnych czytaniach liturgicznych. Być może nie każdy film przemówi do każdego odbiorcy, ale mam nadzieję, że w większości przypadków tak się stanie.

Peter Malone MSC

 
Zobacz także
Krzysztof Koehler
Kiedy przed dniem Zadusznym poszłam na cmentarz o szarej godzinie, cmentarz byt zamknięty, jednak uchyliłam trochę drzwi i powiedziałam, że jeżeli czego żądacie duszyczki, chętnie wam zadośćuczynię, o ile mi na to reguła pozwoli. Wtem usłyszałam te słowa "spełnij wolę Bożą - my o tyle jesteśmy szczęśliwe, o ile spełniłyśmy wolę Bożą...
 
Amelia Pasternak
Była sobie mała dziewczynka. Miała może rok może troszeczkę więcej i bardzo chciała być już samodzielna. Wprawdzie chodzenie bez trzymania się ręki taty nie wychodziło jej najlepiej, ale co jakiś czas zapominała, że jeszcze nie umie sama sobie dobrze poradzić i wyrywała swoją dłoń z opiekuńczego uścisku ojca. Nie mijało wiele czasu i mała przewracała się...
 
o. Aleksander Posacki SJ
Nauka, którą głosi New Age, wydaje się być bardzo podobna do chrześcijaństwa, wiele mówi o duchu, miłości i mistyce, gdy w rzeczywistości nie ma z nimi nic wspólnego. New Age jest systemem monistycznym, co oznacza, że zamazało granice odrębności pomiędzy wszelkimi, różnymi bytami. Nie widzi rozróżnienia pomiędzy Bogiem, człowiekiem i światem...
 
 

ISMCH

___________________
 
 reklama